خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  زخمی شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای مرزبانی در خوی

زخمی شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای مرزبانی در خوی

خبرگزاری هرانا – روز جمعه، یک کولبر در پی تیراندازی مستقیم نیروهای مرزبانی به جمعی از کولبران در نزدیکی روستای مرزی “ترس‌ آباد” از توابع شهرستان خوی، زخمی شده و جهت رسیدگی پزشکی به بیمارستانی در ارومیه منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز جمعه ۲۱ تیرماه ۱۳۹۸، نیروهای مرزبانی مستقر در منطقه‌ی مرزی روستای “ترس‌آباد” از توابع شهرستان خوی، بر روی جمعی از کولبران آتش گشودند و در پی آن یک کولبر به شدت زخمی شد.

بر اساس این گزارش، هویت این کولبر “کریم فارسی، ۲۹ ساله، پدر دو فرزند و از اهالی دهستان قطور از توابع شهرستان خوی” احراز شده است.

او که به ظن حمل کالای قاچاق، از فاصله‌ی نزدیک و بدون اخطار قبلی هدف شلیک قرار گرفته، پس از مصدومیت جهت رسیدگی پزشکی به بیمارستانی در ارومیه منتقل شده و  وضعیت وی وخیم گزارش شده است.

خوی از شهرهای آذربایجان غربی است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

کریم فارسی

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید