خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  زخمی شدن ۴ شهروند بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی

زخمی شدن ۴ شهروند بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی

خبرگزاری هرانا – ۳ کولبر و ۱ تاجر مرزی (کاسبکار) در شهرستان های مرزی سردشت، اورامان و پیرانشهر طی روزهای گذشته بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، یک کولبر به نام “محمد آوازه” از اهالی سردشت در نقطه‌ی صفر مرزی “قندول” از سوی نیروهای سپاه پاسداران هدف قرار گرفت و از ناحیه‌ی پا و ران دچار مصدومیت شدید شد.

گفته می‌شود که این کولبر، پس از زخمی‌شدن، جهت رسیدگی پزشکی به بیمارستانی در ارومیه منتقل شده است.

همچنین بر اساس این گزارش، روز یکشنبه ۹ تیرماه، یک کولبر به نام “رزگار رسولی” از اهالی روستای “بیوران علیا” بر اثر شلیک مستقیم نیروهای سپاه پاسداران در پاسگاه مرزی “کیلی” زخمی شده است.

همان روز در حادثه‌ای مشابه در ارتفاعات مرزی اورامان یک کولبر به نام ”سردار گویلی“ زخمی شد.

همزمان در همین رابطه نیز، یک تاجر مرزی (کاسبکار) به نام “یونس آلتون” ٢۶ ساله فرزند عمر از اهالی روستای “نمنجه” از توابع شهرستان پیرانشهر در پی شلیک مستقیم نیروهای همین ارگان زخمی شده بود.

بر اساس ماده‌ی ٣ قانون بکارگیری اسلحه از سوی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، نیروهای نظامی تنها در صورتی می‌توانند از اسلحه استفاده کنند که جان آنان در خطر باشد و یا فرد، قصد کشتن آنها را داشته باشد.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

رزگار رسولی

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید