خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸, 15th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۸/۰۴/۳۱ ساعت ۲۳:۲۱:۳۰

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته شدن دو شهروند بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در سیستان و بلوچستان

کشته شدن دو شهروند بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در سیستان و بلوچستان

خبرگزاری هرانا – روز یکشنبه نیروهای انتظامی مرصاد در مسیر خاش به سراوان، یک خودروی حامل سوخت را هدف تیراندازی مستقیم قرار دادند. در جریان این تیراندازی و تعقیب و گریز، دو سرنشین خودرو سوخت بر جان خود را از دست دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، روز یکشنبه ۳۰ تیرماه ۱۳۹۸، دو شهروند بلوچ در مسیر خاش به سراوان، با شلیک مستقیم ماموران نیروهای انتظامی به خودرو سوخت بر کشته شدند.

بر اساس این گزارش هویت این دو شهروند “عبدالباسط شکرزهی فرزند لال محمد و نویدشکرزهی فررند خدامرداد، از اهالی پسکوه خاش ” احراز شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “ماموران انتظامی مرصاد در مسیر خاش به سراوان به تعقیب و گریز یک خودرو سوخت بر پرداخته و به آن شلیک مستقیم کردند که باعث منحرف شدن خودرو شده و دو سرنشین جوان کشته شدند”.

سالانه ده ها نفر از شهروندان عمدتا بلوچ در استان های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان در تیراندازی ماموران کشته می شوند، عمده این افراد کسانی هستند که به کار فروش و جا‌به جایی سوخت مشغول اند که حکومت ایران آن را قاچاق می نامد.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دی ماه ۹۷ با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید