خبرگزاری هرانا
امروز سه‌شنبه 21 می 2019, 7th of December 2019      آخرين بروز رسانی در 2019/05/21 ساعت 22:23:25

    خانه  > اعدام  >  رهایی از اعدام ۳ زندانی در شهرهای بجنورد، تهران و گرگان

رهایی از اعدام ۳ زندانی در شهرهای بجنورد، تهران و گرگان

خبرگزاری هرانا – سه زندانی متهم به “قتل” در پرونده هایی جداگانه در شهرهای بجنورد، تهران و گرگان با رضایت اولیای دم از مرگ رهایی یافتند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، معاون قضائی رئیس‌کل دادگستری استان خراسان شمالی در امور شوراهای حل اختلاف از حصول سازش در یک فقره پرونده قتل در شهرستان بجنورد خبر داد.

وی گفت: “در نتیجه تلاش‌های به عمل آمده از سوی شورای حل اختلاف ویژه زندان، یک فقره پرونده قتل عمدی در شهرستان بجنورد به سازش و مصالحه انجامید”.

معاون قضائی رئیس‌کل دادگستری استان خراسان شمالی در امور شوراهای حل اختلاف بیان داشت: “مقتول یک مأمور وظیفه‌شناس محیط زیست بوده که در نتیجه تیراندازی از سوی یکی از عوامل شکار غیرمجاز (محکوم علیه پرونده) جان خود را از دست داده بود”.

رهایی از اعدام یک زندانی در تهران

به گزارش روزنامه ایران، یک زندانی متهم به قتل پس از محاکمه به اعدام محکوم شد اما زمانی که یک قدم با چوبه دار فاصله داشت با جلب رضایت اولیای دم و اهدای یک قطعه زمین به ارزش ۳۰۰ میلیون تومان به خانواده مقتول توانست از اعدام نجات یابد.

رسیدگی به این پرونده از نیمه شب ۶ خرداد سال ۹۲ با پیدا شدن جسد غرق در خون یک زن در جاده رباط‌ کریم آغاز شد.

کارآگاهان با توجه به اینکه هیچ مدرک شناسایی و نشانی همراه مقتول نبود تحقیقات شان را برای شناسایی این زن آغاز کردند تا اینکه مردی به نام عمار با مراجعه به پلیس آگاهی از ناپدید شدن همسر ۳۳ ساله‌اش به‌نام فریبا خبر داد.

عمار به کارآگاهان گفت: “ساعت ۸ شب پنجم خرداد به خانه‌ام رفتم و همسرم شام آورد، دقایقی بعد خوابم برد تا اینکه ساعت ۱۰ شب با صدای زنگ در خانه از خواب بیدار شدم، وقتی در را باز کردم پدر و مادر همسرم و باجناقم وارد شدند و از من پرسیدند فریبا کجاست؟ من اتاق‌ها را گشتم و دیدم همسرم نیست و گفتم نمی‌دانم کجا رفته است؟ پدر زنم که خیلی عصبانی بود یک سیلی به صورتم زد و گفت تو چه مردی هستی که از زنت خبر نداری؟ بعد با ناسزاگویی و تهدید به اتفاق همراهانش از خانه بیرون رفتند و زنم هم با گذشت ساعت‌ها هنوز به خانه برنگشته و گوشی موبایلش هم خاموش است”.

مادر فریبا در ادامه تحقیقات پلیس گفت: “ساعت ۹ شب در منطقه پرندک متوجه حضور دخترم در یک وانت سفید رنگ شدم که راننده‌اش مردی غریبه بود شماره پلاک ماشین را یادداشت کردم تعجب ما از این بود که دخترمان در آن وقت شب داخل ماشین یک مرد غریبه چه می‌کند”.در ادامه تحقیقات عمار گفت: “من از به قتل رسیدن همسرم هیچ اطلاعی ندارم ولی به تازگی متوجه شده بودم فریبا با مردی به‌نام فرشید که به‌صورت دوره‌گردی به زنان محل پارچه و پرده می‌فروخت ارتباط دارد”.

کارآگاهان برای دستگیر کردن این بزاز دوره گرد به عنوان مظنون پرونده تلفن فریبا را ردیابی کردند تا اینکه موفق به یافتن شماره تلفن این مرد شدند و در یک عملیات پلیسی، فرشید را در خانه برادرش دستگیر کردند.

این بزاز دوره‌گرد با اعتراف به قتل زن جوان گفت: “آن شب فریبا به من زنگ زد و گفت می‌خواهد مرا ببیند، گفتم دیر وقت است، بماند برای روز دیگری ولی آنقدر اصرار کرد که با هم در پرندک قرار گذاشتیم. پس از گردش قصد بازگشت داشتیم که فریبا گفت: “دیگر نمی‌خواهد به‌خانه‌اش برگردد چون خانواده‌اش متوجه رابطه پنهانی‌اش شده‌اند و خواست تا پیش من بماند. اما من قادر به تصمیم‌گیری نبودم و نمی‌دانستم چه‌کاری انجام بدهم، از سویی فریبا هم با اصرارهایش آزارم می‌داد و با داد و فریاد تمرکزم را به‌هم می‌ریخت و مدام می‌گفت آبرویش رفته و خانواده‌اش شکایت خواهند کرد. فریبا با حرف‌هایش مرا ترساند تا اینکه کنترلم را از دست دادم. با چاقویی که کنار دستم بود چند ضربه به فریبا زدم و هنگامی که دیدم در حال مرگ است او را از داخل خودرو به وسط جاده انداختم و به‌خانه‌ام برگشتم”.

فرشید پس از اعتراف به قتل، در دادگاه کیفری محاکمه شد و قضات دادگاه او را به اتهام قتل به اعدام محکوم کردند اما در حالی که با چوبه دار یک قدم فاصله داشت توانست با بخشیدن یک قطعه زمین به ارزش ۳۰۰ میلیون تومان رضایت اولیای دم را جلب و از اعدام نجات یابد.

بدین ترتیب فرشید صبح دیروز از زندان به شعبه دهم دادگاه کیفری منتقل شد تا از نظر جنبه عمومی و اعمال ماده ۶۱۲ قانون مجازات اسلامی محاکمه شود.

این بزاز پس از آخرین دفاع با حکم قضات دادگاه از نظر جنبه عمومی جرمی که مرتکب شده است به شش سال حبس محکوم شد.

بخشش یک زندانی در گرگان

به گزارش میزان، رئیس کل دادگستری گلستان از بخشش محکومی که از ۱۰ سال پیش در انتظار اعدام بود خبر داد و گفت: “با رضایت اولیای دم، این جوان که اکنون ۳۷ ساله است زندگی دوباره یافت”.

رئیس کل دادگستری استان گلستان بیان کرد: “این جوان در ۲۷ سالگی بر سر یک موضوع جزئی، حین درگیری سبب مرگ یک نفر شد”.

وی تصریح کرد: “با درخواست خانواده مقتول، برای قاتل حکم اعدام صادر و پس از انجام تشریفات قانونی، حکم در نوبت اجرا بود که با پادرمیانی شعبه سوم اجرای احکام کیفری گرگان، خانواده مقتول بزرگوارانه از اعدام این زندانی گذشتند و رضایت دادند”.

رئیس کل دادگستری استان گلستان بیان کرد: “با رضایت اولیای دم، این جوان که اکنون ۳۷ ساله است زندگی دوباره یافت”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید