خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  اجرای یک حکم اعدام در زندان مهاباد همزمان با رهایی از اعدام یک زندانی در خنداب

اجرای یک حکم اعدام در زندان مهاباد همزمان با رهایی از اعدام یک زندانی در خنداب

خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز جاری، یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، در زندان مهاباد اعدام شد. بنا بر خبری دیگر، یک زندانی محکوم به اعدام در شهرستان خنداب، با رضایت اولیای دم از مرگ رهایی یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، سپیده دم روز جاری، سه‌شنبه ۱۸ تیر ماه، حکم اعدام یک زندانی در حیاط زندان مهاباد به اجرا درآمد.

این زندانی که هویتش “ویس علی‌پور”، اهل روستای شامات احراز شده، چهار سال پیش بر سر اختلافات مالی مرتکب قتل شده و به اتهام “قتل” بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های رسمی اعلان نشده است.

رهایی از اعدام یک زندانی در شهرستان خنداب

به گزارش صدا و سیما، مراسم گذشت اولیاء دم از حکم اعدام امروز با حضور رئیس سازمان زندانها و امور تامینی و تربیتی کشور در شهرستان خنداب برگزار شد.

در این مراسم همسر و فرزند مقتول از اجرای حکم اعدام گذشت کردند.

رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور در حاشیه این مراسم در روستای گرماب از توابع شهرستان خنداب، با قدردانی از خانواده مقتول برای گذشت از اعدام، گفت: “یکی از رویکردهای مهم قوه قضائیه در موضوع پرونده‌های اعدام، تلاش برای جلب رضایت اولیای دم است”.

در این پرونده مقتول زن ۴۲ ساله بود که به دلیل اختلافات خانوادگی توسط جوان ۲۲ ساله در آبان ماه سال ۱۳۹۲ به قتل رسید.

خنداب یکی از شهرستان‌های استان مرکزی است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید