خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  ضرب و شتم و انتقال مهدی کوخیان، فعال مدنی به قرنطینه زندان مراغه

ضرب و شتم و انتقال مهدی کوخیان، فعال مدنی به قرنطینه زندان مراغه

خبرگزاری هرانا – مهدی کوخیان، فعال مدنی محبوس در زندان مراغه در پی درگیری لفظی با دادستان ملکان، توسط یکی از زندانیان جرائم خشن مورد ضرب و شتم قرار گرفته و با وجود جراحات به قرنطینه منتقل شده است. آقای کوخیان در تاریخ ۱۹ فروردین ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است. وی پیشتر در پرونده ای دیگر به تحمل ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مهدی کوخیان، فعال مدنی و مدیر کانال تلگرامی “شهر خبر ملکان” پس از ضرب و شتم توسط یکی از زندانیان جرائم خشن به قرنطینه زندان مراغه منتقل شده است.

گفته می شود ضرب و شتم وی توسط “ش. توتونچی”، دیگر زندانی محبوس در این زندان در پی بروز درگیری لفظی کوخیان با مهدی علیمرادی، دادستان ملکان صورت گرفته و منجر به جراحت مهدی کوخیان شده است. وی هم اکنون بدون رسیدگی پزشکی در قرنطینه این زندان به سر می برد.

یک منبع نزدیک به خانواده کوخیان در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “مهدی کوخیان توسط دادستان ملکان تهدید شده است که از بابت پرونده زهرا نویدپور، قربانی تجاوز جنسی توسط نماینده ملکان، با پرونده ای جدید روبرو خواهد شد و به جهت بازجویی مجدد وی را به اداره اطلاعات منتقل خواهد کرد. درگیری لفظی آقای کوخیان با دادستان ملکان نیز در همین رابطه بوده است”.

مهدی کوخیان در تاریخ ۱۹ فروردین ۹۸ توسط نیروهای اطلاعات این شهرستان بازداشت و در تاریخ ۲۴ فروردین ماه از بازداشتگاه اداره اطلاعات ملکان به زندان مراغه منتقل شد.

پیشتر یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “آقای کوخیان که پیشتر چندین بار توسط سلمان خدادادی، نماینده ملکان در مجلس تهدید شده بود، توسط نیروهای اداره اطلاعات این شهر بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد منتقل شد. مامورین اداره اطلاعات به هنگام بازداشت، وی را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند بطوریکه وی از ناحیه سر زخمی شده است”.

گفتنی است آقای کوخیان پس از بازداشت با پرونده‌ای جدید مواجه شده و از بابت آن نیز قرار وثیقه صادر شده است؛ با این حال وی هم اکنون از بابت محکومیت پرونده پیشین خود در زندان به سر می‌برد. گفته می‌شود علیرغم موافقت زندان با مرخصی وی، دادستان تحت فشار نهادهای امنیتی با این موضوع مخالفت کرده است.

لازم به ذکر است که مهدی کوخیان از فعالین مدنی شناخته‌شده در شهرستان ملکان و مدیر کانال تلگرامی “شهر خبر ملکان” است.

مهدی کوخیان در دیماه سال ۱۳۹۵ با شکایت فرهاد نریمانپور، شهردار ملکان و پیمان محمدپور دادستان شهرستان توسط پلیس فتای مراغه در شهر محل سکونت خود در شهرستان ملکان بازداشت شده بود. آقای کوخیان از همان روز بازداشت در بازداشتگاه اطلاعات نیروی انتظامی دست به اعتصاب غذا زد و سپس در تداوم اعتصاب غذای خشک به زندان شهرستان مراغه منتقل شد. او در زندان نیز در واکنش به بازداشت غیرقانونی خود با دوختن لب‌هایش دست به اعتراض زد. مدت ۲۸ روز را با همین وضعیت در بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران تبریز تحت بازجویی دوباره بسر برد. وی نهایتا در تاریخ ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ با قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شد.

این شهروند سرانجام در اسفندماه ۱۳۹۶ توسط شعبه اول دادگاه انقلاب مراغه به ریاست مهدی داورنیا از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع سازمان ها، گروه ها و شبکه های مخالف نظام” به تحمل ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید