خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  بازداشت ۸ نوکیش مسیحی در بوشهر توسط نیروهای امنیتی

بازداشت ۸ نوکیش مسیحی در بوشهر توسط نیروهای امنیتی

خبرگزاری هرانا – هشت نوکیش مسیحی در بوشهر که بعضی از آنها اعضای یک خانواده هستند روز دوشنبه ۱۰ تیرماه توسط نیروهای اداره اطلاعات این شهر بازداشت شدند. گفته می شود یکی از این شهروندان به دلیل کهولت سن در همان روز نخست بازداشت، آزاد شده است. همچنین رفتار ماموران در حین بازداشت با این افراد خشن گزارش شده و منازل این شهروندان و محل کار حداقل دو تن از آنها نیز بازرسی شده است. این نوکشان مسیحی در حال حاضر بدون دسترسی به وکیل در بازداشت بسر می برند. هر چند طبق قانون مسیحیان به عنوان یک اقلیت دینی در ایران به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال کرده و برخورد قهرآمیزی با آنان دارند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان ماده ۱۸، صبح روز دوشنبه ۱۰ تیرماه ۱۳۹۸، هشت نوکیش مسیحی توسط نیروهای اداره اطلاعات بوشهر بازداشت و پس از تفتیش منازل آن‎ها کتاب‌‎های مقدس، جزوات مسیحی، نمادهای مسیحی از جمله صلیب‌‎های چوبی، نقاشی‎ها و تابلوها، چندین لپ‌تاپ، موبایل و کارت و مدارک شناسایی آنها و کارت‌‎های بانکی ضبط شد.

بر اساس این گزارش، ماموران امنیتی، محل کار دست‌کم دو نفر از این نوکیشان مسیحی را نیز بازرسی کردند و حافظه کامپیوترها و ویدیوهای ضبط شده توسط دوربین‌های مداربسته را با خود بردند.

در این گزارش همچنین آمده است، با وجود اینکه در طی بازرسی‌ها کودکان خردسال نیز در محل حضور داشتند، ماموران امنیتی با این شهروندان مسیحی رفتاری خشن و غیرمحترمانه داشتند.

هویت این شهروندان “سام خسروی ۳۶ ساله و همسر او مریم فلاحی ۳۵ ساله، برادر سام خسروی به نام ساسان خسروی ۳۵ ساله و همسر او مرجان فلاحی ۳۳ ساله، مادر سام و ساسان خسروی به نام خاتون فتح‌الله‌زاده ۶۱ ساله، پوریا پیما ۲۷ ساله و همسر او فاطمه طالبی ۲۷ ساله، حبیب حیدری ۳۸ ساله” احراز شده است.

گفته می‌شود، خاتون فتح‌الله‌زاده، که ماموران امنیتی با ۶ دستگاه خودرو به خانه او رفته و اقدام به بازداشت او کرده بودند، به دلیل کهولت سن در همان روز نخست به طور موقت آزاد شد. سایر این نوکیشان مسیحی همچنان در سلول‌های انفرادی در ستاد خبری اداره اطلاعات بوشهر و بدون دسترسی به وکیل در بازداشت به سر می‌برند.

در این گزارش همچنین آمده است که این بازداشت‌های اخیر، شمار مسیحیان بازداشتی را در سال ۲۰۱۹ به ۳۴ نفر رسانده است.

از دلایل بازداشت و محل نگهداری این شهروندان نیز تا لحظه تنظیم این گزارش کماکان اطلاعی در دست نیست.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یک اقلیت دینی به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

برخورد با نوکیشان مسیحی در ایران در حالی صورت می گیرد که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید