خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  غرق شدن یک کولبر در رودخانه‌ای در مناطق مرزی اشنویه

غرق شدن یک کولبر در رودخانه‌ای در مناطق مرزی اشنویه

خبرگزاری هرانا – شب گذشته یک کولبر در حین عبور از عرض رودخانه ای مرزی در اطراف اشنویه غرق شد و جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، شب سه‌شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸، یک کولبر در رودخانه‌ی مرزی گادر در اطراف اشنویه غرق شد و جان خود را از دست داد.

بر اساس این گزارش، هویت این کولبر “آرام زردشوانه، ۱۷ ساله، فرزند واحد و از اهالی روستای گوندویلای اشنویه” احراز شده است.

گفتنی است که جسد این کولبر توسط نیروهای هلال احمر اشنویه پیدا شده است.

در این گزارش آمده است که پدر این کولبر در زندان به سر می‌برد و خودش هم در شهر اشنویه به کار آرایشگری اشتغال داشته است. به گفته‌ی یک منبع مطلع، اولین بار بوده که وی جهت تامین کرایه‌ی مغازه، کولبری می‌کرده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید