خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸, 13th of June 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۸/۰۴/۳۱ ساعت ۱۰:۲۷:۵۳

    خانه  > اندیشه و بیان  >  محمد رسول اف، کارگردان سینما به یک سال حبس محکوم شد

محمد رسول اف، کارگردان سینما به یک سال حبس محکوم شد

خبرگزاری هرانا – محمد رسول اف، کارگردان سینما توسط دادگاه انقلاب تهران به یک سال حبس تعزیری و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور و محرومیت از عضویت در احزاب، گروه ها و دسته جات سیاسی و اجتماعی محکوم شد. جلسه رسیدگی به اتهامات این کارگردان سینما در تاریخ ۲۳ تیرماه در شعبه ۲۶  دادگاه انقلاب تهران برگزار شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کانون نویسندگان ایران، روز شنبه ۲۹ تیرماه ۱۳۹۸، حکم یک سال زندان و دو سال ممنوعیت خروج از کشور و محرومیت از عضویت در تشکل‌های اجتماعی و سیاسی به محمد رسول‌اف ابلاغ شد.

بر اساس این گزارش، جلسه دادگاه محمد رسول‌اف در تاریخ ۲۳ تیرماه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری برگزار و طی آن اتهام “تبلیغ علیه نظام” علیه وی مطرح شده است.

این کارگردان سینما در تاریخ ۳ تیرماه با دریافت ابلاغیه‌ای به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران احضار شده بود.

احضار وی در ارتباط با پرونده‌ای بود که از بابت آن در سال ۹۵ به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شده بود. این پرونده در ارتباط با ساخت فیلمی به نام “لرد” بوده که در بخش “نوعی نگاه” جشنواره “کن” ۲۰۱۷ جایزه بهترین فیلم را به خود اختصاص داده است. گستردگی فساد اداری در ایران، موضوع این فیلم بوده است.

در شهریورماه سال ۹۶ گذرنامه محمد رسول اف  هنگام ورود به ایران در فرودگاه تهران ضبط شده و از آن زمان ممنوع الخروج است. در فروردین ماه همان سال بیش از ۲۰۰ تهیه‌کننده، کارگردان، نویسنده، هنرپیشه و شورای مرکزی کانون کارگردانان و سایر دست‌اندرکاران سینما در آستانه نوروز خواهان رفع ممنوع‌الخروجی محمد رسول‌اف شدند.

لازم به ذکر است محمد رسول‌اف از فیلمسازان معترض سال‌های اخیر است که تجربه بازداشت و احضار به نهادهای امنیتی را داشته است. چند فیلم قبلی او از جمله «به امید دیدار» و «دست نوشته‌ها نمی‌سوزند» با وجود نمایش در برخی جشنواره‌های بین المللی از جمله جشنواره کن، در ایران به نمایش عمومی در نیامدند.

آقای رسول‌اف همچنین پس از اتفاقات سال ۸۸ همراه جعفر پناهی به دلیل ساخت فیلمی مرتبط با این وقایع، سر صحنه فیلمبرداری بازداشت و در سال ۸۹ به اتهام “اقدام علیه امنیت کشور از طریق اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت عمومی و فعالیت تبلیغی علیه نظام” به ۶ سال حبس تعزیزی و ۲۰ سال محرومیت از فیلمسازی محکوم شد. او پس از تقلیل حکم زندان به یک سال حبس، در تاریخ ۲۶ اسفند ماه سال ۸۹ از زندان آزاد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید