خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته شدن یک کولبر در سردشت در پی شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی

کشته شدن یک کولبر در سردشت در پی شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی

خبرگزاری هرانا –  روز یکشنبه ۱۶ تیرماه یک کولبر در مناطق مرزی شهرستان سردشت در پی شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل موکریان، روز یکشنبه ۱۶ تیرماه ۱۳۹۸، در پی شلیک نیروهای مرزبانی در روستای “کانی زرد” از توابع شهرستان سردشت یک کولبر جان خود را از دست داد.

هویت این کولبر “منصور گرژه” فرزند محمد احراز شده است.

“کانی زرد” از توابع شهرستان سردشت یکی از شهرستان‌های مرزی و کردنشین استان آذربایجان غربی است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید