خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  انفجار یک مین و کشف تعدادی مین عمل نکرده دیگر در بوکان

انفجار یک مین و کشف تعدادی مین عمل نکرده دیگر در بوکان

خبرگزاری هرانا – روز جاری یک مین در نزدیکی محل یک پادگان قدیمی در یکی از محله های شهرستان بوکان منفجر شد. از خسارت های جانی و مصدومان احتمالی این حادثه اطلاع مشخصی در دست نیست. گفته می شود که ۲ مین دیگر به صورت کنترل شده توسط تیم مین زدایی اعزامی از ارومیه منفجر و مشخص شد که تعدادی مین دیگر نیز در همانجا وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از هاناخبر، صبح  امروز پنجشنبه ۱۳ تیرماه ۱۳۸۹، در منطقه “باغ قاضی” بوکان در محل ژاندارمری قدیم یک مین به جا مانده منفجر شد.

طبق گفته مسئولان به دنبال خاکبرداری اخیر در محل پادگان توسط مالکان آن، تعدادی مین آشکار شد.

با درخواست فرمانداری بوکان و موافقت استانداری، اکیپ مین زدایی از ارومیه به بوکان اعزام شدند. این اکیپ دو مین آشکار شده را به صورت کنترل شده منفجر کردند و بعد از بررسی های بیشتر، متوجه شدند تعدادی مین در زیر خاک دفن شده است.

بر همین اساس قرار بر این شد که فردا اکیپی مجهز به انواع تجهیزات جهت مین روبی محل موردنظر در بوکان حاضر شوند.

مین‌های برجای‌مانده از دوران جنگ همه ساله موجب مرگ و مصدومیت تعدادی از هموطنان در مناطق مرزی می‌شود.

در حدود ۴۲۰۰۰ کیلومتر مربع از اراضی ایران آلوده به مین های به جا مانده و عمل نکرده جنگ ایران و عراق است.

دولت ایران نیز همچنان به تولید و کاشت مین های ضد نفر ادامه می‌دهد و برخلاف مقاوله نامه های بین المللی، معتقد است استفاده از این مین‌ها تنها راه مؤثر برای تأمین امنیت مرزهای طولانی این کشور است.

بر همین اساس بخش‌هایی از مرزهای ایران با افغانستان، پاکستان و عراق مین‌گذاری شده است؛ در جریان درگیری‌های دهه ۱۳۶۰ در کردستان هم بسیاری از اراضی این منطقه مین‌گذاری شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید