خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  بیکاری ۳۴۷ کارگر در دامغان / معوقات مزدی کارگران سد کانی سیب

بیکاری ۳۴۷ کارگر در دامغان / معوقات مزدی کارگران سد کانی سیب

خبرگزاری هرانا – تعدادی از کارگران کانی سیب در روستای بیگم قلعه از توابع شهرستان نقده از عدم پرداخت حقوق و همچنین عیدی سالانه خود خبر دادند. بنا بر خبری دیگر رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی دامغان از بیکاری ۳۴۷ نفر از کارگران این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی دامغان گفت:” ۲۴۷ نفر از کارگران در این شهرستان با توجه به مشکلات واحدهای صنعتی و معدنی، از مزایای بیمه بیکاری استفاده می کنند”.

محمود پورمعظمی افزود: “بیمه بیکاری از جمله حمایت‌های تأمین اجتماعی است که میزان مقرری روزانه بیمه شده بیکار، معادل ۵۵ درصد متوسط مزد با حضور و یا کارمزد روزانه بیمه شده است”.

وی به شرایط احراز بیمه بیکاری اشاره کرد و گفت: “بیمه شده قبل از بیکار شدن باید حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد و ظرف ۳۰ روز از تاریخ بیکاری با اعلام مراتب بیکاری به واحدهای کار، آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی و یا مشابه آن اطلاع دهد”.

پورمعظمی تصریح کرد: “مدت پرداخت مقرری از زمان برخورداری از مزایای بیمه بیکاری برای مجردها حداکثر ۳۶ ماه و برای متأهل ها یا متکلفین حداکثر ۵۰ ماه بر اساس سابقه کلی پرداخت حق بیمه است”.

وی اظهار داشت: “سه هزار و ۲۰۰ کارگر در واحدهای صنعتی و معدنی فعال شهرستان دامغان اشتغال دارند که از این تعداد یک هزار و ۸۰۰ کارگر در بخش معدن و یک هزار و ۴۰۰ کارگر در بخش صنعت فعالیت می‌کنند”.

پورمعظمی خاطر نشان کرد: “با توجه به پروانه‌های صادره، ۱۶۲ پروانه صنعتی و معدنی در شهرستان دامغان وجود دارد که از این تعداد ۱۲۰ واحد فعال و کارفرمایان موظف به بیمه کردن کارگران است”.

وی افزود: “قسمت زیادی از کارگران بخش معدن شهرستان دامغان در حوزه معادن زغال سنگ فعالیت می‌کنند”.

پورمعظمی در خصوص پرداخت معوقه حقوق کارگران اشاره کرد و گفت: “حقوق معوقه کارگران معضل بزرگی است که باید با ریشه یابی مشکلات، برگزاری جلسه با مدیران واحدها، بازاریابی و تقویت واحدهای صنعتی و معدنی رفع شود”.

دامغان یکی از شهرستان‌های استان سمنان می‌باشد.

معوقات مزدی کارگران سد کانی سیب در نقده

به گزارش سولدوز خبر، کارگران سد کانی سیب در روستای بیگم قلعه از توابع شهرستان نقده در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و همچنین عیدی سالانه اعتصاب کردند.

کارگران کانی سیب مدتها است از مسئولان درخواست پیگیری و رفع مشکلشان را دارند اما بی توجهی دولت باعث بروز مشکلات حاد برای خانواده های کارگران شده است.

یکی از کارگران کانی سیب در این خصوص گفت: “درد ما حقوق برج ۱۲ پارسال یا عیدی نیست،حقوق یک ماه را واریز میکنند و معلوم نیست حقوق بعدی کی واریز میشه؟با یک حقوق آیا میتوانیم چند ماه اقساط عقب افتاده اجاره، قسط بانک، بدهی مغازه، شهریه مدرسه را بپردازیم؟ یا مایحتاج منزل را فراهم کنیم؟”

کارکنان و کارگران پروژه حفر تونل و انتقال آب کانی سیب نقده به دریاچه ارومیه به دلیل پرداخت نشدن حقوق و دستمزد ۵ ماهه‌ شان دست از کار کشیده و اعتصاب کرده اند.

محدوده پروژه در ۱۲۰ کیلومتری شهر ارومیه واقع شده است. فاصله سد کانی سیب و بند انحرافی بادین آباد از شهرستان پیرانشهر به ترتیب حدود ۱۵ و ۲۰ کیلومتر می باشد.

نَقَده یکی از شهرهای جنوبی استان آذربایجان غربی و مرکز شهرستان نقده است

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید