خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, زندانیان  >  گزارشی از اعتصاب غذا و تبعید زندانی سیاسی، اکبر باقری به زندان تهران بزرگ

گزارشی از اعتصاب غذا و تبعید زندانی سیاسی، اکبر باقری به زندان تهران بزرگ

خبرگزاری هرانا – اکبر باقری، شهروند اهل کرمانشاه که در اسفندماه سال ۹۶ در تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود، طی روزهای گذشته به زندان تهران بزرگ تبعید شده است. وی در اعتراض به انتقالش به این زندان و عدم رسیدگی به وضعیت سلامتی اش به مدت پنج روز دست به اعتصاب غذا زد. این شهروند کرمانشاهی توسط دادگاه انقلاب به ۹ سال حبس محکوم و حکمش توسط دادگاه تجدیدنظر عیناً تایید شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، اکبر باقری، زندانی سیاسی که به تازگی از زندان اوین به زندان تهران بزرگ منتقل شده است، در اعتراض به عدم رسیدگی به وضعیت سلامتی و انتقال به زندان تهران بزرگ به مدت پنج روز دست به اعتصاب غذا زد.

یک منبع نزدیک به خانواده این زندانی سیاسی در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت :” اکبر باقری در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه در حالی بدون اطلاع قبلی از زندان اوین به زندان تهران بزرگ منتقل شد که از وضعیت سلامتی مناسبی برخوردار نبود. وی در اعتراض به این انتقال از همان روز دست به اعتصاب غذا زد، تا اینکه روز گذشته بخاطر نگرانی مادر و دوستانش نسبت به وضعیت سلامتی‌اش به اعتصاب غذای خود پایان داد. انتقال به زندان اوین و رسیدگی پزشکی از مطالبات این زندانی سیاسی بودند، که با بی‌توجهی مسئولین زندان تهران بزرگ روبرو شد”.

به گفته این منبع، این زندانی سیاسی از بیماری خونریزی در ناحیه روده بزرگ رنج می‌برد و قرار بوده است طی ماه‌های گذشته تحت عمل جراحی قرار بگیرد، اما این اتفاق نیافتاده است. همچنین مبلغ ۸۵۰ هزار تومان برای مداوای دندان‌هایش به حساب زندان اوین واریز کرده، اما بدون رسیدگی دندان‌پزشکی به زندان تهران بزرگ منتقل شده است.

لازم به ذکر است که اکبر باقری ابتدا در خردادماه سال ۹۶ توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی‌اش بازداشت و نهایتا پس از دو ماه تحمل بازجویی و سلول‌های انفرادی در زندان دیزل‌آباد کرمانشاه با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت آزاد شده بود.

وی یک بار دیگر در اسفندماه ۱۳۹۶ در جریان تجمع مال‌بختگان در مقابل مجلس بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. این شهروند کرمانشاهی مدت ۴۸ روز در سلول‌های انفرادی بند وزارت اطلاعات در زندان اوین (موسوم به یند ۲۰۹) نگهداری و در فروردین‌ماه ۹۷ به بند ۴ این زندان منتقل شد.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات اکبر باقری در تابستان ۹۷ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار و به ۹ سال حبس محکوم شد. این حکم نهایتا در دادگاه تجدیدنظر عیناً تایید شد.

گفتنی است که آقای باقری پدر یک دختر شش ساله بوده و پیش از بازداشت در کرمانشاه به شغل خطاطی اشتغال داشته است. از آنجایی که همسرش پس از بازداشت از وی جدا شده است، دختر وی در حال حاضر با خواهرها یا مادر سالخورده‌اش زندگی می‌کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید