خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  آزادی با قرار وثیقه و تبعید سیامک میرزایی به شهر قائن

آزادی با قرار وثیقه و تبعید سیامک میرزایی به شهر قائن

خبرگزاری هرانا – سیامک میرزایی، فعال ترک (آذربایجانی) که علیرغم پایان دوران محکومیت ۳ ساله خود، یک ماه گذشته را از بابت پرونده ای جدید در زندان اوین گذرانده است، روز جاری با تودیع قرار وثیقه آزاد و جهت اجرای حکم یک سال تبعید خود به شهر قائن منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۶ مردادماه ۹۸، سیامک میرزایی، فعال ترک (آذربایجانی) با تودیع قرار وثیقه از بابت پرونده جدید آزاد و جهت اجرای حکم تبعید یک ساله خود به قائن منتقل شد.

این زندانی درحالی یک ماه گذشته را در زندان به سر برده است که دوران حبس وی از بابت پرونده پیشین در تاریخ ۷ تیرماه به پایان رسیده بود، اما با گشایش پرونده ای جدید در زندان روبرو شد و اکنون علیرغم قبول وثیقه توسط بازپرسی اوین و آزادی موقت به یکی از کلانتری‌های اطراف زندان اوین منتقل و جهت تحمل دوران محکومیت یک سال تبعید خود راهی شهر قائن شده است. انتقال آقای میرزایی به شهرستان قائن در شرایطی است که وی پیشتر به ۱ سال اقامت اجباری در شهرستان طبس محکوم شده بود.

قائن مرکز شهرستان قائنات واقع در استان خراسان جنوبی است.

روز دوشنبه ۱۰ تیرماه ۹۸، سیامک میرزایی، در اعتراض به ممانعت از آزادی وی و انتقال او به بند ۲۰۹ زندان اوین در ارتباط با پرونده جدید دست به اعتصاب غذا زده بود. وی روز چهارشنبه ۲۶ تیرماه در پی موافقت بازپرس شعبه ۶ دادسرای اوین با تودیع قرار وثیقه و انتقال وی به بند ۸ زندان اوین پس از ۱۷ روز به اعتصاب غذای خود پایان داد.

در حالی که طی تماسی از خانواده این زندانی خواسته شده بود که صبح روز شنبه ۲۹ تیرماه جهت تودیع قرار وثیقه در محل شعبه بازپرسی حاضر شوند، پس از تبدیل قرار کفالت قبلی به قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی و تودیع آن، به بهانه تعیین تکلیف دوران تبعید، با آزادی وی مخالفت شده بود.

ممانعت از آزادی سیامک میرزایی طی یک ماه اخیر در حالی صورت گرفته بود که وی روز چهارشنبه ۵ تیرماه ۱۳۹۸، با نزدیک شدن به پایان دوران محکومیت خود بر اساس ابلاغیه‌ای که پیشتر دریافت کرده بود، از زندان به دادسرای اوین منتقل و طی جلسه بازپرسی، اتهام “تبلیغ علیه نظام” علیه وی مطرح شد. بازپرس پرونده نهایتاً قرار ۳۰ میلیون تومانی برای آزادی موقت این شهروند صادر کرده بود. دوران محکومیت ۳ ساله وی روز جمعه ۷ تیرماه به پایان رسیده است.

لازم به یادآوری است سیامک میرزایی در تاریخ ۲۳ تیرماه ۹۵، در پارس‌آباد مغان بدون ارائه حکم قضایی بازداشت و به زندان اوین تهران منتقل شد.

این شهروند سپس به استناد ماده ۴۹۹ قانون مجازات اسلامی مبنی بر “عضویت در گروه و دستجات علیه امنیت داخلی” به تحمل  ۳ سال حبس تعزیری و ۱ سال اقامت اجباری در شهرستان طبس محکوم شد. این حکم در اسفندماه ۹۶ توسط دیوان عالی کشور تایید شد.

آقای میرزایی در سال ۹۶ در اعتراض به کارشکنی‌های مکرر صورت گرفته در روند رسیدگی به پرونده خود دست به اعتصاب غذا زده بود و پس از ۱۸ روز در تاریخ ۱۳ تیرماه ۱۳۹۶، با تحقق خواسته‌هایش به اعتصاب غذای خود پایان داده بود. وی همچنین در بهمن ماه سال گذشته نیز به مناسبت روز جهانی زبان مادری به همراه چهار زندانی دیگر دست به اعتصاب غذای ۵ روزه زده بود.

سیامک میرزایی دانشجوی محروم از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد است که پیشتر در سال ۱۳۹۰ در خصوص پرونده دیگری به پنج سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید