خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, کارگران  >  انجمن های صنفی کارگران ساختمانی در حمایت از کارگران هفت تپه؛ بحران اقتصادی گلوی کارگران را می فشارد

انجمن های صنفی کارگران ساختمانی در حمایت از کارگران هفت تپه؛ بحران اقتصادی گلوی کارگران را می فشارد

خبرگزاری هرانا – جمعی از انجمن های صنفی کارگران ساختمانی با انتشار بیانیه ای ضمن اعتراض به شرایط ناگوار اقتصادی، حمایت خود را از کارگران هفت تپه اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از ایلنا، تعدادی انجمن صنفی کارگران ساختمانی بیانیه‌ای مشترک صادر کردند و در آن از کارگران هفت‌تپه حمایت نمودند.

در بخشی از این بیانیه که توسط انجمن‌های صنفی مریوان، کامیاران، سقز، بانه و دیواندره امضا شده، آمده است: این کارگران به زندگی زیر خط فقر و شرایط سخت معیشتی و از دست رفتن اموالشان تحت عنوان خصوصی‌سازی دست به اعتراض زدند.

آنها در ادامه اعلام کردند: “بحران اقتصادی موجود گلوی زندگی کارگران و خانواده‌هایشان را روز به روز بیشتر می‌فشارد و کارگران را با انواع تهدیدات از جمله اخراج، دستمزدهای معوقه، دستمزد پایین‌تر از خط فقر و بیکاری مواجه می‌کند در حالی که کارگران مسئول به وجود آمدن هیچکدام از بحران‌ها و نابسامانی‌های اقتصادی طول تاریخ نبوده‌اند”.

همچنین به گزارش سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: “این کارگران به زندگی زیر خط فقر و شرایط اسفبار معیشتی و غارت اموالشان تحت عنوان خصوصی سازی دست به اعتراض زدند و با اعتصابشان این شرایط غیر انسانی را به گوش جامعه رساندند”.

در بخش پایانی این بیانیه آمده است: “ما ، انجمن های صنفی کارگران ساختمان به عنوان امضا کنندگان این بیانیه ضمن اعلام حمایت از مطالبات برحق کارگران و مدافعین آنها ، برخوردهای امنیتی با حق خواهی کارگران و فعالین کارگری را قویا محکوم می‌کنیم و خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط آنان هستیم”.

لازم به ذکر است ماه گذشته، فعالان کارگری مجتمع نیشکر هفت تپه به دنبال شکایت از دولت ایران به “کمیته آزادی انجمن” در سازمان جهانی کار نسبت به ادامه بازداشت و سرکوب فعالان کارگری، لیست اولیه شماری از کارگران هفت تپه، دوستان و اعضای خانواده آنها را منتشر کردند که طی ماه های گذشته بازداشت، احضار، تهدید یا مورد بازجویی قرار گرفته اند. این لیست شامل ۳۱ کارگر بازداشت شده، ۹ مدافع حقوق کارگران یا اعضای خانواده فعال کارگری و ۶۰ مورد تهدید بوده است.

گفتنی است اوایل ماه جاری پرونده هفت متهم پرونده اعتراضات هفت تپه به نام‌های “اسماعیل بخشی، سپیده قلیان، امیر امیرقلی، امیرحسین محمدی فرد، ساناز اله یاری، علی نجاتی و عسل محمدی” پس از جلسه دفاع آخر به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران ارسال شده بود.  جلسه رسیدگی به اتهامات مطروحه علیه متهمین پرونده اعتراضات هفت تپه در تاریخ ۱۲ مردادماه سال جاری برگزار خواهد شد.

اسماعیل بخشی، فعال کارگری و سپیده قلیان فعال مدنی که هم اکنون در زندان اوین و قرچک ورامین نگهداری می شوند در تاریخ ۳۰ دی ماه ۹۷، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از مدتی به زندانهای شیبان و سپیدار اهواز منقل شده بودند. بازداشت اسماعیل بخشی و سپیده قلیان در حالی صورت گرفته بود که تلویزیون ایران شب ۲۹ دی ماه ۹۷ در فیلمی با عنوان “طراحی سوخته” اعترافاتی از اسماعیل بخشی، سپیده قلیان و علی نجاتی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه که در جریان بازداشت و بازجویی پیشین آنها ضبط شده بود را نمایش داد که در آن گفته بودند با “گروه‌های مارکسیستی و برانداز در خارج از ایران” ارتباط دارند.

امیر امیرقلی عضو هیئت تحریریه نشریه گام نیز در رابطه با اعتراضات کارگران هفت تپه، در تاریخ ۲۶ دی‌ماه ۹۷ در شهر بابلسر و توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین در تهران منتقل شده بود. وی در تاریخ ۲۹ بهمن ماه سال گذشته به اداره اطلاعات اهواز و سپس به بند قرنطینه زندان شیبان اهواز منتقل شده بود. وی هم اکنون در بند ۴ زندان اوین به سر می برد.

از سوی دیگر ساناز اله یاری به همراه همسرش امیرحسین محمدی فر در تاریخ ۱۹ دی ماه ۹۷، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و علیرغم گذشت بیش از ۵ ماه کماکان در زندان اوین نگهداری می شوند. در اردیبهشت ماه سال جاری امیرحسین محمدی فر از بازداشتگاه اداره اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین به بند ۴ و ساناز اله یاری به بند زنان زندان اوین منتقل شدند. بازداشت ساناز اله یاری در حالی ادامه دارد که شرایط جسمی او به دلیل ابتلا به بیماری نامشخصی که باعث کاهش وزن، ضعف جسمی و لرزش شدید اندام ها شده است نگران کننده است. وی همچنین در دستگاه گوارشی نیز دچار مشکل جدی شده و از درد شدید معده رنج می برد.

این زوج بازداشتی از تاریخ ۱۳ تیرماه دست به اعتصاب غذا زده و ساناز اله یاری در تاریخ ۲۴ تیرماه به اعتصاب غذای خود پایان داد. اعتصاب امیرحسین محمدی فرد کماکان ادامه دارد.

 عسل محمدی و علی نجاتی دیگر متهمان این پرونده نیز هم اکنون با قید وثیقه آزادند.

در رابطه با این دو متهم پرونده باید اشاره کرد، در تاریخ ۱۳ آذر ۹۷، عسل محمدی، در منزل شخصی در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز منتقل شده بود. وی در تاریخ ۱۵ دی‌ماه ۹۷، با تودیع قرار وثیقه ۴۰۰ میلیون تومانی آزاد شد. علی نجاتی نیز در تاریخ ۸ آذرماه ۹۷، در ارتباط با تجمعات اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و نهایتا در تاریخ ۸ بهمن‌ماه سال گذشته پس از حدود دو ماه بازداشت با تودیع قرار به دلیل وضعیت پزشکی موقتا آزاد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید