خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  اعمال فشار و تلاش برای پرونده سازی علیه مهدی کوخیان

اعمال فشار و تلاش برای پرونده سازی علیه مهدی کوخیان

خبرگزاری هرانا – با انتساب اتهامات بی ادله و تلاش برای پرونده سازی جدید علیه مهدی کوخیان، فعال مدنی محبوس در زندان مراغه، وی همچنان از اعزام به مرخصی محروم مانده است. رییس زندان با این بهانه که وی مخل آسایش بند زندانیان متهم به جرایم موادمخدر و سرقت است مبادرت به جمع آوری ۱۵۰ امضا از زندانیان این بند کرده است. این زندانی سیاسی پیشتر از سوی دادستان ملکان در پی درگیری لفظی با وی حین بازدید از زندان به تشکیل پرونده جدید تهدید شده و همزمان از سوی یک زندانی مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود. قای کوخیان در تاریخ ۱۹ فروردین ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و پیشتر نیز در پرونده ای دیگر به تحمل ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مهدی کوخیان، فعال مدنی محبوس در زندان مراغه، همچنان از اعزام به مرخصی محروم مانده است.

یک منبع مطلع در این خصوص به گزازشگر هرانا گفت: “دادستان ملکان همچنان از اعطای مرخصی به مهدی خودداری می کند و همزمان رییس زندان هم طی نامه ای اقدام به جمع آوری امضا علیه مهدی کرده است. وی تاکنون توانسته ۱۵۰ امضا جمع آوری کند”.

این منبع با اشاره به این که جمع آوری امضا علیه مهدی کوخیان اقدامی در جهت توجیه کارشکنی ها برای عدم اعزام وی به مرخصی است ادامه داد: “نامه ای با این مضمون که مهدی مخل آسایش زندانیان بند مواد مخدر و سرقت است نوشته شده و به امضا رسیده است. این پرونده سازی در حالی است که  هم اکنون کسی که مهدی را مورد ضرب و شتم قرار داده در مرخصی به سر می برد”.

گفتنی است مهدی کوخیان، فعال مدنی محبوس در زندان مراغه که در تاریخ ۱۱ تیرماه سال جاری در پی درگیری لفظی با مهدی علیمرادی، دادستان ملکان در جریان بازدید وی از زندان، توسط یکی دیگر از زندانیان مورد ضرب و شتم قرار گرفته و دادستان ملکان در جریان این درگیری با اشاره به پرونده زهرا نویدپور، قربانی تجاوز جنسی توسط سلمان خدادادی نماینده ملکان وی را تهدید کرده بود که پرونده جدیدی علیه او خواهد گشود. آقای کوخیان پس از این درگیری به قرنطینه این زندان منتقل شده و  فردای آن روز مجددا به بند عمومی بازگردانده شد.

لازم به ذکر است که مهدی کوخیان از فعالین مدنی شناخته‌شده در شهرستان ملکان و مدیر کانال تلگرامی “شهر خبر ملکان” است.

مهدی کوخیان در دیماه سال ۱۳۹۵ با شکایت فرهاد نریمانپور، شهردار ملکان و پیمان محمدپور دادستان شهرستان توسط پلیس فتای مراغه در شهر محل سکونت خود در شهرستان ملکان بازداشت شده بود. آقای کوخیان از همان روز بازداشت در بازداشتگاه اطلاعات نیروی انتظامی دست به اعتصاب غذا زد و سپس در تداوم اعتصاب غذای خشک به زندان شهرستان مراغه منتقل شد. او در زندان نیز در واکنش به بازداشت غیرقانونی خود با دوختن لب‌هایش دست به اعتراض زد. مدت ۲۸ روز را با همین وضعیت در بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران تبریز تحت بازجویی دوباره بسر برد. وی نهایتا در تاریخ ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ با قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شد.

این شهروند سرانجام در اسفندماه ۱۳۹۶ توسط شعبه اول دادگاه انقلاب مراغه به ریاست مهدی داورنیا از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع سازمان ها، گروه ها و شبکه های مخالف نظام” به تحمل ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید