خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران کارخانه ابر صنعتی ایران و بیکاری کارگران کارخانه اندود بتن خرمشهر

معوقات مزدی کارگران کارخانه ابر صنعتی ایران و بیکاری کارگران کارخانه اندود بتن خرمشهر

خبرگزاری هرانا – جمعی از کارگران کارخانه «ابر صنعتی ایران» در استان قزوین از عدم پرداخت مطالبات مزدی و بیمه ای ۱۰ ساله خود خبر دادند. بنا به خبری دیگر کارگران کارخانه اندود بتن تاسیسات دریایی یارد خرمشهر از تعطیلی این کارخانه و بیکاری ۱۶۰ کارگر آن خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، کارگران کارخانه «ابر صنعتی ایران» در استان قزوین برای چندمین بار خواستار رسیدگی مسئولان به پرداخت مطالبات مزدی خود شدند.

تعدادی از کارگران کارخانه ابر صنعتی ایران با گذشت حدودا ۱۰ سال از زمان تعطیلی این واحد تولیدی هنوز وضعیت پرداخت مطالبات مزدی، بیمه‌ای و بازنشستگی مشخصی ندارند.

به گفته این کارگران، هرچند بار‌ها شرایط دشوار کاری آنها از رسانه‌های جمعی اطلاع‌رسانی شده اما توجهی به تغییر شرایط آنها نشده است. موضوعی که به اعتقاد این افراد؛ ناشی از مهم نبودن این وضعیت برای کارفرما و مسئولان به حساب می‌آید.

طبق اظهارات کارگران این کارخانه؛ از  سال ۸۹ فعالیت کارخانه ابر صنعتی متوقف شده و از آن زمان به بعد کارگران در بلاتکلیفی  کامل بسر می‌برند.

یکی از کارگران در ارتباط با وضعیت کنونی کارخانه ابر صنعتی گفت: کارفرما به دلیل کمبود نقدینگی از سال ۸۹ تاکنون از پرداخت حقوق، سنوات، پاداش، عیدی و سایر مطالبات قانونی کارگران امتناع کرده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر همه کارگران با سوابق کاری بالای ۲۳ سال مشمول بازنشستگی هستند، در ادامه  گفت: در حال حاضر علاوه بر معوقات مزدی، موضوع بازنشستگی و تعیین تکلیف کارگران بیکار شده از مشکلات اساسی است که عزم جدی برای رسیدگی به آن نه از سوی کارفرما و نه از سوی مسئولان مشاهده نمی‌شود.

به گفته این کارگر، در این ده سال مدیران شرکت بارها در حضور مسئولان وعده رسیدگی به وضعیت کارگران باسابقه را داده‌اند در عین حال قرار بود در ازای پرداخت مطالبات سازمان تامین اجتماعی شمار زیادی از کارگران باسابقه بازنشسته شوند که در عمل این اتفاق نیفتاده است.

وی با بیان اینکه مجموع میزان مطالبات کارگران ابر صنعتی بیش از ۲ میلیارد تومان می‌شود، گفت: از سال ۹۵ کارگران با اجاره یکی از سوله‌های کارخانه، ماهانه مبلغی حدودا ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان دریافت می‌کنند که این پول صرف هزینه ایاب و ذهاب و پیگیری پرونده شکایت کارگران در مراجع قضایی و سایر نهادهای دولتی می‌شود.

به گفتهٔ این کارگر، در این ده سال مدیران شرکت مرتبا وعده رسیدگی به وضعیت بازنشستگی کارگران و پرداخت مطالبات آنان را داده‌اند اما هیچ پولی به حساب کارگران پرداخت نشده است. کارگران نیز در طول این زمان به جز چند مورد در دادگاه و سایر نهادهای دولتی هیچ دسترسی به کارفرما ندارند.

وی با بیان اینکه در طول این چند سال ما کارگران برای تامین معاش خانواده‌هایمان به دستفروشی، ضایعات‌ فروشی و سایر مشاغل کاذب روی آورده‌ایم، گفت: می‌دانیم که فروش ضایعات، دستفروشی…. هیچ آینده شغلی ندارد، همه به عنوان کارگر متخصص ابر صنعتی ایران در سازمان تامین اجتماعی دارای پرونده بیمه هستیم اما وقتی که ۱۰ سال است نه مزدی داده می‌شود و نه حق بیمه، ناچاریم به نحوی مخارجمان را با انجام کارهای متفرقه تامین کنیم.

به گفته وی، ادامه بلاتکلیفی در وضعیت کارگران این کارخانه باعث شده زندگی خانوادگی برخی از کارگران متلاشی شود و آنها از خانواده خود دور باشند.

 او در بخش دیگری از سخنان خود درباره مشکلاتی که به دنبال پرداخت نشدن حقوق و بیمه کارگران ایجاد شده، گفت: ما کارگران ابر صنعتی ایران در شرایط بسیار سختی زندگی می‌کنیم. تامین اجتماعی هم دفترچه‌های ما را اعتبار نمی‌زند به همین دلیل از مسوولان می‌خواهیم تا فکری به حال ما و خانواده‌هایمان بکنند.

بیکاری کارگران کارخانه اندود بتن تاسیسات دریایی یارد خرمشهر

به گزارش ایرنا ، تعطیلی کارخانه اندود بتن شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران یارد باعث بیکاری ۱۶۰ کارگر خرمشهری شد.

چند نفر از کارگران بیکار شده کارخانه اندود بتن تاسیسات دریایی یارد خرمشهر اظهار داشتند: “کارخانه اندود بتن تاسیسات دریایی خرمشهر از حدود سه ماه پیش تعطیل شده است و هیات مدیره شرکت نیز کارگران شاغل را اخراج کرده است”.

آنان اظهار داشتند: “با توجه به فعالیت ۲۰ ساله کارخانه اندود بتن اکثر کارگران در سنین جوانی در این شرکت مشغول به کار شده اند و هر کدام در حال حاضر بین ۴۰ تا ۵۰ سال سن دارند که با این وضعیت شانس استخدام در دیگر واحدهای تولیدی و خدماتی در منطقه را ندارند”.

 کارگران بیکار شده کارخانه اندود بتن شعبه شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران همچنین با ارسال نامه‌ای به وزارت تعاون، کار و امور اجتماعی، ریاست قوه قضائیه و دفتر ریاست جمهوری خواستار پیگیری مشکل اشتغال خود شدند.

در بخشی از این نامه آمده است: کارگران شاغل در کارخانه اندود بتن شعبه شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران از سال ۱۳۷۸ تاکنون در سخت‌ترین شرایط کاری و تحمل مشقت فراوان از جمله سختی گرمای طاقت فرسای ۶۰ درجه هوا و گرد و خاک همچنین تحمل مشکلات زیست محیطی در کارخانه از قبیل میکس مواد شیمیایی (مواد انامل. پرایمر. پشم شیشه و میکس ماسه و سیمان) و تشعشع مواد سمی به صورت شبانه روزی انجام وظیفه کرده تا پروژه‌های نفتی پارس جنوبی به ثمر برسند.

در این نامه از هیات مدیره شرکت مذکور درخواست شده نسبت به تصمیم خود مبنی بر اخراج کارکنان خود تجدید نظر کند.

مدیر یارد شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی خرمشهر نیز گفت: کارخانه اندود بتن تاسیسات دریایی یارد خرمشهر از بهمن ماه ۱۳۹۷ به دلیل نداشتن سفارش کار عملاً تعطیل شده است.

جعفر فرامرزی افزود: از زمان تعطیلی این کارخانه تا ۳۱ خرداد امسال پایه حقوق ۱۴۲ کارگر این کارخانه به حساب آنها واریز شده است.

وی افزود: شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی در هر پروژه‌ای تعدادی از کارگران را به کار می‌گیرد و پس از پایان پروژه اقدام به تعدیل کارگران می‌کند اما به رغم تعطیلی این کارخانه پنج ماه به کارگران حقوق واریز شده است.

فرامرزی گفت: این کارخانه تا زمان گرفتن سفارش جدید (سفارش ساخت لوله های قطور) همچنان تعطیل است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید