خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام, زندانیان  >  دو زندانی متهم به قتل علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی به حبس و اعدام محکوم شدند

دو زندانی متهم به قتل علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی به حبس و اعدام محکوم شدند

خبرگزاری هرانا – حکم دو زندانی متهم به قتل علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی صادر شد. بر اساس این حکم متهم ردیف اول به اتهام مشارکت در قتل عمد به اعدام و پرداخت دیه صدمات غیرموثر در قتل و متهم ردیف دوم نیز به اتهام معاونت در قتل عمد به ۲۵ سال حبس و پرداخت دیه صدمات غیرموثر در قتل محکوم شد. این درحالی است که مادر علیرضا شیرمحمدعلی که در این پرونده در جایگاه شاکی قرار دارد علاوه بر مجازات این دو زندانی، خواهان مجازات عاملین و مسببین اصلی این قتل شده است. علیرغم وجود ابهامات بسیار و اعتراض وکلای مادر آقای شیرمحمدعلی قاضی دادگاه ختم رسیدگی را اعلام و اکنون نیز اقدام به صدور رای کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از خبرگزاری میزان، امروز سه شنبه ۱ مردادماه ۹۸، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه از صدور حکم دو زندانی متهم به قتل علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی خبر داد.

رییس کل دادگستری استان تهران گفت: سه روز پس از اعلام ختم رسیدگی به اتهامات دو متهم پرونده قتل علیرضا شیرمحمدعلی، امروز دادگاه رای خود را صادر و بر این اساس دادگاه متهم ردیف اول را به اتهام مشارکت در قتل عمد به اعدام و پرداخت دیه صدمات غیرموثر در قتل محکوم کرد.

وی افزود: در همین رابطه متهم ردیف دوم پرونده نیز به اتهام معاونت در قتل عمد به ۲۵ سال حبس و پرداخت دیه صدمات غیرموثر در قتل محکوم شد.

در این گزارش همچنین آمده است که برخورد اداری و انضباطی با برخی ماموران زندان صورت گرفته است.

اسماعیلی تصریح کرد: حکم صادره غیرقطعی است و قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور است.

علیرغم اعتراض مادر علیرضا شیرمحمدعلی و وکلای آن نسبت به رسیدگی ناقص به پرونده، قاضی دادگاه روز شنبه  ۲۹ تیرماه ۹۸ در جلسه دادگاه، رسیدگی به پرونده وی را مختومه اعلام کرده است.

مهناز کدخدایی سراب، مادر علیرضا شیرمحمدعلی زندانی سیاسی به قتل رسیده، در ارتباط با جلسه دادگاه روز گذشته به گزارشگر هرانا گفته بود: “علیرغم اینکه توسط وکلای بنده از قاضی بابایی خواسته شده بود عاملین و مسببین دیگر قتل فرزندم از جمله رئیس زندان تهران بزرگ، افسر نگهبان شیفت شب، مسئول شب و مدیر کل زندانها نیز در جلسه جهت پاسخ‌دهی حضور داشته باشند با این حال جلسه بدون حضور این افراد برگزار شد و صرفا اظهارات دو زندانی که مرتکب قتل شده بودند شنیده شد”.

مادر علیرضا شیرمحمدعلی می گوید: “از کار برکنار شدن رئیس زندان مجازات نیست! من خواهان مجازات تمام عاملین قتل فرزندم هستم. این مسئولین حتی یک ساعت هم نمی‌توانند خلع لباس شوند و در محلی که پسر من زندانی بود در کنار قاتلین دوام بیاورند”.

یک منبع مطلع نیز در این خصوص گفته است: “علیرغم اینکه پیشتر اظهارات شهود (زندانیان حاضر در صحنه قتل) گرفته شده بود، باوجود درخواست وکلا، مبنی بر حضور شهود جهت پاسخ‌دهی به سوالات وکلا، این افراد در جلسه دادگاه حضور نداشتند از این جهت وکیل خانم کدخدایی و خود ایشان نسبت به بررسی ناقص پرونده معترض شدند.

خانم کدخدایی پس از جلسه دادگاه به گزارشگر هرانا گفته بود: “علیرغم اینکه آقای بابایی قاضی پرونده با دقت پرونده را در ارتباط با دو زندانی متهم به قتل دنبال کرده است به نظر می‌رسد سیستم قضایی قصد آن را دارد که بدون مورد سوال قرار دادن عاملین دیگر این قتل پرونده را خاتمه داده و اعلام رای کند؛ با این حال مجازات این دو زندانی برای من کافی نیست و من کماکان روی دیگر شکایتم علیه تمامی عاملین این قتل از جمله، رئیس سابق زندان تهران بزرگ، افسر نگهبان، مدیر کل سازمان زندان‌ها و سایر کسانی است که به نوعی به قتل علیرضا مرتبط بوده است. همه این افراد باید در دادگاه پاسخگو باشند”.

لازم به ذکر است روز شنبه ۲۹ تیرماه ۹۸، جلسه رسیدگی به اتهامات عاملان قتل علیرضا شیرمحمدعلی در شعبه پنجم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی بابایی به صورت علنی برگزار شد. در این جلسه پس از قرائت کیفرخواست از سوی قاضی شهریاری سرپرست دادسرای جنایی، متهمان و وکلا در فرصت جداگانه به دفاع از خود پرداختند. بعد از حدود سه ساعت قاضی ختم رسیدگی را اعلام کرد و گفت در مهلت مقرر قانونی رای صادر خواهد شد.

ختم رسیدگی به پرونده در حالی اعلام شده بود که قاضی بابایی صبح روز جاری درباره احتمال قصور مسئولین زندان در وقوع این قتل گفته است: اگر اشتباه و قصوری در این جنایت از سوی مسئولان رخ داده باشد به دستور ریاست قوه قضائیه با آنها برخورد  خواهد شد.

قتل علیرضا شیرمحمدعلی در ساعات پایانی شب دوشنبه ۲۰ خردادماه توسط دو زندانی محکوم از بابت جرائم مربوط به مواد مخدر و قتل صورت گرفته است. وی از طریق ضربات متعدد چاقو در ناحیه شاهرگ و شکم به شدت مجروح شده و پیش از اعزام به بیمارستان جان خود را از دست داده است. روز چهارشنبه ۲۲ خردادماه ۹۸، پیکر علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی به قتل رسیده بدون اعلام عمومی قبلی در قطعه ۳۲۴ ردیف ۹۷ شماره ۶۶ در بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

قتل علیرضا شیرمحمدعلی واکنش های زیادی را در بین مردم، زندانیان، برخی مسئولان دولتی، رسانه ها و سازمان عفو بین الملل به دنبال داشت. در پی این واکنش ها سه تن از مسئولان زندان های استان تهران، بر اساس نتایج کمیته رسیدگی به قتل علیرضا شیرمحمدعلی برکنار شده و حشمت الله حیات الغیب به عنوان مدیر کل زندان های استان تهران و غلامرضا ضیائی، رئیس زندان رجائی شهر به عنوان رئیس جدید زندان تهران بزرگ منصوب شدند.

علیرضا شیرمحمدعلی فرزند محمدرضا، متولد ۱۵ شهریور ۱۳۷۶ (۲۱ ساله) و  اهل محله نازی آباد تهران در تاریخ ۲۴ تیرماه ۹۷ به دلیل فعالیت در فضای مجازی بازداشت شده‌ و از بابت اتهامات “توهین به مقدسات”، “توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی”، “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام” به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید