خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  محمد مهدوی فر، فعال مدنی بازداشت شد

محمد مهدوی فر، فعال مدنی بازداشت شد

خبرگزاری هرانا – محمد مهدوی فر، فعال مدنی که دوران مرخصی خود از تبعید را در شهر آران و بیدگل سپری می کرد، امروز توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شد. همزمان شماری از نیروهای انتظامی به منزل وی مراجعه کرده و پس از تفتیش، تعدادی از وسائل شخصی وی و خانواده اش را ضبط کرده اند. گفته می شود که این فعال مدنی به زندان کاشان منتقل شده است. بازداشت آقای مهدوی فر در حالی صورت گرفته که ۲۷ خردادماه بر اساس ابلاغیه ای که از دادستانی شهر سرباز دریافت کرده بود در دادگستری این شهر حاضر شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۲۲ تیرماه ۱۳۹۸، محمد مهدوی‌فر، فعال مدنی در شهر آران و بیدگل توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

یک منبع نزدیک به این فعال مدنی به گزارشگر هرانا گفت: “امروز نیروهای وزارت اطلاعات آقای مهدوی فر را در داخل شهر آران و بیدگل بازداشت کردند. وی پس از بازداشت، از دادگستری با خانواده خود تماس گرفته و به آنها گفته است که قرار است وی را به زندان کاشان منتقل کنند. همزمان شماری از مامورین نیروهای انتظامی نیز به منزل وی مراجعه کرده و پس از تفتیش خانه وسائل شخصی از جمله کیس کامپیوتر، لپ تاپ و تبلت که همگی متعلق به فرزندان وی بودند را ضبط کردند”.

این منبع مطلع در ادامه افزود: “این بازداشت در حالی صورت گرفته از مهلت مرخصی از تبعید آقای مهدوی‌فر دو روز دیگر باقی مانده بود. این احتمال وجود دارد که بازداشت وی در ارتباط با اتهام “توهین به رهبری” و بیانیه ۱۴ نفر باشد”.

آقای مهدوی‌فر پیشتر در پی نگارش یک نامه سرگشاده خطاب به آیت‌الله خامنه‌ای توسط دادستانی شهر سرباز احضار و در تاریخ ۲۷ خردادماه دادگستری این شهر حضور یافته بود. اتهام مطروحه علیه وی در این جلسه “توهین به رهبری عنوان شده بود.

لازم به ذکر است این فعال مدنی پیشتر در تاریخ ۲۴ دی‌ماه ۹۶ توسط نیروهای امنیتی در مشهد بازداشت و جهت تحمل مدت محکومیت خود به زندان مرکزی اصفهان  منتقل شده بود. وی در دوران تحمل حبس در زندان اصفهان بدون در نظر گرفتن اصل تفکیک جرائم در بند عمومی و در کنار زندانیان معتاد به مواد مخدر نگهداری می‌شد.

در تاریخ ۱۰ دی‌ماه ۹۷، جلسه دادگاه تجدید نظر بخش اول پرونده محمد مهدوی‌فر در دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان برگزار شد و طی آن حکم ۴ سال و نیم حبس و ۴ سال تبعید به شهرستان سرباز که توسط شعبه اول دادگاه انقلاب آران و بیدگل صادر شده بود عینا تایید شد.

این حکم در حالی که این فعال مدنی در زندان اصفهان تحمل حبس می کرد، پس از تجمیع احکام به سه سال حبس تبدیل شد. در پی موافقت اجرای احکام دادگاه شهرستان آران و بیدگل با درخواست آزادی مشروط این فعال مدنی، وی روز جمعه ۱۷ اسفندماه ۹۷، در حالی که بیش از یک سوم از مدت محکومیت خود را سپری کرده بود و باید از زندان اصفهان آزاد می شد، مستقیماً به شهرستان سرباز تبعید شد.

این در حالی است که وکیل محمد مهدوی فر، سعید غلامیان معتقد است، پس از تجمیع احکام، محکومیت تبعید قابلیت اجرا نداشته و صرفا ۳ سال حبس باید اجرا می شده ولی نظر اجرای احکام اینگونه نبوده است.

لازم به یادآوری است محمد مهدوی‌فر در سال ۹۳ پس از سرودن یک مثنوی ۳۲ بیتی به نام “الفبا” و خواندن آن در انجمن‌های ادبی شهر کاشان، توسط شعبه دو بازپرسی آران و بیدگل (به نیابت از شعبه هم‌عرض بازپرسی در کاشان) مورد بازجویی قرار گرفت و در در سال ۹۴ در شعبه ۱۰۵ کیفری دو دادگستری کاشان محاکمه و به اتهام «نشر اکاذیب» به ۱ سال و نیم حبس محکوم شده بود. این مجازات نهایتاً با رعایت بند ب از ماده ۳۳ قانون وصول به پرداخت ۳۰ میلیون ریال جزای نقدی تبدیل شد.

آقای مهدوی‌فر در تاریخ ۷ مرداد‌ماه سال ۹۶ نیز در بخش دوم این پرونده توسط شعبه ۱۰۱ کیفری دو دادگستری آران و بیدگل به اتهام “معاونت در نشر اکاذیب” به تحمل هشت ماه حبس محکوم شده بود. وی در اسفندماه سال گذشته در پرونده‌ای با وکالت سعید غلامیان، توسط دادگاه کیفری شهرستان آران و بیدگل به اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” و “ارتباط با دول بیگانه” به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و پرداخت ۴۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شده بود، محکومیت وی در شعبه ۱۶ دادگاه تجدید نظر اصفهان عیناً تائید شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید