خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  اعدام دو زندانی در زندان رشت/ صدور حکم ۲ بار اعدام در ملا عام برای یک زندانی در میناب

اعدام دو زندانی در زندان رشت/ صدور حکم ۲ بار اعدام در ملا عام برای یک زندانی در میناب

خبرگزاری هرانا – حکم دو زندانی که با اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند در زندان مرکزی رشت (لاکان) به اجرا درآمد. همچنین یک زندانی که پیشتر جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود با اخذ مهلت به بند بازگشت. در خبری دیگر یک زندانی در شهرستان میناب از بابت اتهام “قتل دو تن از ماموران دریابانی” به دو بار اعدام در ملا عام محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از میزان، رئیس کل دادگستری هرمزگان گفت: “در نتیجه رسیدگی به پرونده قتل دو تن از مأموران دریابانی میناب در دادگاه کیفری یک استان هرمزگان؛ پس از تکمیل روند دادرسی، حکم اعدام متهم اصلی این پرونده صادر شد”.

علی صالحی رئیس کل دادگستری هرمزگان افزود: “این متهم به عنوان عامل اصلی این پرونده، به دو فقره اعدام با طناب دار در ملا عام و در شهرستان محل وقوع جرم محکوم شده است”.

بر اساس این گزارش خردادماه امسال دو تن از مأموران دریابانی شهرستان میناب به نام‌های “حسن کریمی” و “سجاد افراسیابی” در جریان درگیری با قاچاقچیان کالا و ارز در شهرستان میناب کشته شدند.

میناب یکی از شهرستان‌های شرقی استان هرمزگان واقع در جنوب ایران است.

اعدام دو زندانی در زندان رشت

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، سحرگاه امروز پنج‌شنبه ۱۰ مرداد ماه ۹۸، حکم اعدام دو زندانی در زندان مرکزی رشت به اجرا درآمد. این دو زندانی با اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند.

هویت یکی از زندانیان اعدام شده “کوشا متقی” احراز شده است. تا لحظه تنظیم این گزارش از هویت زندانی دوم اطلاعی به دست نیامده است.

این دو زندانی روز پنج‌شنبه ۳ مرداد ماه به همراه یک زندانی دیگر به نام “راشد افروز” جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شدند. راشد افروز موفق شد از شکات پرونده مهلت بگیرد و به بند خود بازگشت.

اعدام این دو زندانی تا لحظه تنظیم این گزارش از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلام نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید