خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه 19 می 2019, 7th of December 2019      آخرين بروز رسانی در 2019/05/20 ساعت 19:54:19

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای مرزبانی در بانه

کشته شدن یک کولبر بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای مرزبانی در بانه

خبرگزاری هرانا – شب گذشته، یک کولبر در مناطق مرزی شهرستان بانه بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از موکریان، شب گذشته در پی شلیک نیروهای مرزبانی در بانە یک کولبر جان خود را از دست داد.

بر اساس این گزارش، شامگاه شنبه ۲۸ اردیبهشت‌ماه، یک کولبر به نام “محمدرسول عزیزی” متاهل و دارای سه فرزند ساکن روستای “کانی سێو” از توابع شهرستان بانه بر اثر شلیک مستقیم نیروهای نظامی مستقر در منطقەی مرزی ” سووراو ” بانە جان باخت.

بانه یکی از شهرستانهای استان کرستان است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید