خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته و زخمی شدن ۲ کولبر بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی در سردشت

کشته و زخمی شدن ۲ کولبر بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی در سردشت

خبرگزاری هرانا – روز دوشنبه یک کولبر در مناطق مرزی شهرستان سردشت بر اثر شلیک مستقیم نیروهای نظامی جان خود را از دست داد. طی روزهای گذشته نیز یک کولبر دیگر به همین شیوه در منطقه‌ی مرزی سردشت زخمی شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز دوشنبه ۲۴ تیرماه ۱۳۹۸، گروهی از کولبران در منطقه‌ی مرزی دوله‌بی سردشت هدف شلیک مستقیم نیروهای زمینی سپاه پاسداران قرار گرفتند و در نتیجه یک کولبر جان خود را از دست داد.

بر اساس این گزارش، هویت کولبر کشته‌شده، “محمد (بریاجی) ابراهیم‌زاده” فرزند خضر از اهالی روستای “گولان” از توابع سردشت احراز شده است.

در این گزارش همچنین آمده است که چند روز پیش کولبر دیگری به نام “مجید قادری” در اثر شلیک همین نیروها در منطقه‌ی مرزی سردشت به شدت زخمی شده است.

گفته می‌شود که نیروهای مذکور در هر دو مورد بدون اخطار قبلی و به ظن حمل کالای قاچاق کولبران را از فاصله‌ی نزدیک مورد تیراندازی مستقیم قرار داده‌اند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

محمد (بریاجی) ابراهیم زاده

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید