خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زنان, کودکان  >  کلیات لایحه اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی دارای همسر خارجی تصویب شد

کلیات لایحه اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی دارای همسر خارجی تصویب شد

خبرگزاری هرانا – امروز کلیات لایحه اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی دارای همسر خارجی در مجلس به رای گذاشته شد و با اکثریت آرای نمایندگان تصویب شد. در صورت تصویب نهایی این لایحه که امروز تصویب شد، تابعیت ایرانی با صرف داشتن مادر ایرانی به فرزندان منتقل می شود، امری که تاکنون امکان قانونی نداشته و از جمله پیامدهای حاصل از آن برجا ماندن تعداد زیادی کودک بی شناسنامه در سطح کشور بوده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، امروز یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸، نمایندگان مجلس در جلسه علنی، کلیات لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی را با ۱۸۸ رای موافق، ۲۰ رای مخالف و ۳ رای ممتنع از مجموع ۲۴۶ نماینده حاضر در مجلس شورای اسلامی تصویب کردند.

طبق این گزارش، در جریان بررسی کلیات این لایحه نادر قاضی پور، فرهاد تجری و مصطفی کواکبیان نمایندگان ارومیه، قصر شیرین و تهران به عنوان مخالف و جلیل رحیمی جهان آبادی، عبدالرضا مصری و طاهر خانی، نمایندگان تربت جام، کرمانشاه و تاکستان به عنوان موافقان کلیات این لایحه صحبت کردند.

در صورت تصویب نهایی این لایحه، فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی تابعیت ایرانی خواهند گرفت.

پیشتر در تاریخ ۲ اردیبهشت ۹۸، اسحاق جهانگیری در آیین اختتامیه دومین جشنواره ملی زن و علم، اعلام کرده بود: پیش از این تنها اعطای تابعیت ایرانی از پدر امکان پذیر بود، اما به تازگی لایحه ای را به مجلس فرستادیم که فرزندان بتوانند از مادر ایرانی نیز تابعیت دریافت کنند.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس قبلا اعلام کرده بود درحال حاضر یک میلیون فرد بی هویت که حاصل ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی اند در کشور ساکن هستند و با معضلات بسیاری درگیرند. طرح اعطای تابعیت به این افراد یک بار توسط شورای نگهبان رد شده بود چرا که حدود یک میلیون  افراد بدون شناسنامه و دو تابعیتی از خدمات بهداشتی، آموزشی و حتی دریافت یارانه محروم هستند که با تصویب این طرح بار مالی بسیاری بر دوش  دولت می گذاشت. در شهرهای زیادی مانند مشهد، قم، تهران، کرمان و… نمونه هایی وجود دارند که طی سالیان دراز ازدواج کرده و در ایران هم زندگی می کنند و چه بسا در جبهه های جنگ نیز حضور داشته اند و این قانون برای چنین فرزندانی هم  تعیین تکلیف می کند.

پیشتر نیز شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تصویب پیش نویس لایحه قانونی تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در هیات دولت خبر داده بود. او در این باره اظهار کرد: “فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی می توانند به تقاضای مادر ایرانی خود به تابعیت ایرانی درآیند”.
در این خصوص هرانا پیشتر گزارشی از شناسایی ۴۹ هزار کودک “بی شناسنامه” دارای مادر ایرانی در سطح کشور منتشر کرده بود.

گفتنی است در حال حاضر بر اساس قانون ایران، فرزندان حاصل ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی نمی‌توانند شناسنامه ایرانی بگیرند. در صورت تصویب نهایی این لایحه که امروز تصویب شد، تابعیت ایرانی با صرف داشتن مادر ایرانی به فرزندان منتقل می‌شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید