خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸, 8th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۸/۰۳/۲۹ ساعت ۰:۳۳:۳۰

    خانه  > slide, زندانیان  >  درخواست متهمان به قتل علیرضا شیرمحمدعلی برای انتقال به “زندان منتخب خود” برآورده شد

درخواست متهمان به قتل علیرضا شیرمحمدعلی برای انتقال به “زندان منتخب خود” برآورده شد

خبرگزاری هرانا – حمیدرضا شجاعی زواره، زندانی متهم به مشارکت در قتل علیرضا شیرمحمدعلی طی روز جاری از آگاهی به زندان رجائی شهر کرج منتقل شد. انتقال این زندانی به زندان رجائی شهر در حالی صورت گرفته است که امروز برزان محمدی، زندانی سیاسی و همبندی پیشین علیرضا شیرمحمدعلی طی نامه ای اعلام کرد که قاتلین این زندانی سیاسی به منظور بازگردانده شدن به زندان رجائی شهر کرج دست به قتل این زندانی زده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۲۸ خردادماه ۱۳۹۸، حمیدرضا شجاعی زواره، زندانی متهم به مشارکت در قتل علیرضا شیرمحمدعلی به زندانی رجائی‌شهر کرج منتقل شد.

یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “حمیدرضا شجاعی زواره امروز با لباس خونین و در حالی که مشخص بود به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته است، از بازداشتگاه آگاهی شاپور تهران به زندان رجائی‌شهر منتقل شد. این زندانی پیشتر نیز به اتهام قتل در سالن ۱۱ بند ۴ زندان رجائی‌شهر نگهداری می‌شد، اما به دلیل کلاه‌بردادی اینترنتی در این زندان (با استفاده از تلفن همراه) به زندان تهران بزرگ تبعید شده بود”.

این منبع در ادامه افزود: “سالن ۱۱ بند ۴ زندان رجائی‌شهر پیشتر محل نگهداری زندانیان متهم به قتل بود، حمیدرضا شجاعی زواره نیز به همراه ۴۰ الی ۵۰ زندانی دیگر در این بند نگهداری می‌شدند. اما این بند بعدها به دستور غلامرضا ضیائی، سرپرست زندان منحل شده و به محل نگهداری زندانیان سنی‌مذهب تبدیل شد”.

لازم به ذکر است که انتقال این زندانی به زندان رجائی‌شهر در حالی صورت گرفته است که امرور ۲۸ خردادماه، برزان محمدی، زندانی سیاسی و همبندی پیشین علیرضا شیرمحمدی طی شهادتنامه‌ای محمدرضا خلیل زاده و حمیدرضا شجاعی زواره را به عنوان قاتل و شریک در قتل این زندانی سیاسی معرفی کرد و اعلام کرد که این دو پیشتر بارها تهدید کرده بودند که قتلی را مرتکب خواهند شد تا از این طریق به زندان رجائی شهر، محل نگهداری سابق خود منتقل شوند، چرا که در آنجا با اقدام به کلاه زنی (شکلی از کلاهبرداری تلفنی) درآمد خوبی کسب می‌کردند.”

همچنین روز گذشته ۲۷ خردادماه، سازمان زندان‌ها طی اطلاعیه‌ای در خصوص قتل علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی در زندان تهران بزرگ، مدعی شده بود که این زندانی سیاسی با مجرمین خطرناک همبند نبوده و تقصیر این اتفاق را صرفاْ به عهده زندانیان متهم به قتل گذاشته است.

ادعای سازمان زندان‌ها در حالی مطرح شده است که علیرضا شیرمحمدعلی پیش از به قتل رسیدن، طی نامه‌هایی از شرایط ناامن نگهداری زندانیان سیاسی در زندان تهران بزرگ و عدم رعایت اصل تفکیک جرائم خبر داده و در اعتراض به این شرایط و به منظور انتقال به زندان اوین به مدت ۳۴ روز دست به اعتصاب غذا زده بود.

یحیی کمالی پور، نائب رئیس کمیسیون قضائی مجلس شورای اسلامی نیز روز گذشته ۲۷ خردادماه اعلام کرده بود: اولیای دم آقای شیرمحمدعلی هم اگر ایراداتی را در پرونده مشاهده کرده‌اند و روند بررسی دستگاه قضا برایشان قانع‌کننده نیست، می‌توانند به کمیسیون گزارشی ارائه کنند که ما مبتنی بر درخواست آنان ورود کنیم.

همچنین یاسمن آریانی زندانی سیاسی سابق و مادرش منیره عربشاهی که هم اکنون هر دو در زندان قرچک ورامین به سر می‌برند در پی قتل علیرضا شیرمحمدعلی با انتشار پیامی، ضمن ابراز همدردی با مادر این زندانی سیاسی، خواهان توجه به وضعیت زندانیان سیاسی دیگر که هم اکنون بر خلاف اصل تفکیک جرائم در زندانهای مختلف تحمل حبس می‌کنند شدند.

لازم به ذکر است قتل این زندانی در ساعات پایانی شب دوشنبه توسط دو زندانی محکوم از بابت جرائم مربوط به مواد مخدر و قتل صورت گرفته است. وی از طریق ضربات چاقو در ناحیه شاهرگ و شکم به شدت مجروح شده و پیش از اعزام به بیمارستان جان خود را از دست داده است. روز چهارشنبه ۲۲ خردادماه ۹۸، پیکر علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی جان باخته بدون اعلام عمومی قبلی در قطعه ۳۲۴ ردیف ۹۷ شماره ۶۶ در بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

علیرضا شیرمحمدعلی فرزند محمدرضا، متولد ۱۵ شهریور ۱۳۷۶ (۲۱ ساله) و  اهل محله نازی آباد تهران در تاریخ ۲۴ تیرماه ۹۷ به دلیل فعالیت در فضای مجازی بازداشت شده‌ و از بابت اتهامات “توهین به مقدسات”، “توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی”، “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام” به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شد.

لازم به ذکر است مرگ زندانیان سیاسی در ایران بر اثر شرایط محیطی، بدرفتاری مسئولین، عدم رسیدگی پزشکی تعمدی و بروز درگیری در اثر عدم رعایت اصل تفکیک جرائم سابقه ای طولانی دارد. وقایعی که کمتر تاکنون به مجازات عوامل آن منتهی شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید