خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران ۳ واحد صنفی / ۵۰۰ هزار کارگر فاقد بیمه در کشور

معوقات مزدی کارگران ۳ واحد صنفی / ۵۰۰ هزار کارگر فاقد بیمه در کشور

خبر گزاری هرانا – کارگران شاغل در فاز ۱۲ پارس جنوبی و شهرداری رشت از معوقات مزدی چندین ماهه خود خبر دادند. همچنین کشاورزان منطقه بلغان بخش جویم لارستان از بابت گندمی که دستکم دو ماه قبل تحویل دولت داده‌اند، مطالبات پرداخت نشده دارند. بنا به خبری دیگر، رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور در قزوین گفت که “۵۰۰ هزار کارگر ساختمانی در کشور هنوز بیمه نیستند”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، کارگران فاز ۱۲ پارس جنوبی گفتند: “پنج ماه از خاتمه کار با پیمانکار قبلی گذشته، اما هنوز مطالباتمان را نگرفته‌ایم!”.

این کارگران گفتند: “الان پنج ماه است که با پیمانکار جدید کار می‌کنیم اما خبری از دو سال عیدی، سنوات و حق کمپ شرکت قبلی نیست”.

آنها از تاخیر پنج ماهه انتقاد دارند و گفتند: “تا چه زمانی باید منتظر دریافت مطالبات خود بمانیم؟ ما حدود هزار نفر کارگر هستیم که در پالایشگاه نهم مشغول به کاریم؛ اینکه به عنوان کارگر پیمانکاری همیشه حقوقمان را با تاخیر می‌گیریم، بماند، حالا پنج ماه تمام است که منتظریم پیمانکاری که کارش تمام شده و رفته، مطالبات ما را بپردازند”.

این کارگران از مسئولان پالایشگاه نهم در مقام کارفرمای مادر انتظار دارند که پیگیر وصول مطالبات معوق کارگران پیمانکاری باشند.

مطالبات گندم کاران در شیراز

به گزارش تسنیم ، کشاورزان منطقه بلغان بخش جویم لارستان از عدم پرداخت ۲ ماه مطالبات خود خبر دادند.

به گفته این کشاورز، کشاورزان برای گندمی که تحویل دولت دادند دو ماه شاید هم بیشتر است که پول دریافت نکردند. نمی‌دانیم مشکل از کجاست. همه کشاورزان بدهکار تراکتور و کمباین هستند اگر پول گندم پرداخت نشود نمی‌دانند چگونه بدهی خود را بپردازند.

یکی از کشاورزان در این خصوص گفت: “کشاورزان هر سال همین مشکل را دارند، یا پول دیر واریز می‌شود یا اگر همان موقع پرداخت کنند، کامل نیست. ما هم خرج و مخارج داریم، بدهی بانک و تراکتور و کمباین داریم اما کسی به حرف ما گوش نمی‌دهد”.

بنا به اظهارات این کشاورز اکنون دلا‌ل‌ های گندم، گندم را کیلویی ۲۵۰۰ می‌خرند اما دولت هر کیلو گندم را ۱۷۱۰ تا ۱۷۳۰ می‌خرد، ما همه به دولت گندم فروختیم و به دلالان حتی یک عدد گندم ندادیم. انصاف نیست که پولمان را دیر بدهند.

وی با بیان اینکه این مشکل هر ساله کشاورزان و گندمکاران است، گفت: “سال گذشته نیز تا شهریور و مهر پول گندم واریز نشده بود امسال هم وضع به همان شکل است”.

جلیل حسنی، فرماندار لارستان  ضمن اعلام بی اطلاعی از این موضوع از کشاورزان درخواست کرد در صورت مشکل در پرداخت به فرمانداری اطلاع دهند. وی همچنین اعلام آمادگی کرد که این موضوع را رسیدگی کند.

هدایت‌الله رحیمی، مدیرکل تعاون روستایی استان فارس با بیان اینکه خرید گندم توسط دو نهاد مرکز غله و تعاونی روستایی صورت می‌گیرد، مدعی شد: “پرداخت مطالبات کشاورزان بین ۱۰ تا ۱۵ روز صورت می‌گیرد و اگر کشاورزی پرداختی‌اش با تاخیر مواجه شده دلیلی داشته است”.

به گفته وی در برخی از مراکز خرید سامانه مشکل پیدا کرده که با برطرف شدن سامانه خرید، پرداخت نیز به کشاورزان صورت می‌گیرد. رحیمی همچنان اذعان می‌کند که این مشکل نیز برای تعداد معدودی از کشاورزان رخ داده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس نیز در چند روز اخیر از خرید بیش از ۵۰۰ هزار تن گندم در ۱۱۱ مرکز خرید گندم در استان خبر داده است و اعلام کرده که ۸۳ درصد از بهای گندم معادل۷۰۰ میلیارد تومان به کشاورزان پرداخت شده است و مشکلی به لحاظ خرید وجود ندارد.

وی نیز اذعان کرده که بهای گندم تحویلی از یک هفته تا ۱۰ روز پس از تحویل به کشاورزان پرداخت شده است. قاسمی همچنان معتقد است که این امر نسبت به سال گذشته با سرعت بیشتری انجام می‌شود.

معوقات مزدی کارگران شهرداری در رشت

به گزارش گیلان پرس، کارگران  شهرداری رشت از دو ماه حقوق معوقه خود خبر دادند.

بیش از دو ماه است که حقوق کارگران شهرداری رشت به شکل کامل پرداخت نشده و نزدیک به هزار و ۱۰۰ نفر از کارگران شهرداری معوقات مالی فراوانی از شرکت طرف قرارداد با شهرداری رشت طلب دارند.

بر اساس این گزارش، شرکت طرف قرارداد با نیروهای قراردادی کارگران شهرداری رشت، شرکت زیور سبز است که مدیریت آن در شهر اصفهان مستقر است که در طی سه ماه گذشته به شکل میانگین، حدود یک میلیون تومان به نیروهای قراردادی پرداختی داشته است.

۵۰۰ هزار کارگر فاقد بیمه در کشور

 به گزارش صدا و سیما، رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور در قزوین گفت: “۵۰۰ هزار کارگر ساختمانی در کشور هنوز بیمه نیستند”.

 ابوالفضل فتح اللهی در نشست بررسی مشکلات کارگران صنعت ساختمان استان قزوین افزود: “کارگران ساختمانی مشمول قانون مشاغل سخت و زیان آور هم نیستند در حالی که باید برای حل مشکل سختی کار آنان ، دو تا سه بار در سال دستمزد آنان تغییر کند”.

عضو شورای عالی کار هم با بیان اینکه هنوز راهکاری برای خطرات ناشی از کار کارگران ساختمانی اندیشیده نشده است گفت: “سالانه هزار و ۳۰۰ کارگر در کشور بر اثر حوادث ناشی از کار جان خود را از دست می‌دهند و به همین میزان قطع نخاع می‌شوند”.

شوکت افزود: “برای کاهش حوادث ناشی از کار به تدوین قانون در مجلس نیاز است و کارفرمایان هم باید به اجرای بیمه مسئولیت فنی کارگران ملزم شوند”.

حاتمی نماینده اداره کل فنی حرفه‌ای هم مدعی شد: “۵۰ هزار کارگر ساختمانی در استان شناسایی و حدود ۲۲ هزار نفر از آنان بیمه شده‌اند”.

داود محمدی و سیده حمیده زرآبادی همچنین با تاکید بر قرار گرفتن کارگران ساختمانی در شمول قانون سخت و زیان آور گفتند: اگر امروز کارگران ساختمانی در این دسته قرار نگرفته‌اند به این دلیل است که دولت تکالیف خود در قبال سازمان تامین اجتماعی را انجام نداده است و باید دولت پرداخت بدهی تامین اجتماعی را در اولویت قرار دهد.

در این نشست نمایندگان تشکل‌های کارگری، نداشتن مکانی ثابت برای استقرار کارگران در میدانها، صرف نظر کردن کارفرما‌ها از بیمه مسوولیت مدنی در حوادث ساختمانی، افزایش اعتبار کارت‌های فنی حرفه‌ای کارگران، قرار گرفتن کارگران در فهرست مشاغل سخت و زیان آور و نداشتن مسکن را از جمله مهمترین مشکلات کارگران و استادکاران صنعت ساختمان بیان کردند.

۲۰ هزار کارگر و استاد کار در صنعت ساختمان استان فعالند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید