خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  دادستان؛ بگذارید بمیرد / وخامت وضعیت مهدی کوخیان در پنجمین روز اعتصاب

دادستان؛ بگذارید بمیرد / وخامت وضعیت مهدی کوخیان در پنجمین روز اعتصاب

خبرگزاری هرانا – وضعیت جسمانی مهدی کوخیان، فعال مدنی در زندان مراغه در پنجمین روز از اعتصابش نگران کننده گزارش شده است. گفته می شود با اینکه این زندانی سیاسی دچار کاهش وزن شدید ناشی از بی آبی شده و نیاز فوی به مراقبت های پزشکی دارد، تاکنون به بهداری زندان منتقل نشده و کماکان در قرنطینه نگهداری می‌شود. آقای کوخیان از تاریخ ۹ مردادماه در اعتراض به مخالفت دادستانی با اعزام وی به مرخصی استعلاجی اعتصاب خود را شروع کرده است. امروز در پی پیگیری خانواده کوخیان از مقامات قضایی، مهدی علیمرادی دادستان ملکان در پاسخ به ابراز نگرانی آنها گفته است “بگذارید در اعتصاب بمیرد”.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۱۳ مردادماه ۱۳۹۸، گزارش ها از زندان مراغه از وخامت وضعیت جسمانی مهدی کوخیان در پنجمین روز از اعتصاب وی حکایت می کنند.

یک منبع نزدیک به خانواده کوخیان در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “بر اساس تماس‌هایی که از داخل زندان با خانواده کوخیان گرفته شده، وضعیت جسمانی مهدی کوخیان نگران کننده است. او در پی کم آبی بدن دچار کاهش وزن شدید شده و در پنجمین روز از اعتصاب غذا با وجود نیاز فوری اش به مراقبت های پزشکی تاکنون به بهداری زندان منتقل نشده  و همچنان در بند قرنطینه نگهداری می‌شود”.

به گفته این منبع مطلع، خانواده او در پی نگرانی از وضعیت فرزند خود امروز به دادسرا مراجعه کردند، با اینحال مهدی علیمرادی، دادستان ملکان علیرغم مشاهده نگرانی های مادر آقای کوخیان از خود سلب مسئولیت کرده و گفته است “بگذارید در اعتصاب بمیرد”.

این جمله دادستان ملکان را باید تاکیدی بر بی اهمیت دانستن جان زندانیان و عدم مجازات مسئولینی که در نقض حقوق بشر سهیم بوده اند ارزیابی کرد.

لازم به یادآوری است مهدی کوخیان، زندانی سیاسی در تاریخ ۹ مردادماه در اعتراض به مخالفت دادستانی با اعزام وی به مرخصی استعلاجی و انتقال به مراکز پزشکی تخصصی، با دوختن لب هایش دست به اعتصاب زده و به قرنطینه زندان مراغه منتقل شد.

گفته می‌شود که نگهداری آقای کوخیان در سلول‌های انفرادی در زمان بازداشت تحت شرایط نامناسب منجر به بروز عفونت در بخش‌هایی از بدن وی شده است. امری که به دلیل عدم رسیدگی پزشکی در حال حاضر به یک مشکل حاد تبدیل شده است و رسیدگی به آن از جمله مطالبات آقای کوخیان است.

با وجود توصیه پزشکان بهداری زندان مراغه برای اعزام مهدی کوخیان به مراکز درمانی خارج از زندان، دادستان از اعزام وی به بیمارستان و مرخصی درمانی جلوگیری می‌کند و پیش تر در پاسخ به پیگیری‌های خانواده کوخیان گفته است که “تا زمان برگزاری انتخابات باید در زندان بماند، بعد از اینکه نامزد مورد نظر ما رای آورد کار ما با او تمام می‌شود”.

پیشتر در اواسط تیرماه، رییس زندان با این بهانه که مهدی کوخیان مخل آسایش بند زندانیان متهم به جرایم موادمخدر و سرقت است مبادرت به جمع آوری ۱۵۰ امضا از زندانیان این بند کرد. این زندانی سیاسی پیشتر از سوی دادستان ملکان در پی درگیری لفظی با وی حین بازدید از زندان به تشکیل پرونده جدید تهدید شده و همزمان از سوی یک زندانی مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود.

دادستان ملکان در جریان این درگیری با اشاره به پرونده زهرا نویدپور، قربانی آزار جنسی سلمان خدادادی نماینده ملکان، وی را تهدید کرده بود که پرونده جدیدی علیه او خواهد گشود.

لازم به ذکر است که مهدی کوخیان از فعالین مدنی شناخته‌شده در شهرستان ملکان و مدیر کانال تلگرامی “شهر خبر ملکان” است.

مهدی کوخیان در دیماه سال ۱۳۹۵ با شکایت فرهاد نریمانپور، شهردار ملکان و پیمان محمدپور دادستان شهرستان توسط پلیس فتای مراغه در شهر محل سکونت خود در شهرستان ملکان بازداشت شده بود. آقای کوخیان از همان روز بازداشت در بازداشتگاه اطلاعات نیروی انتظامی دست به اعتصاب غذا زد و سپس به زندان شهرستان مراغه منتقل شد.

او در زندان نیز در واکنش به بازداشت غیرقانونی خود با دوختن لب‌هایش دست به اعتراض زد. مدت ۲۸ روز را با همین وضعیت در بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران تبریز تحت بازجویی دوباره بسر برد. وی نهایتا در تاریخ ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ با قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شد.

این شهروند سرانجام در اسفندماه ۱۳۹۶ توسط شعبه اول دادگاه انقلاب مراغه به ریاست مهدی داورنیا از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع سازمان ها، گروه ها و شبکه های مخالف نظام” به تحمل ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید