خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, کارگران  >  تعدیل و بیکاری کارگران کارخانه فولاد “نورد ایوان” و مهندسان دفاتر ماده ۳۳ شیراز 

تعدیل و بیکاری کارگران کارخانه فولاد “نورد ایوان” و مهندسان دفاتر ماده ۳۳ شیراز 

خبرگزاری هرانا – کارگران شاغل در کارخانه فولاد “نورد ایوان” که به صورت میانگین بین ۱۰ سال سابقه کار دارند، از تعطیلی این واحد تولیدی و بیکاری کارگران این واحد صنفی خبر دادند. رئیس تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان ایوان علت تعطیلی این کارخانه را “اختلاف بین سهامداران و اعضای هیات مدیره این کارخانه”، عنوان کرده است. بنا بر خبری دیگر، ۸۰۰ نفر از مهندسان شیرازی که کارشان با دفاتر ماده ۳۳ را از زمان دوره چهارم شورای شهر شیراز به صورت مستقیم و غیرمستقیم شروع کرده بودند، با دستور لغو ادامه کار این دفاتر توسط شورای جدید این شهر، بیکار شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، یک منبع خبری در کارخانه فولاد «نورد ایوان» از تعطیلی این واحد تولیدی و بیکاری بیش از ۵۰ کارگر این کارخانه بعد از تعطیلات ایام نوروز خبر داد.

منابع کارگری در کارخانه فولاد «نورد ایوان» گفتند: “کارخانه فولاد «نورد ایوان» که در زمینه تولید انواع میلگرد آجدار در شهرستان ایوان در استان ایلام فعالیت دارد، بعد از تعطیلات نوروز به دلیل مشکلات ناشی از اختلاف سهامداران تعطیل شده و تمامی کارگران آن هم‌اکنون بیکار شده‌اند”.

این کارگران که به صورت میانگین بین ۱۰ سال سابقه کار دارند، درباره وضعیت خود گفتند: “مجموع ۵۰ کارگر این واحد تولیدی بعد از تعطیلی کارخانه بیکار هستند و برای گذران زندگی خود قرار است از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند”.

آنها اظهار داشتند: “پیش از این شرایط تولید در کارخانه فولاد نورد ایوان خوب بود و آنچه در این مدت کوتاه باعث بحرانی شدن وضعیت این واحد شده است، اختلافات بین سهامداران است”.

آنها با یادآوری اینکه کارگران برای پیگیری مشکلات بوجود آمده بارها به نهادهای دولتی مستقر در استان مراجعه کرده‌اند، در خاتمه گفتند: با توجه به وضعیت نامناسب معیشتی و شرایط دشوار اقتصادی انتظار داریم تا کارفرما با بازگشایی کارخانه امکان اشتغال دوباره را برای کارگران فراهم کند”.

«محمد عبدی» مدیرعامل کارخانه نورد ایوان ضمن تایید این خبر در خصوص مشکلات این کارخانه مدعی شد: “دو سال است این واحد صنعتی دچار مشکلاتی است. علارغم قول مسئولان برای کمک به این واحد تولیدی هم‌اکنون پس از  چند ماه که از تعطیلی آن می‌گذرد هیچ مسئولی به مشکلات این کارخانه توجه نمی‌کند.

 عبدی افزود: “این کارخانه به عنوان بزرگترین کارخانه استان ایلام در ۲ فاز با سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیارد تومان، سهم قابل توجهی در اشتغال دارد اما متاسفانه همچنان با مشکلاتی دست به گریبان است”.

وی تاکید کرد: “اگرچه مشکل بین سهامداران است اما آیا این کارخانه ارزش رایزنی و مساعدت مسئولان را ندارد. به دلیل همین بی‌توجهی کارگران بسیاری خانه‌نشین شده‌اند”.

عبدی تصریح کرد: “این کارخانه دارای حمایت قضایی است و مشکل به گونه‌ای است که مسئولان به راحتی می‌توانند مداخله و آن را رفع کنند”.

مدیرعامل کارخانه نورد ایوان با ادعای اینکه هیچ بدهی معوقی به کارگران نداریم، گفت: “از عمده مشکلات بین سهامداران این کارخانه افزایش سرمایه، جذب نقدینگی و سرمایه‌گذار جدید است که با ورود مسئولان رفع خواهد شد”.

وی یادآور شد: “فاز اول این کارخانه با سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیارد تومانی و فاز دوم آن نیز با سرمایه‌گذاری ۳۰۰ میلیارد تومانی باعث اشتغال ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و یک هزار نفر به صورت غیرمستقیم می‌شود”.

رئیس تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان ایوان نیز در این خصوص گفت: “این کارخانه به دلیل اختلاف بین سهامداران و اعضای هیات مدیره تعطیل شده است”.

منصور منصوری مقدم در خصوص کارگران بیکار شده این کارخانه افزود: “تمام افرادی که حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه در زمان اشتغال داشته باشند، مشمول قانون کار هستند و در صورت غیرارادی بودن بیکاری، می‌توانند از این مقرری استفاده کنند”.

وی یادآور شد: “تاکنون ۴۸ کارگر به این اداره مراجعه نموده و برای آنان پرونده بیکاری تشکیل شده و برای دریافت مقرری به تامین اجتماعی معرفی شده‌اند”.

منصوری مقدم اضافه کرد: “با توجه به اینکه حقوق این افراد پانزدهم هر ماه پرداخت می‌شود همین تاریخ بیمه بیکاری خود را تا زمان اشتغال مجدد دریافت خواهند کرد”.

بیکاری ۸۰۰ مهندس دفاتر ماده ۳۳ شیراز

به گزارش ایلنا، ۸۰۰ مهندس دفاتر ۳۳ شیراز با بسته شدن این دفاتر بیکار شده‌اند.

همه چیز از تعطیلی دفاتر ۳۳ شیراز شروع شد؛ دفاتری که قرار بود کارایی مشخصی در پاسخگویی به مردم و مراجعان شورای شهر داشته باشد اما حالا با عدم تحقق اهداف تعیین شده، تعطیل شده‌اند.

ایجاد دفاتر تسهیل‌گری ماده ۳۳ شهرداری شیراز از سال ۹۳ با هدف برون سپاری بخش‌هایی از خدمات شهرسازی شهرداری شیراز کلید خورد و بنا بر مصوبه دوره قبلی شورای اسلامی این شهر، پایان دوره فعالیت این دفاتر تا پایان سال ۹۷ تعیین شد و پس از آن، دیگر این قرارداد از سوی متولیان شهر به واسطه آنچه تحقق نیافتن اهداف شکل‌گیری این دفاتر عنوان شد، تمدید نشد.

حالا ۸۰۰ مهندس شاغل در این دفاتر بیکار شده‌اند و از متولیان شهری می‌خواهند که برای امرار معاش آنها و رفع این بیکاری ناخواسته چاره‌ای بیندیشند.

آنها در روزهای پایانی هفته گذشته، در مقابل ساختمان شورای شهر شیراز تجمع کردند و خواستار پیگیری مشکل بیکاری خود شدند.

نوذر امامی (رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر شیراز) با حضور در بین این افراد بر پیگیری و تشکیل جلسه فوق‌العاده در کمیسیون معماری و شهرسازی جهت بررسی این اعتراض تاکید کرد و خطاب به این جمع گفت: “دو نفر از نمایندگان شما می‌توانند در این جلسه حضور داشته باشند”.

وی مدعی شد: “در صورتی که این مصوبه حق شما را پایمال کرده باشد، لغو خواهد شد”.

مهندسان دفاتر ۳۳ گفتند: “نباید بار تصمیمات شورای شهر بر دوش ما بیفتد؛ ما فکر می‌کنیم از آنجا که مجوز تشکیل این دفاتر در شورای شهر قبلی صادر شده، شورای جدید با آن مخالف است و دستور لغو آن را داده است”.

این مهندسان در انتظار برگزاری جلسه کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر هستند و می‌گویند: “امیدواریم به نتیجه قابل قبولی برسیم”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید