خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۵ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۵ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته و امروز، دو تن از رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، گروهی از شهروندان ساکن بندر ماهشهر، جمعی از کارگران خدماتی شهرداری اردل، شماری از مالباختگان تعاونی مسکن کارگران اداره برق تهران و تعدادی از کارگران آب و فاضلاب روستایی اهواز، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۸؛ دو تن از رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه برای چندمین بار طی ماه جاری، در اعتراض به اخراج از کار، در مقابل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دست به تجمع و تحصن زدند.

این شهروندان در تحصن روز جاری با در دست داشتن شعار نوشته‌هایی، ضمن اعتراض به عدم پاسخگویی مسئولین، خواهان بازگشت به کار خود شدند.

فرحناز شیری و حسین کریمی سبزوار، دو راننده ای هستند که در پی پرونده سازی از ادامه فعالیت در این شرکت اخراج شده‌اند.

فرحناز شیری”، اولین زن راننده شرکت واحد اتوبوسرانی تهران حدود ۱۰ سال است که از کار اخراج شده است. این راننده زن طی این مدت سه بار از دیوان عدالت اداری رای بازگشت به کار گرفته اما کارفرما هر بار با استفاده از نفوذ و روابط فراقانونی خو از بازگشت وی به کار جلوگیری کرده است.

تجمع گروهی از شهروندان در بندر ماهشهر

به گزارش هرانا، امروز دوشنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۸؛ گروهی از شهروندان ساکن بندر ماهشهر، در مقابل ساختمان شورای این شهر دست به تجمع زدند.

معترضان دلیل تجمع خود را در اعتراض به تقسیمات کشوری و تعیین حریم و محدوده بین دو شهر بندر امام خمینی و بندر ماهشهر عنوان کردند،

تجمع کارگران خدماتی شهرداری «اردل»

به گزارش ایلنا، روز گذشته، یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۸؛ جمعی از کارگران خدماتی شهرداری «اردل» در استان چهارمحال و بختیاری، در اعتراض به معوقات مزدی خود، دست به تجمع زدند.

کارگران معترض از چندین ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده خود خبر دادند.

یکی از کارگران گفت: “در بخش خدماتی  شهر اردل مشغول به کار هستیم که در سه ماه گذشته  مطالبات مزدی‌مان به تاخیر افتاده است. جدا از دستمزد، حق بیمه کارگران به تامین اجتماعی نیز پرداخت نشده است”.

او با بیان اینکه از سال ۹۶ مطالبات مزدی کارگران خدماتی شهر اردل با تاخیر پرداخت می‌شود، در ادامه گفت: “مشکلات معیشتی و عدم پرداخت مطالبات مزدی و بیمه‌ای، مشکلات بسیاری برای خانواده‌های کارگران به وجود آورده است”.

این کارگر در ادامه گفت: “نداشتن احساس مسئولیت و بی‌توجهی برخی مسئولان به استیفای حقوق کارگران حوزه خدمت‌شان باعث شده مشکلات این کارگران همچنان پابرجا بماند و کارگران نتوانند به حقوق اولیه صنفی خود دست یابند”.

تجمع مالباختگان تعاونی مسکن کارگران اداره برق تهران

به گزارش ایلنا، امروز دوشنبه، ۲۴ تیر ۱۳۹۸، جمعی از مالباختگان تعاونی مسکن کارگران اداره برق تهران، نسبت به برآورده ‌نشدن مطالبات‌شان، در مقابل ساختمان حوزه ریاست قوه قضاییه، تجمع اعتراضی برپا کردند.

معترضان گفتند: “بیست و هفت سال از خرید زمین در فاز پنج هشتگرد می‌گذرد؛ اما همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌بریم”.

شمار افرادی که از طریق این تعاونی اقدام به خرید زمین کرده‌اند، ۲۰ هزار نفر است. زمین‌ها تقریبا به حدود نیمی از این افراد به صورت غیرقانونی فروخته شده است. به همین خاطر تعدادی از اعضای هیات مدیره سابق بازداشت شده‌اند و پرونده‌های آنها در دادگاه کیفری در دست بررسی است. تعدادی از آنها نیز با قید وثیقه آزاد شده‌اند.

به اعتقاد مالباختگان روند رسیدگی به این پرونده طولانی شده است.

اواخر بهمن‌ماه سال ۹۰ بود که پرونده اعضای تعاونی مسکن کارکنان اداره برق تهران به شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران ارسال شد.

معترضان با اشاره به آزادی این افراد گفتند: “متهمان اهتمامی نسبت به تحویل آپارتمان‌ها به خرج نداده‌اند. اتهام آنها کلاهبرداری، جعل و انتقال مال به غیر است”.

اعضای تعاونی مسکن کارگران برق تهران در سال‌های گذشته تجمعات متعددی مقابل دادگاه و مجلس شورای اسلامی برگزار کرده‌اند به امید اینکه مشکلاتشان برطرف شود.

یک نفر از معترضان گفت: “بسیاری از کسانی که از این تعاونی آپارتمان خریده‌اند درآمد چندانی ندارند. خیلی از آنها در خیابان دستفروشی می‌کنند، مثلا سبزی می‌فروشند و مستاجر هستند یا پس از بازنشستگی به مسافرکشی روی آورده‌اند؛ آنها چه گناهی کرده‌اند که باید سال‌ها معطل شوند و زجر خانه به دوشی را بکشند.

آنها خواستار دیدار با رئیس قوه قضاییه شده‌اند.

تجمع کارگران آب و فاضلاب روستایی اهواز

به گزارش قدس آنلاین، روز شنبه، ۲۲ تیر ۱۳۹۸؛ جمعی از کارگران آب و فاضلاب (آبفا) روستایی اهواز، در اعتراض به معوقات مزدی و بیمه‌ای خود، در مقابل ساختمان دفتر این شرکت در اهواز، دست به تجمع زدند.

یکی از کارگران به نمایندگی از طرف بقیه گفت: “باز هم بعد از تجمع مدیر قول داد که تا چند روز آینده حقوق پرداخت می‌شود”.

وی ادامه داد: “با پیگیری‌هایی که انجام دادیم مدیرعامل قبلی که با استخدام بی رویه و خارج از عرف باعث این دردسر و بدهی بالای این اداره شده بود از کار برکنار شد و مدیر جدیدی سرکار آمده که باز هم نتوانسته مشکلاتمان را حل کند”.

چند کارگر دیگر گفتند: “چند ماه است که پول نداریم یک کیلو گوجه بخریم و از زن و بچه‌هایمان شرمنده‌ایم، تا این لحظه ما هنوز حقوق برج دوازده و عیدی و سابقه پارسال رو نگرفتیم از آخر اردیبهشت هم قراردادمان با پیمانکار قبلی تمام شده و الان دو ماه است که بدون بیمه و قرارداد سر کار هستیم”.

یک کارگر جوان در پاسخ اینکه از چه راه‌های قانونی اقدام کرده‌اید؛ عنوان کرد: “از اداره آب و فاضلاب روستایی، استانداری، وزارت نیرو با فرستادن نماینده‌های کارگری و جلسات متعدد پیگیر شدیم و جلسه های پی در پی با نماینده‌های مجلس هم در این مورد داشتیم”.

وی ادامه داد: “وعده‌هایی که معمولا می‌دهند این است که تا دو هفته دیگه حقوق پرداخت می‌شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید