خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز جمعه ۷ تیر ۱۳۹۸, 15th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۸/۰۴/۰۷ ساعت ۲۲:۱۱:۱۶

    خانه  > slide, زندانیان  >  علیرغم دستور پزشکی، آرش صادقی بصورت نگران کننده ای از دریافت خدمات درمانی محروم است

علیرغم دستور پزشکی، آرش صادقی بصورت نگران کننده ای از دریافت خدمات درمانی محروم است

خبرگزاری هرانا – آرش صادقی، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج کماکان از دسترسی به خدمات پزشکی محروم است. علیرغم اینکه بهداری زندان از وخامت وضعیت سلامتی آرش صادقی خبر داده و دادیار ناظر بر زندان بر اعزام وی به مراکز درمانی تخصصی تاکید کرده است، اعزام این زندانی سیاسی به دلایل نامعلومی و به دستور سرپرست زندان به شهریورماه موکول شده است. گفته می شود عفونت و ورم دست آقای صادقی روز به روز شدیدتر می شود. این امر در پی طی نشدن روند درمانی وی پس از عمل جراحی به وجود آمده است. پزشکان معالج بارها تاکید کرده بودند که شیمی درمانی و عمل جراحی متعاقب آن باید با مراقبت‌های ویژه ۲۰ الی ۳۰ روزه تحت نظارت پزشکان در بیمارستان همراه باشد و نگهداری وی در زندان با این شرایط مخاطره آمیز است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، با وجود تاکید بهداری زندان رجائی شهر کرج مبنی بر اعزام آرش صادقی به مراکز درمانی خارج از زندان، همچنان با اعزام وی مخالف می شود و این زندانی سیاسی از دسترسی به خدمات پزشکی محروم است.

یک منبع نزدیک به خانواده این زندانی سیاسی به گزارشگر هرانا گفت: “حدود ۹ ماه از عمل جراحی آرش صادقی می‌گذرد و عفونت و ورم دست وی نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه وضعیت بدتری پیدا کرده و امکان تحرک انگشتان خود را نیز از دست داده است. علیرغم اینکه بهداری زندان رجائی‌شهر بر اعزام وی به بیمارستان تاکید دارد و معاون دادستان و دادیار ناظر بر زندان نیز با اعزام وی موافقت کرده‌اند، اما غلامرضا ضیائی، سرپرست زندان به دلایل نامعلومی اعزام وی را به شهریورماه موکول کرده است. وخامت حال وی در پی طی نشدن مراحل درمانی پس از عمل جراحی به وجود مده است. وی باید پس از عمل جراحی به مدت یک ماه تحت مراقبت‌های ویژه قرار می‌گرفت و دوره مصرف آنتی‌بیوتیک را طی می‌کرد، اما به دستور دادستانی ایشان را سریعاً به زندان بازگرداندند”.

گفتنی است که پزشکان معالج آرش صادقی معتقد بودند که او باید هر چهار ماه یک بار پس از عمل جراحی به بیمارستان اعزام و دوره‌های درمانی را طی می‌کرد، اما با وجود سپری شدن بیشتر از ۹ ماه از عمل جراحی تاکنون از اعزام وی ممانعت شده است. این در حالی است که در خردادماه سال جاری مسئولین زندان از اعزام آرش صادقی در تیرماه خبر داده بودند، اما به دلایل نامعلومی این اعزام را یک بار دیگر به تعویق انداخته و به شهریورماه موکول کرده‌اند. بر اساس تجویز پزشکان معالج تا تیرماه می‌بایست اسکن کامل بدن وی انجام و عدم تکثیر توده در ناحیه آسیب‌دیده تایید می‌شد، اما این امر تاکنون محقق نشده است. خانواده آرش صادقی تاخیرهای پیاپی در اعزام این زندانی سیاسی به بیمارستان را تعمدی دانسته و معتقدند این امر سلامت وی را به کلی در معرض خطر قرار داده است.

به گفته این منبع مطلع، کبودی، ورم و عفونت دست آرش صادقی در صورتی که مراحل درمانی مطابق تجویز پزشکان معالج انجام می‌شد قابل پیشگیری بود. چراکه پزشکان بارها تاکید کرده بودند شیمی‌درمانی و عمل جراحی متعاقب آن نیاز به مراقبت‌های ویژه تحت نظارت بیمارستان دارد و نگهداری آرش صادقی در این شرایط در زندان محال است. این پزشکان همچنین مراقبت‌های ویژه ۲۰ الی ۳۰ روزه را برای انجام شیمی‌درمانی ضرور دانسته‌اند، اما مسئولین زندان به دلایل نامعلومی از این امر جلوگیری کرده‌اند.

ممانعت از اعزام آرش صادقی در حالی صورت می‌گیرد که نامه اعزام درمانی وی با وجود تاکید آقای وزیری، دادیار ناظر بر زندان و آقای ناصری معاون وی مبنی بر ارسال آن، بیش از دو ماه است که به دلیل کارشکنی‌های غلامرضا ضیائی، سرپرست زندان رجائی‌شهر به تعویق افتاده است.

هرانا پیشتر در خردادماه سال جاری طی گزارشی از محرومیت درمانی آرش صادقی پس از عمل جراحی در ناحیه دست خبر داده بود. در این گزارش به عفونت شدید ناحیه جراحی شده، تورم و کبودی و آسیب دیدگی عصب‌های حسی دست راست و مشکلات گوارشی به دلیل اثرات اعتصاب غذای طولانی این زندانی سیاسی اشاره شده بود.

 آرش صادقی، کنشگر مدنی محبوس در زندان رجایی شهر کرج از سوی دادگاه انقلاب به تحمل ۱۵ سال حبس محکوم شده است که پس از جمع شدن با حبس تعلیقی ۴ ساله پیشین او به ۱۹ سال حبس افزایش یافت. در صورت اعمال ماده ۱۳۴ (تجمیع احکام) این مدت به ۱۱ سال و ۶ ماه کاهش پیدا خواهد کرد با این حال کماکان از اجرایی شدن این ماده در مورد آقای صادقی خبری نیست.

آقای صادقی سال ۹۶ در اعتراض به بازداشت دوباره گلرخ ایرایی – همسرش- بیش از هفتاد روز اعتصاب غذا کرده بود.

لازم به ذکر است همسر آرش صادقی، گلرخ ابراهیمی ایرایی که از آبان ماه سال ۹۵ در حال تحمل حبس بود در تاریخ ۱۹ فروردین ماه سال جاری و با پایان دوران محکومیت با تودیع قرار از بابت پرونده جدید، از زندان اوین آزاد شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید