خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  بیش از ۳ هزار و ۷۰۰ موتورسوار در تصادفات سال گذشته جان باختند

بیش از ۳ هزار و ۷۰۰ موتورسوار در تصادفات سال گذشته جان باختند

خبرگزاری هرانا – بر اساس اعلام سازمان پزشکی قانونی کشور طی سال گذشته ۳ هزار و ۷۴۵ موتورسوار در حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند. از این تعداد ۳ هزار و ۶۰۸ نفر مرد و ۱۳۷ نفر زن بودند. آمارها نشان می دهد بیشترین علت مرگ موتورسواران ضربه به سر بوده و بیشتر این حوادث در جاده های برون شهری رخ داده اند. بر اساس این گزارش حدود ۵۴ درصد از کشته های موتورسیکلت بین ۱۸ تا ۳۹ سال سن داشته اند و استان های گلستان و هرمزگان بیشترین سهم تلفات موتورسواران در مقایسه با کل فوتی های حوادث رانندگی را به خود اختصاص داده اند. شغل بیشتر این افراد آزاد گزارش شده و بیشتر آنها نیز از نظر تحصیلی دارای تحصیلات زیر دیپلم بوده اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، امروز دوشنبه ۲۷ خردادماه ۱۳۹۸، سازمان پزشکی قانونی اعلام کرد که آمار جانباختگان موتورسیکلت سواران در سال گذشته، ۲۱ و ۸ دهم درصد از کل تلفات حوادث رانندگی را به خود اختصاص داده است.

براساس آمارهای موجود بیشترین آمار فوتی‌های موتورسواران در سال گذشته به ترتیب مربوط به استان تهران با ۳۸۶، فارس با ۳۲۷، اصفهان با ۲۸۹ و کمترین آن مربوط به ایلام با ۱۲، کهگیلویه و بویراحمد با ۲۲ و اردبیل با ۲۳ فوتی بوده است.

مطابق آمارهای سال گذشته سهم تلفات موتورسواران در مقایسه با کل فوتی‌های حوادث رانندگی در استان‌های گلستان و هرمزگان رقمی قابل توجه است. در استان گلستان سهم فوتی‌های موتورسوران از کل تلفات ۴۲ و ۶ دهم درصد و در استان هرمزگان ۳۶ و ۲ دههم درصد است.

آمارها نشان می‌دهد بیشترین علت مرگ موتورسواران ضربه به سر است. این عامل به تنهایی ۵۱ و ۶ دهم درصد از مرگ موتورسواران را در سال گذشته به دنبال داشته است که هزار و ۹۳۳ نفر از کل تلفات را دربر می‌گیرد.

بر اساس گزارش پزشکی قانونی بیشترین آمار فوتی‌های موتورسواران بر اساس محل فوت در جاده‌های برون شهری اتفاق افتاده است که ۴۴ و ۵ دهم درصد از کل تلفات را در برمی گیرد. بعد از آن ۳۸ و ۵ دهم درصد در مسیرهای درون شهری، ۱۰ و ۸ دهم درصد در مسیرهای روستایی، ۱ و ۲ دهم درصد در راه‌های اختصاصی و ۵ و ۲ دهم درصد نیز در سایر مسیرها جان خود را از دست داده‌اند.

شغل ۴۱ درصد تلفات موتورسواران در سال گذشته آزاد گزارش شده است که رقمی برابر با هزار و ۵۳۵ نفر از کل تلفات است و بیشترین تعداد را در بر می‌گیرد. مشاغلی همچون کارگران با ۷۵۲ نفر ( ۲۰ و ۱ دهم درصد از کل تلفات) و دانش آموزان با ۴۰۵ نفر (۱۱۰ و ۸ دهم درصد از کل تلفات) به ترتیب بیشترین تلفات موتورسواران را بعد از شغل آزاد داشته‌اند.

از نظر وضعیت تحصیلی نیز بیشترین گروه تلفات با ۲۸۸۶ نفر (۷۷ درصد) تحصیلات زیر دیپلم داشته‌اند. ۱۶ و ۲ دهم درصد از کشته شدگان مدرک دیپلم و ۵ و ۲ دهم درصد نیز دانشجو بوده و یا مدارک بالای دیپلم داشته‌اند. وضعیت تحصیلی ۵۹ نفر از درگذشتگان (۱ و ۶ دهم درصد) نامعلوم گزارش شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید