خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  چهار متهم در قزوین به ۱۷۸ ضربه شلاق محکوم شدند

چهار متهم در قزوین به ۱۷۸ ضربه شلاق محکوم شدند

خبرگزاری هرانا – دادستان عمومی و انقلاب قزوین، از صدور احکام اولیه متهمان پرونده یکی از شهرداری ها در این استان خبر داد. بر اساس این احکام، چهار تن از متهمان این پرونده در کنار سایر مجازات ها مجموعا به ۱۷۸ ضربه شلاق محکوم شدند. ایران از معدود کشورهایی است که کماکان از مجازات های تحقیرآمیز استفاده می کند، این در حالی است که کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، محمد قاسمی، دادستان عمومی و انقلاب قزوین در تشریح جزئیات پرونده مربوط به یکی از شهرداری‌های استان گفت: “بر اساس گزارش واصله از سوی دستگاه‌های نظارتی شهردار سابق یکی از شهرستان‌های استان به همراه ۳ متهم دیگر با عناوین اتهامی فراهم کردن موجبات ارتشاء و گرفتن رشوه مورد تعقیب قضایی قرارگرفته و دستگیر شدند”.

وی  در ادامه افزود: “پرونده این متهمان پس از رسیدگی و صدور کیفرخواست از سوی دادسرای مرکز استان، جهت صدور رأی به محاکم کیفری دو قزوین ارسال و در نهایت در تاریخ ۲۸ اردیبهشت‌ماه منجر به صدور رأی بدوی مبنی بر محکومیت آنان شد”.

قاسمی همچنین گفت: “متهم ردیف اول این پرونده که به‌ عنوان شهردار مشغول فعالیت بود به سبب قبول دو فقره رشوه هر یک به میزان ۵۰ میلیون تومان به تحمل ۲ فقره هفت سال و نیم حبس، ۲ فقره مجازات ۳۷ ضربه شلاق، پرداخت دو فقره جزای نقدی در حق دولت به میزان مبلغ مأخوذه و ۲ فقره انفصال موقت از خدمات دولتی هر یک به میزان ۳ سال محکوم شد”.

این مقام قضایی ادامه داد: “متهم ردیف دوم این پرونده نیز که از کارکنان شهرداری بود به سبب ۳ فقره فراهم کردن موجبات تحقق ارتشاء به تحمل ۳ فقره ۱۵ ماه حبس و به سبب قبول رشوه به مبلغ ۵۰ میلیون ریال به تحمل هفت سال و نیم حبس و ۳۷ ضربه شلاق و پرداخت معادل وجه مأخوذه در حق دولت به‌ عنوان جزای نقدی و ۲ سال انفصال از خدمات دولتی محکوم‌شده است”.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین اتهامات متهم ردیف سوم این پرونده را قبول رشوه و فراهم کردن موجبات تحقق جرم ارتشاء عنوان کرد و گفت: این متهم نیز به تحمل هفت سال و نیم حبس و ۳۷ ضربه شلاق و پرداخت معادل وجه مأخوذه در حق دولت و دو سال انفصال از خدمات دولتی و به سبب فراهم کردن ۲ فقره موجبات تحقق جرم ارتشاء به ۲ فقره ۱۵ ماه حبس محکوم گردید.

قاسمی در خصوص متهم ردیف چهارم این پرونده نیز گفت: “این متهم به سبب قبول رشوه به مبلغ ۴۰ میلیون تومان به تحمل یک سال و نیم حبس و ۳۰ ضربه شلاق و پرداخت جزای نقدی در حق دولت به میزان وجه دریافتی به‌ عنوان رشوه و ۲ سال انفصال موقت از خدمات دولتی از سوی دادگاه کیفری دو قزوین محکوم شد که البته این رأی قطعی نبوده و حق تجدیدنظرخواهی برای متهمان محفوظ است”.

لازم به ذکر است ایران از معدود کشورهایی است که کماکان از مجازات های تحقیرآمیز استفاده می کند این در حالی است که میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های غیر انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید