خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۶ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۶ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته و امروز، جمعی از کارگران واحد تعمیرات پالایشگاه نفت آبادان، تعدادی از کارکنان عوارضی های اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین، دو تن از رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، جمعی از مردم زلزله زده در روستاهای قلمه، بی بیانس و مله دزگه از توابع شهرستان سرپل ذهاب، جمعی از مردم بندر ماهشهر و جمعی از کارگران نیروگاه دماوند، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، امروز شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸، جمعی از کارگران واحد تعمیرات پالایشگاه نفت آبادان در اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و همچنین اجرا نشدن کامل مصوبات قانونی کار در مورد کارگران پیمانکاری، مقابل ساختمان مرکزی پالایشگاه نفت آبادان، دست به تجمع زدند.

این کارگران در اعتراض به اجرا نشدن کامل مصوبات قانونی کار در مورد کارگران پیمانکاری گفتند: یکسان‌سازی حقوق تا به حال در بین کارگران پیمانکاری پالایشگاه آبادان از جمله کارگران واحد تعمیرات اعمال نشده و این مسئله باعث شده افزایش دستمزد کارگرانی که سالهاست در این واحد پالایشگاهی به کارهای سخت مشغولند، متناسب با سوابق کاری آنها نباشد.

آنها گفتند: لایه لایه کردن نیروی کار پیمانکاری و استمرار تبعیض در مزد و مزایای مزدی آنها در اکثر بخش‌های پالایشگاه آبادان که زیر نظر حدود ۹۴ شرکت پیمانکاری مشغول کارند، مورد انتقاد کارگران پیمانکاری است؛ یکی از مهم‌ترین این بخش‌ها واحد «تعمیرات» است که کارگران پیمانکاری آن از شرایط شغلی خود رضایت ندارند.

این کارگران همچنین افزودند: متاسفانه از مزایای مناسب دریافتی و رفاهی خوبی برخوردار نیستیم و ما پیمانکاری‌ها در این شرایط بد اقتصادی با حداقل‌ها می‌سوزیم و می‌سازیم.

این کارگران خواستار رفع تبعیض و اجرای قانون کار  و مصوبات وزارت نفت هستند. آنها گفتند: در بخش‌های پالایشگاه که کار دائم است چرا شرکت‌های پیمانکاری برچیده نمی‌شوند؟ این شرکت‌ها مصوبات وزارت نفت برای افزایش مزایای کارگران که سالها از ابلاغ آنها از سوی وزارت نفت می‌گذرد را اجرا نمی‌کنند.

به گفته آنها، مدتهاست طرح جدیدی در قالب قرارداد سود مدیریتی برای کمرنگ شدن فعالیت پیمانکاران در پالایشگاه درحال اجراست که کارگران واحد تعمیراتی که با دستگاه‌های ثابت مشغول کارند از این قانون محروم شده‌اند. اگر قرار است در قالب قرارداد سود مدیریتی موارد قانونی کار رعایت نشود تفاوت زیادی نمی‌کند که  کارگران همچنان زیر نظر پیمانکاران کار کنند یا در قالب قرارداد سود مدیریتی با پالایشگاه مستقیما طرف قرارداد باشند.

به گفته یکی از کارگران، کارگران پیمانکاری واحد تعمیرات پالایشگاه آبادان جدا از قرارداد سود مدیریتی؛ اجرای  کامل طرح طبقه‌بندی مشاغل را خواستار هستند. این درحالی است که بر اساس قانون کار اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل یک «ضرورت» بوده و کارفرما موظف به اجرای آن است.

طبق اظهارت وی، پایین بودن مزد، عدم برخورداری از مزایای قانونی مثل «بدی آب و هوا» که سالهاست نامه آن به پالایشگاه ابلاغ شده از دیگر موارد مورد انتقاد کارگران واحد تعمیرات است که امیدوارند پالایشگاه آبادان به کارگران پیمانکاری بویژه کارگران واحد تعمیرات دقت بیشتری داشته باشد تا حقوق آنها ضایع نشود.

تجمع کارکنان عوارضی‌های استان قزوین

 به گزارش تابناک، امروز شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸، جمعی از کارکنان عوارضی های اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین در اعتراض به به لغو شرایط کاری آن‌ها با الکترونیکی شدن پرداخت عوارض، مقابل استانداری قزوین، دست به تجمع اعتراضی زدند.

کارکنان عوارضی‌های استان قزوین در اعتراض به لغو شرایط کاری آن‌ها با الکترونیکی شدن پرداخت عوارض تجمع کردند.

کارکنان عوارضی‌های اداره کل راه و شهرسازی استان که ۱۳۵ نفر هستند از اسفندماه سال گذشته با الکترونیکی شدن پرداخت عوارض بیکار شده اند.

این در حالی است که مقرر شده بود کار مشخصی برای این کارکنان تعریف شود اما اکثر آنها با بیش از ۱۵ سال سابقه کار امروز بیکاری را تجربه می کنند.

تجمع دو تن از رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران

به گزارش هرانا، امروز شنبه ۲۹ تیرماه ۱۳۹۸، دو تن از رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه برای چندمین بار طی ماه جاری، در اعتراض به اخراج از کار، در مقابل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دست به تجمع و تحصن زدند.

این شهروندان در تحصن روز جاری با در دست داشتن شعارنوشته هایی، ضمن اعتراض به عدم پاسخگویی مسئولین، خواهان بازگشت به کار خود شدند.

فرحناز شیری و حسین کریمی سبزوار، دو راننده ای هستند که در پی پرونده سازی از ادامه فعالیت در این شرکت اخراج شده اند.

“فرحناز شیری”، اولین زن راننده شرکت واحد اتوبوسرانی تهران حدود ۱۰ سال است که از کار اخراج شده است. این راننده زن طی این مدت سه بار از دیوان عدالت اداری رای بازگشت به کار گرفته اما کارفرما هر بار با استفاده از نفوذ و روابط فراقانونی خود از بازگشت وی به کار جلوگیری کرده است.

تجمع زلزله زدگان سرپل ذهاب

به گزارش ایران اینترنشنال، امروز شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸، جمعی از مردم زلزله زده در روستاهای قلمه، بی بیانس و مله دزگه از توابع شهرستان سرپل ذهاب در اعتراض به عدم لغو باز پس گیری وام‌هایی که دولت برای ساخت و تعمیر خانه های آنها پرداخت کرده است، تجمع و تحصن کردند.

گفته می‌شود ساخت و بازسازی خانه‌های این زلزله زدگان از سال ۱۳۹۶ متوقف شده است.

تجمع مردم بندر ماهشهر

به گزارش شبکه خبر خوزستان، روز سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸، جمعی از مردم بندر ماهشهر مقابل فرمانداری در اعتراض به اقدام اخیر گل مرادی نماینده حوزه انتخابیه خود جهت محدود نمودن موقعیت جغرافیایی ماهشهر (سرحد پل فرودگاه ) تجمع کردند.

عصر  سه‌شنبه ۲۵ تیرماه تعدادی از شهروندان بندر ماهشهر در واکنش به صحبت های التهاب‌آمیز نماینده حوزه انتخابیه و سرنوشت محدوده بندر ماهشهر پس از ارتقاء بخش بندر امام در مقابل ساختمان فرمانداری شهرستان بندر ماهشهر تجمع و شعارهای علیه وی سر دادند.

دقایقی پس از شروع تجمع فرماندار بندر ماهشهر به میان تجمع کنندگان آمد و صحبت های نماینده حوزه انتخابیه در مورد ارتقاء بخش بندر امام قبل از انتخابات مجلس را تکذیب کرد.

به گزارش ایلنا،  صبح امروز شنبه ۲۹ تیرماه ۱۳۹۸، شماری از کارگران نیروگاه دماوند در انتقاد به کاهش مزایای مزدی و رفاهی دست به تجمع اعتراضی زدند.

کارگران نیروگاه دماوند گفتند: ما انتظار داریم که برای مشکلات این نیروگاه به صورت ریشه‌ای چاره اندیشیده شود. از وقتی که نیروگاه دماوند در سال ۹۱ از سوی بنیاد شهید به یکی از بانک‌ها واگذار شد، علیرغم سود بدست آمده، کارگران دچار مشکل شده‌اند لذا ما می‌گوییم اگر نیروگاه سود ده است کارگران هم باید از آن سهم ناچیزی داشته باشند.

به گفته کارگران؛ مدیریت نیروگاه دماوند اخیرا اعلام کرده قصد دارد برخی از مزایای مزدی و رفاهی کارگران را با توجه به اعمال افزایش دستمزد سالانه، کاهش دهد.

این کارگران افزودند: بودجه نیروگاه برای پرداخت حقوق و سایر مزایای مزدی کارگران در سال جاری حدودا ۱۱۵ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که به نسبت سال قبل که ۱۰۰ میلیارد تومان بود، تغییری نکرده است به همین دلیل مدیریت نیروگاه قصد دارد برای جبران هزینه‌های افزایش سالانه دستمزد کارگران، از سایر مزایای مزدی و رفاهی آنها کسر کند.

آنها با تاکید بر اینکه خواسته ما دریافت مطالبات قانونی است، در ادامه افزودند: این واحد نیروگاهی حدود ۶۰۰ کارگر شاغل قرارداد دائم دارد که در حال حاضر یک ماه دستمزد آنها به تاخیر افتاده است. در عین حال انتقاد کارگران به کاهش  مزایای  مزدی و رفاهی همانند اضافه‌کاری، بیمه تکمیلی و سرویس‌های ایاب و ذهاب است که قرار است عملی شود.

لازم به ذکر است که نیروگاه حرارتی دماوند که هشت سال از شروع فعالیت آن می‌گذرد در سال ۹۱ از شرکت توانیر به بنیاد شهید واگذار شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید