خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  سه متهم در خراسان شمالی به ۲۹۶ ضربه شلاق محکوم شدند

سه متهم در خراسان شمالی به ۲۹۶ ضربه شلاق محکوم شدند

خبرگزاری هرانا – دادستان عمومی و انقلاب بجنورد از صدور احکام قطعی دادگاه در خصوص اتهامات ۴ کارمند متهم به کلاهبرداری از شرکت غله و ۴ متهم همدست با این افراد خبر داد. بر اساس این احکام، سه تن از متهمان این پرونده در کنار سایر مجازات ها مجموعا به ۲۹۶ ضربه شلاق محکوم شدند. ایران از معدود کشورهایی است که کماکان از مجازات های تحقیرآمیز استفاده می کند، این در حالی است که کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از صداوسیما، مسلم محمد یاران، دادستان عمومی و انقلاب بجنورد گفت: متهم ردیف نخست این پرونده، به ۷ سال حبس تعزیری و پرداخت ۲۶ میلیارد و ۱۶۵ میلیون و ۶۶۴ هزار و ۲۷۰ ریال به عنوان رد مال در حق شاکی، مبلغ ۲۹ میلیارد و ۵۰۲ میلیون و ۸۱۱ هزار ریال جزای نقدی در حق دولت بابت کلاهبرداری، تحمل ۳ سال حبس تعزیری و ضبط وجوه ناشی از ارتشا به نفع دولت به دلیل پرداخت رشوه محکوم شد.

وی افزود: متهم ردیف دوم به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و پرداخت یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال جزای نقدی در حق دولت بابت معاونت در کلاهبرداری، تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق تعزیری و ۵ میلیون تومان جزای نقدی در حق دولت و ۳ سال انفصال از هر گونه خدمت دولتی به دلیل ارتشا و تحمل ۷۴ ضربه شلاق تعزیری به دلیل اهمال منجر به تضییع در وجوه دولتی محکوم شد.

مسلم محمد یاران همچنین گفت: متهم ردیف سوم به ۱۰ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق تعزیری، ۴۵ میلیون تومان جزای نقدی و ۳ سال انفصال از خدمت به دولت بابت دریافت رشوه و متهم ردیف چهارم به ۷۴ ضربه شلاق به دلیل اهمال منجر به تضییع حقوق بیت المال محکوم شدند.

دادستان عمومی و انقلاب بجنورد در پایان گفت: ۴ متهم دیگر این پرونده نیز که با ۴ متهم اصلی و کارمند شرکت آرد و غله همکاری داشتند، هر یک به جرم فریب دادن طرف معامله با عنوان تدلیس در معاملات دولتی، با تخفیف به ۳ سال حبس محکوم شد.

لازم به ذکر است ایران از معدود کشورهایی است که کماکان از مجازات های تحقیرآمیز استفاده می کند این در حالی است که میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های غیر انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید