خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  زخمی شدن سه کولبر بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای مرزبانی در اشنویه

زخمی شدن سه کولبر بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای مرزبانی در اشنویه

خبرگزاری هرانا – طی روز گذشته و امروز در جریان تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی به سمت دو گروه از کولبران در مناطق مرزی شهرستان اشنویه، سه کولبر زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، امروز جمعه ۳ خردادماه ۱۳۹۸، گروهی از کولبران در حالی که از دهستان “هق” راهی ارتفاعات مرزی بودند، هدف شلیک مستقیم نیروهای زمینی سپاه پاسداران قرار گرفتند و در نتیجه یک کولبر از ناحیه‌ی ران به شدت زخمی شد.

بر اساس این گزارش، هویت این کولبر، “محمدصادق قادری، فرزند حامد و ۲۷ ساله” احراز شده است. وی پس از مصدومیت به بیمارستانی در ارومیه منتقل شده است.

در این گزارش همچنین آمده است که روز پنجشنبه ۲ خردادماه، دو کولبر به نام‌های “نجم‌الدین اسپناک، فرزند محمدطه از اهالی روستای صوفیان” و “عبدالقادر جسوری، از اهالی روستای نلوس” در پی شلیک مستقیم نیروهای زمینی سپاه پاسداران در ارتفاعات مرزی اشنویه زخمی شده‌اند.

اشنویه یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید