خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها, کارگران  >  تجمع کارگران کارخانه کاشی نیلوفر بیرجند

تجمع کارگران کارخانه کاشی نیلوفر بیرجند

خبرگزاری هرانا – روز چهارشنبه، گروهی از کارگران کارخانه کاشی نیلوفر بیرجند در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی خود در مقابل ساختمان استانداری خراسان جنوبی، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از خاورستان، روز چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸؛ جمعی از کارگران شاغل در کارخانه کاشی نیلوفر بیرجند، در اعتراض به عدم پرداخت ۹ ماه دستمزد و اضافه کاری خود، در مقابل ساختمان استانداری خراسان جنوبی دست به تجمع زدند.

کارگران معترض خواستار پرداخت حقوق و اضافه کاری‌شان بودند و اعلام کردند با این وضعیت، نمی‌توانند زندگی خود را بگذرانند.

طبق اعلام کارگران، از نیمه دوم سال ۱۳۹۵ تاکنون، یک ریال اضافه کاری کارگران پرداخت نشده و از تیرماه تا دی‌ماه ۱۳۹۷ و همچنین از ابتدای سال جاری تاکنون حقوق کارگران پرداخت نشده است.

بعد از پیگیری‌های انجام شده، ورقانی مدیر داخلی کارخانه کاشی نیلوفر فاز ۲ و ۳، مدعی شد: “ما قول پرداخت حقوق را داده بودیم اما کارگران مطمئن نبودند و اعتراض کردند و در جلسه‌ای که در استانداری برگزار شد اعلام کردیم که حقوق آن‌ها را هفته آینده پرداخت خواهیم کرد”.

به ادعای وی: “قرار است در هر ماه بخشی از معوقات آن‌ها جبران شود و هر ماه ۲ ماه حقوق می‌گیرند تا معوقات آن‌ها به پایان برسد”.

در آن گزارش، ورقانی مدیر کارخانه قول پرداخت حقوق را در هفته بعد داده بود و کارگران منتظر بودند تا در روز دوشنبه ۲۷ خردادماه‌جاری حقوق خود را دریافت کنند اما این موضوع محقق نشد و کارگران بار دیگر و این دفعه در مقابل استانداری خراسان جنوبی تجمع کردند.

کارگران که از عدم پرداخت حقوق و معوقات اضافه کاری و نا فرجام بودن قول‌های مسئولان، ناراحت بودند، گفتند: “مطالبات ما همان مطالبات قبلی است اما قول‌های مسئولان عملی نشده است”.

یکی از کارگران اظهار کرد: “سخنان مدیران تکراری است و به قول‌هایشان عمل نمی‌کنند. مسئولان به قولشان عمل نکردند و مجبور شدیم در مقابل استانداری خراسان جنوبی حضور پیدا کنیم و هر چند روز لازم باشد در این مکان می‌مانیم تا حقوق ما را پرداخت کنند”.

یکی دیگر از کارگران گفت: “سه سال است که معوقات اضافه‌کاری ما را پرداخت نکرده‌اند”.

وی تصریح کرد: “فرمانداری و استانداری فقط ما را تهدید می‌کنند و می‌گویند این دفعه که آمدید، این‌گونه شد و اگر دفعه بعد بیایید معلوم نیست چه می‌شود، نگویید که نگفتیم”.

وی اظهار کرد: “این تهدید به چه معناست؟ ما به مقامات بالاتر شکایت خواهیم کرد”.

این کارگر گفت: “حتی شنیدیم از طرف مسئولان ادارات به مدیران کارخانه تماس گرفتند که “پول کارگران را بلافاصله پرداخت نکنید بلکه دو ماه دیگر پرداخت کنید چراکه اگر پرداخت کنید این تجمع‌ها رویه می‌شود و دیگر کارگران الگو می‌گیرند و ممکن است به این‌گونه اقدامات دست بزنند”. این خبر بین کارگران درز پیدا کرد و باعث ناراحتی آن‌ها شد”.

کارگر دیگری نیز گفت: “عیدی سال ۱۳۹۷ را در اردیبهشت ۱۳۹۸ پرداخت کردند و آن را به عنوان ۲ ماه حقوق فروردین و اردیبهشت سال جاری حساب کردند”.

وی با بیان اینکه فقط نیمی از کارگران حقوق فروردین را گرفتند تصریح کرد: “استانداری، اداره کار و مدیران کارخانه قول‌هایی دادند اما هیچ‌کدام عملی نشد. ابتدای تیرماه قرار است به اندازه نصف حقوق یک ماه را برای کارگران واریز کنند و بعد از آن، اعلام کنند حقوق کارگران را کامل واریز کردیم!”

وی افزود: “مسئولان استانداری که نمی‌داند مبلغ واریزیِ کارخانه، نصف است بلکه استانداری فقط برگه‌ای می‌خواهند که در آن نوشته شده باشد واریزی حقوق داشتند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید