خبرگزاری هرانا
امروز سه‌شنبه 25 ژوئن 2019, 22nd of November 2019      آخرين بروز رسانی در 2019/06/25 ساعت 19:13:37

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  کوروش روحانی، شهروند بهایی از زندان عادل آباد شیراز آزاد شد

کوروش روحانی، شهروند بهایی از زندان عادل آباد شیراز آزاد شد

خبرگزاری هرانا – کوروش روحانی، شهروند بهایی ساکن شیراز در تاریخ ۱۳ خردادماه به صورت مشروط از زندان این شهر آزاد شده است. آزادی مشروط وی در حالی صورت گرفته است که تنها ۲۶ روز تا پایان دوران محکومیت خود فاصله داشته است. آقای روحانی در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ماه جهت تحمل دوران محکومیت ۹۱ روزه خود راهی زندان عادل آباد شیراز شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۱۳ خردادماه ۹۸، کوروش روحانی، شهروند بهایی ساکن شیراز به صورت مشروط از زندان عادل آباد این شهر آزاد شده است.

این شهروند بهایی در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ماه سال جاری جهت تحمل دوران محکومیت ۹۱ روزه خود راهی زندان عادل آباد شیراز شده و با احتساب ایام بازداشت تنها ۲۶ روز از دوران محکومیت وی باقی مانده بود.

لازم به یادآوری است کوروش روحانی در مرحله بدوی و توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شیراز به ریاست قاضی محمود ساداتی به همراه دو شهروند بهایی دیگر مورد محاکمه قرار گرفته بود.

در این دادگاه این شهروندان به استناد ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی و به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” هرکدام به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم شده و در تاریخ ۱۸ فروردین ماه و در مرحله تجدید نظر کوروش روحانی به تحمل ۳ ماه و یک روز حبس تعزیری و محبوب حبیبی و پژمان شهریاری هرکدام به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری  محکوم شده بودند.

هرانا در تاریخ ۲۶ مردادماه سال گذشته در گزارشی از بازداشت این شهروندان بهایی به همراه سه شهروند بهایی دیگر به نام‌های “درنا اسماعیلی”، “هومن اسماعیلی” و “نگار میثاقیان” توسط نیروهای امنیتی شهر شیراز خبر داده بود.

کوروش روحانی در تاریخ ۲ مهرماه ۹۷ و پژمان شهریاری و محبوب حبیبی در تاریخ ۸ مهرماه همان سال با قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از زندان عادل آباد شیراز آزاد شدند.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید