خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  انفجار مین در کردستان یک کشته و یک زخمی بر جای گذاشت

انفجار مین در کردستان یک کشته و یک زخمی بر جای گذاشت

خبرگزاری هرانا – بر اثر انفجار یک مین بر جای مانده از جنگ ایران و عراق در مناطق مرزی شهرستان بانه دو شهروند کشته و زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کردستان گفت که بر اثر انفجار یک مین برجای‌مانده از جنگ ایران و عراق در شهرستان بانه، یک شهروند کشته و یک شهروند دیگر زخمی شد.

بر اساس این گزارش، مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کردستان گفت: ساعت یک بامداد روز گذشته چند عابر در حال عبور از ارتفاعات “سوره‌کیو” در نزدیکی روستای نیروان بخش ارمرده بانه بودند که ۲ نفر از آنان بر اثر انفجار مین زخمی شدند.

وی اضافه کرد: ۲ نفر زخمی توسط همراهان خود به بیمارستان بانه منتقل شدند که یک نفر از این افراد به علت شدت جراحات وارده فوت کرد و دیگری نیز تحت عمل جراحی قرار گرفته است.

مین‌های برجای‌مانده از دوران جنگ همه ساله موجب مرگ و مصدومیت تعدادی از هموطنان در مناطق مرزی می‌شود.

در حدود ۴۲۰۰۰ کیلومتر مربع از اراضی ایران آلوده به مین های به جا مانده و عمل نکرده جنگ ایران و عراق است.

دولت ایران نیز همچنان به تولید و کاشت مین های ضدنفر ادامه میدهد و برخلاف مقاوله نامه های بین المللی، معتقد است استفاده از این مین‌ها تنها راه مؤثر برای تأمین امنیت مرزهای طولانی این کشور است.

بر همین اساس بخش‌هایی از مرزهای ایران با افغانستان، پاکستان و عراق مین‌گذاری شده است؛ در جریان درگیری‌های دهه ۱۳۶۰ در کردستان هم بسیاری از اراضی این منطقه مین‌گذاری شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید