خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  با پایان دوران محکومیت؛ رضا ملک از زندان اوین آزاد شد

با پایان دوران محکومیت؛ رضا ملک از زندان اوین آزاد شد

خبرگزاری هرانا – امروز چهارشنبه رضا ملک، با پایان دوران محکومیت خود از زندان اوین آزاد شد. گفتنی است مدت محکومیت رضا ملک در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ماه سال جاری به اتمام رسیده بود. رضا ملک پیشتر در دادگاه انقلاب به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. این حکم نهایتا با رای دادگاه تجدیدنظر از بابت اتهاماتی همچون “تشویش اذهان عمومی، تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری” به ۵ سال حبس تعزیری تقلیل یافت که از این میزان ۲ سال آن قابل اجرا بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۸، رضا ملک، زندانی محبوس در زندان اوین با پایان دوران محکومیت خود از این زندان آزاد شد.

یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “در پی بازدید مدیرکل زندان های استان تهران از بند ۴ زندان اوین، آقای ملک در گفتگو با آنان با تاکید بر اتمام دو ساله دوران محکومیت خود از آنان سوال کرده چرا او را بطور غیرقانونی نگه داشته اند و چرا در این مدت دو سال علیرغم ابتلا به درد ستون فقرات وی را به بیمارستان اعزام نکرده و از دسترسی به خدمات پزشکی محروم بوده است. در پی این اعتراض جو متشنج شد و به همین دلیل ماموران وی را  به بند قرنطینه زندان اوین منتقل کردند و مدتی بعد به بند خود بازگردانده شد”.

رضا ملک در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶، توسط نیروهای امنیتی در منزل مادری اش بازداشت و پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی به زندان اوین منتقل شد.

حکم محکومیت این زندانی سیاسی که اوایل سال ۹۷ توسط قاضی مقیسه از بابت اتهاماتی همچون “تشویش اذهان عمومی، تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری” به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده بود، در تیرماه سال گذشته با رای دادگاه تجدیدنظر به ۵ سال حبس تعزیری تقلیل یافت.

این حکم که شامل ۲ سال حبس از بابت اتهام “توهین به رهبری”، ۲ سال حبس از بابت اتهام “تشویش اذهان عمومی” و ۱ سال حبس به اتهام “تبلیغ علیه نظام” بود، در تاریخ ۲۱ تیرماه ۹۷ در زندان اوین به رویت آقای ملک رسانده شد. حکم صادره با اعمال ماده ۱۳۴ به دو سال حبس قابل اجرا تقلیل یافت.

جلسه دادگاه تجدید نظر این فعال مدنی در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ماه سال جاری، در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران برگزار شد. وی از حضور در این جلسه که  برای رسیدگی به اعتراض دادستان به کاهش محکومیت وی برگزار شده بود امتناع کرد. در تاریخ ۹ اردیبهشت ماه سال جاری حکم نهایی صادر و به وی ابلاغ شد که بر اساس آن حکم صادره در دادگاه بدوی عینا تایید شده بود.

لازم به یادآوری است آقای ملک پیش از این نیز سابقه چند بار بازداشت را دارد، وی که از جمله مسئولان سابق وزارت اطلاعات است، به دلیل افشای برخی از زوایای قتل‌های زنجیره‌ای از ۱۲ تیرماه ۱۳۸۰ تا فروردین ماه ۱۳۹۳ حدود ۱۳ سال در زندان به سر برد.

آقای ملک در سال ۹۱ در حالی که همچنان در زندان به سر می‌برد توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه به تحمل یک سال زندان دیگر و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شد.

اتهامات آقای ملک در پرونده مذکور “تبلیغ علیه نظام” و” نشر اکاذیب، از طریق “انتشار فیلم از داخل زندان اوین” عنوان شده بود.

رضا ملک پس از آزادی از زندان به مشارکت در فعالیت‌های مدنی روی آورد، از جمله آنها شرکت در تجمعات اعتراضی صلح‌آمیز بود.  پس از آن در تاریخ ۳۰ آبان ۹۴ که به همراه جمعی از فعالین مدنی در تجمعات اعتراضی در مقابل زندان اوین و ساختمان دنا شرکت کرده بود، بازداشت و اندکی بعد با قرار کفالت آزاد شد. وی در این پرونده نهایتا نه ۹۱ روز حبس تعزیری محکوم شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید