خبرگزاری هرانا

    خانه  > کارگران  >  مطالبات کشاورزان چغندرکار از کارخانه قند نقده / معوقات مزدی کارگران شهرداری مهاباد

مطالبات کشاورزان چغندرکار از کارخانه قند نقده / معوقات مزدی کارگران شهرداری مهاباد

خبرگزاری هرانا – روز گذشته نماینده نقده در مجلس از عدم پرداخت مطالبات کشاورزان چغندرکار نقده، پیرانشهر، اشنویه، بوکان و مهاباد خبر داد. به گفته سلمان قدرتی، رییس هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی آذربایجان غربی جلساتی که بین کشاورزان و مسئولان کارخانه برگزار کرده است، نتیجه‌ای در بر نداشته است. در خبری دیگر عضو شورای اسلامی شهرداری مهاباد از معوقات مزدی پرسنل شهرداری این شهر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، کشاورزان چغندرکار شهرهای نقده، پیرانشهر، اشنویه، بوکان و مهاباد که محصول خود را به کارخانه قند نقده تحویل می‌دهند، هنوز بهای محصول سال ۹۷ خود را دریافت نکرده‌اند. عدم پرداخت کامل مطالبات، آن‌ها را با مشکلات اقتصادی روبرو کرده است.

چغندر کارانی که محصولشان را تحویل شرکت آذرقند نقده دادند، همچنان ۳۵ درصد از مطالباتشان را از پاییز ۹۷ تاکنون دریافت نکرده‌اند. این مساله موجبات اعتراض آنها را فراهم آورده است. در این میان مدیران شهری می‌گویند: قرار است تسهیلات بانکی‌ به شرکت داده شود. این موضوع در حال نهایی شدن است و امید می‌رود که طی هفته‌های آتی، تسهیلات؛ اعطا شده و متعاقبا مطالبات چغندر کاران تسویه شود.

طی هفته‌های اخیر، کشاورزان چغندرکار نقده، پیرانشهر، اشنویه، بوکان و مهاباد به عدم تسویه کامل مطالباتشان از سوی کارخانه آذرقند نقده اعتراض کردند.

در همین رابطه، سلمان قدرتی (رییس هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی استان آذربایجان غربی) توضیح داد: کشاورزان حدودا از مهر سال گذشته، چغندرهایشان را تحویل کارخانه دادند. از آن زمان تاکنون، این کارخانه تنها حدود ۶۵ درصد مطالبات کشاورزان را پرداخت کرده و ۳۸ میلیارد تومان آن که شامل ۳۵ درصد باقی‌مانده مطالبات می‌شود را، هنوز پرداخت نکرده است.وی ادامه داد: تاکنون حدود پنج یا شش جلسه پیرامون این موضوع با حضور نمایندگان کشاورزان و مسئولان کارخانه و برخی مقامات برگزار شده، اما نتیجه‌ای دربرنداشته است. این مساله موجبات نارضایتی شدید چغندر کاران را فراهم آورده است.

قدرتی افزود: البته با توجه به اعتراضات صورت گرفته، شرکت این وعده را داده که تا پایان اردیبهشت ماه، بخش دیگری از مطالبات کشاورزان را پرداخت نماید و باقی‌مانده آن را نیز در ابتدای فصل کشت، در قالب نهاده‌ های کشاورزی مثل بذر و سم و… به کشاورزان بدهد.

قدرتی اظهار داشت: متاسفانه شیوه دریافت و تعیین افت و عیار – شاخص‌های موثر در تعیین قیمت محصول کشاورزی- به درستی در کارخانجات قند انجام نمی‌شود. کسانی‌ که در این کارخانجات اقدام به تعیین شاخص‌ها می‌کنند از تجربه و تخصص کافی برخوردار نیستند. ابزارآلات کارخانجات نیز قدیمی هستند و مشکلاتی در زمینه تعیین کیفیت محصولات دارند. متاسفانه به بهانه بارش‌های پاییزه سال گذشته، کارخانجات افت بالایی را برای چغندر تحویل گرفته شده منظور می‌کردند که این امر؛ موجب اعتراض ناظران نظام صنفی کشاورزی شد.

رییس هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی استان آذربایجان غربی در پایان، اشاره کرد: با توجه به تورم و گرانی‌های موجود، کشاورزانی که مطالباتشان را کامل نتوانستند دریافت کنند این روزها در حال دست و پنجه نرم کردن با مشکلات اقتصادی بسیار زیادی هستند. در کنار این مسائل البته، برفِ بهاره امسال نیز موجب بروز خساراتی برای باغداران منطقه شده است.

سعید دیلمقانی (عضو شورای شهر نقده، نماینده شهرستان نقده در شورای اسلامی استان آذربایجان غربی، نماینده استان آذربایجان غربی در شورای عالی استان‌ها و نماینده شورای عالی استان‌ها در کمیسیون‌های اقتصادی دولت و مجلس) نیز، در توضیح مشکلات چغندر کاران معترض به شرکت آذرقند نقده، گفت: مسائل و مشکلات این شرکت، ناشی از اختلافات بین مدیرعامل و یک شخص حقیقی بوده است؛ اختلافاتی که موجب شد بخشی از تولیدات و درآمدهای شرکت توقیف شود.وی ادامه داد: اکنون کارخانه توانسته تا حدودی بر این مشکلات غلبه کرده و اصلاحاتی در فعالیت‌هایش صورت دهد. این در حالی‌ ست که هنوز از مجموع مطالبات کشاورزان، تقریبا ۳۰ درصد آنها باقی مانده است.

معوقات پرسنل شهرداری مهاباد

به گزارش صدا و سیما مرکز مهاباد،در نشست شورای اسلامی مهاباد اعلام شده است که معوقات پرسنل شهرداری تا سه ماه آینده می شود.

کریمی عضو شورای اسلامی شهرداری مهاباد در خصوص پرداخت حقوق پرسنل شهرداری گفت:” در بودجه سال ۹۸ تعریف و مصوب شده که بیش از ۷۰ در صد درآمد شهرداری به پرداخت معوقات پرسنل شهرداری اختصاص و تا سه ماه آینده پرداخت شود”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید