خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  مرگ و مصدومیت ۴ کارگر در سایه فقدان ایمنی کار

مرگ و مصدومیت ۴ کارگر در سایه فقدان ایمنی کار

خبرگزاری هرانا – طی روز گذشته، در سایه فقدان ایمنی محیط و شرایط کار، ۴ کارگر در شهرهای تهران و مشهد دچار حادثه شدند. در این حوادث ۳ کارگر مصدوم و ۱ کارگر جان خود را از دست داد. ایران در زمینه‌ی رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از وقوع آتش‌سوزی در یک کارگاه کفاشی در تهران و مصدومیت سه کارگر بر اثر این حادثه خبر داد.

جلال ملکی اظهار کرد: “ساعت ٢٢ و ١١ دقیقه یکشنبه (۵ خرداد) آتش‌سوزی در یک کارگاه کفاشی در خیابان سپهسالار، کوچه آزادی‌خواه به سامانه ١٢۵ آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران اطلاع داده شد که در پی آن بلافاصله سه ایستگاه به محل حادثه اعزام شدند”.

وی درباره جزئیات این حادثه گفت: “محل آتش‌سوزی ساختمانی سه طبقه و شش واحدی بود که در هر طبقه دو واحد حدوداً ۵٠ متری وجود داشت و تمام این واحدها کاربری تولید یا انبار کیف و کفش داشتند. یکی از این واحدها به وسعت ۴٠ متر در طبقه اول دچار آتش‌سوزی شده بود و افراد در این کارگاه و دیگر واحدهای ساختمان مشغول به کار بودند”.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران افزود: “اطلاعات اولیه حاکی از آن بود که شعله‌های آتش چند نفر از کارگران را در واحدی که دچار آتش‌سوزی شده گرفتار کرده است، بنابراین آتش‌نشانان بلافاصله عملیات اطفا حریق را آغاز کردند و سه کارگر را از داخل این واحد خارج کردند. این افراد از نقاط مختلفی از بدن دچار سوختگی شده بودند”.

وی با بیان اینکه نیروهای آتش‌نشانی همراه با دستگاه‌های تنفسی به طبقات دیگر رفته و محل را جست و جو کردند گفت: “در این عملیات حدود ١٠ نفر توسط آتش‌نشانان به بیرون از ساختمان منتقل شدند”.

به گفته وی این حادثه تا کنون سه مصدوم داشته که این افراد برای ادامه روند درمان توسط نیروهای اورژانس به مراکز درمانی منتقل شدند.

ملکی در پایان از افرادی که در ساعات شب مشغول به کار هستند تقاضا کرد تا مقررات ایمنی را رعایت کرده و از وجود خاموش‌کننده آتش در محل کار خود اطمینان حاصل کنند.

مرگ یک کارگر در اثر سقوط در چاه

به گزارش فارس، معاون عملیات آتش‌نشانی مشهد گفت: “روز گذشته یک مورد حادثه سقوط در چاه در شهرک صنعتی توس به سامانه ۱۲۵ آتش‌نشانی مشهد گزارش شده که بعد از گزارش این حادثه گروه نجات ایستگاه‌های ۴۳ و ۳۶ آتش‌نشانی بلافاصله با تجهیزات مورد نیاز به محل حادثه اعزام شدند”.

مهدی رضایی افزود: “محل وقوع این حادثه یک کارگاه در شهرک صنعتی توس بود که در محوطه آن یک حلقه چاه آب به عمق حدود ۱۲۰ متر وجود داشت که به علت نامعلومی فردی به انتهای چاه سقوط کرده بود”.

وی با بیان اینکه در داخل این چاه مقدار زیادی آب وجود داشت، اظهار کرد: این کارگر داخل آب سقوط کرده و در آن گرفتار شده بود، با توجه به شرایط سخت موجود، نجاتگر آتش‌نشانی به داخل چاه اعزام شد و عملیات را آغاز کرد.

رضایی بیان کرد: “بعد از خروج این کارگر از داخل آب و انتقال وی به سطح زمین، تحویل عوامل اورژانس شد اما متاسفانه این کارگر جان خودش را از دست داد”.

معاون عملیات آتش‌نشانی مشهد با بیان اینکه پس از ایمن سازی محل، عملیات آتش‌نشانان خاتمه یافت، عنوان کرد: علت بروز این حادثه در دست بررسی است.

وی از کارگران و مقنی‌هایی که در زمینه چاه فعالیت می‌کنند خواست که قبل از آغاز فعالیت خود از سلامت و تجهیزات مورد استفاده‌شان به ویژه طناب‌ها و تسمه‌های مهار کننده و انواع گره‌های لازم اطمینان حاصل کنند، همچنین اگر از موتور گیربکس برای پایین رفتن استفاده می‌کنند از سلامت آن اطمینان حاصل کنند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید