خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > حقوق آکادمیک, کودکان  >  وجود ۱۴۱ هزار کودک بازمانده از تحصیل در ایران

وجود ۱۴۱ هزار کودک بازمانده از تحصیل در ایران

خبرگزاری هرانا – معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش از وجود ۱۴۱هزار کودک بازمانده از تحصیل در کشور خبر داد. وی اعلام کرد که بیشترین تعداد از این کودکان در استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان و آذربایجان غربی هستند. این در حالی است که پیشتر مرکز پژوهش های مجلس آمار کودکان بازمانده از تحصیل را ۹۰۰ هزار تن اعلام کرده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از صداوسیما، امروز سه‌شنبه ۱ مردادماه ۱۳۹۸، رضوان حکیم‌زاده، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: بر اساس آمار احصاء شده از سازمان ثبت احوال و تطبیق با ثبت نامی های جدید در مدارس، ۱۴۱هزار کودک در مدرسه حضور ندارند یا به نوعی از تحصیل بازمانده‌اند.

وی افزود: فهرست این دانش‌آموزان به تفکیک استانها تهیه و به استانها برای پیگیری ارسال شده است.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش همچنین گفت: بیشترین تعداد کودکان بازمانده از تحصیل از استانهای سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان و آذربایجان غربی بوده است.

وی گفت: موانع اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از دیگر موانع برای تحصیل دانش‌آموزان در این مناطق است که به دلیل نبود اعتبار کافی در این حوزه‌ها در آموزش و پرورش و نبود بودجه خاص، مدیرآموزگاران با کمک خیران به جذب دانش‌آموزان این مناطق تلاش می‌کنند.

حکیم زاده افزود: تعدادی از دانش‌آموزان هم به خاطر جابجایی خانواده و مهاجرت نام نویسی نمی شوند و یا در مناطق دیگر ثبت نام کرده‌اند که جزء بازماندگان تحصیل محسوب می‌شوند.

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: برخی کودکان هم به دلیل نداشتن اوراق هویتی و مدارک ممکن است در مدارس نام نویسی نکنند و جزء آمار بازماندگان از تحصیل نباشند.

گفتنی است که پیشتر در تاریخ ۵ اردیبهشت‌ماه، مرکز پ‍ژوهش‌های مجلس با انتشار گزارشی از محرومیت بیش از ۹۰۰ هزار کودک از ادامه تحصیل به دلایل مختلف و وجود ۹ میلیون بی‌سواد در کشور خبر داده بود. در این گزارش استان سیستان و بلوچستان دارای بیشترین تعداد دانش آموز بازمانده از تحصیل معرفی شده و عدم دسترسی به امکانات آموزشی و فقر به عنوان اصلی‌ترین دلیل بازماندگی از تحصیل معرفی شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید