خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  تایید حکم اعدام دو شهروند عرب در دیوان عالی کشور

تایید حکم اعدام دو شهروند عرب در دیوان عالی کشور

خبرگزاری هرانا – دیوان عالی کشور حکم اعدام قاسم بیت عبدالله و عبدالله کرملاچعب را تایید کرد. این دو شهروند در شهریورماه ۹۴ بازداشت و به اتهام محاربه به اعدام محکوم شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، شب شنبه ۱۲ مردادماه ۱۳۹۸، یک منبع مطلع از تایید حکم اعدام قاسم بیت عبدالله (عبداللهی) و عبدالله کرملاچعب (عبداللهی) توسط دیوان عالی کشور خبر داد.

در این گزارش در ادامه به نقل از این منبع مطلع آمده است که ۲ نفر از متهمان به اتهامات “محاربه از طریق تشکیل گروه تروریستی با هدف بر هم زدن امنیت داخلی کشور، ارتکاب قتل عمدی، تهیه سلاح جنگی و هدایت گروه تروریستی” به اعدام محکوم شدند. ۳ متهم دیگر این پرونده به اتهامات “معاونت در محاربه، مشارکت در تشکیل گروه تروریستی تکفیری بر علیه امنیت کشور و پشتیبانی از گروه تروریستی” به حبس طولانی مدت ( ۳۰ سال) در تبعید محکوم شدند. پس از چهار سال حکم دادگاه بدوی به تایید دیوان عالی کشور رسید.

عفو بین الملل پیشتر با ابراز نگرانی در خصوص اعدام قریب الوقوع “قاسم بیت عبدالله و عبدالله کرملاچعب” اعلام کرده بود که در ارتباط با حمله مسلحانه تیرماه ۹۴ به یک هیئت عزاداری در صفی‌آباد دزفول به اعدام محکوم شده‌اند.

قاسم بیت عبدالله (عبداللهی) و عبدالله کرملاچعب (عبداللهى) از اهالی منطقه شوش، در شهریورماه ۱۳۹۶ به همراه ۷ متهم دیگر از بابت محاربه و ارتباط با گروه‌های خارج کشور و همینطور تبلیغ علیه نظام مورد محاکمه قرار گرفتند. حکم اعدام برای این دو متهم و برای سایرین نیز حکم حبس صادر شد. این حکم پس از تایید در دادگاه تجدید نظر و اعتراض متهمان به دیوان عالی کشور رفت و به دلیل عدم وجود ادله اثبات جرم اتهام انتسابی و تناقضات موجود در تحقیقات مراجع انتظامی، اداره اطلاعات و دادسرا، پرونده به شعبه هم عرض در دادگاه انقلاب اهواز ارجاع شد. این پرونده در شعبه ۳ دادگاه انقلاب اهواز بررسی شد.

هر دو محکوم به اعدام در این پرونده اتهامات را بی‌اساس دانسته و آن را پرونده‌سازی دستگاه امنیتی برای آنان به دلیل فعالیت های مذهبی خود دانسته‌اند. این دو متهم پرونده از پیروان اهل سنت هستند. آنها در حضور رئیس شعبه اول دادگاه انقلاب اهواز آثار ضرب و شتم و شکنجه را به وی نشان داده و مدعی شده‌اند که اعترافات در پی شکنجه از آنها گرفته شده است، اما این ادعا از سوی قاضی پذیرفته نشده است.

این افراد در تاریخ ۲۰ فروردین ماه ۹۸ از بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز به بازداشتگاه اداره اطلاعات همدان منتقل شده اند. خانواده این زندانیان از زمان انتقال به دلیل ممنوع الملاقات و محرومیت از تماس، از دلیل این اقدام و سرنوشت این افراد اطلاعی نداشته و در بی خبری بسر می برند.

قاسم بیت عبدالله متولد ۱۳۶۵متأهل، دارای دو فرزند از اهالى روستاى بیت در چال شهرستان شوش و عبدالله کرملاچعب متولد ۱۳۵۹،متأهل، پدر سه فرزند از اهالى بخش شاوور شهرستان شوش است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید