خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  برگزاری جلسه دادگاه تجدیدنظر ۱۸ فعال مدنی با عدم حضور اکثر متهمین

برگزاری جلسه دادگاه تجدیدنظر ۱۸ فعال مدنی با عدم حضور اکثر متهمین

خبرگزاری هرانا – روز جاری، جلسه دادگاه تجدیدنظر ۱۸ نفر از شهروندان و فعالین مدنی، جهت رسیدگی به پرونده، در رابطه با شرکت آنها در تجمع سال ۹۴ مقابل زندان اوین، با عدم حضور اکثر متهمین برگزار شد. علت حاضر نبودن برخی متهمان، عدم اطلاع قبلی به متهمان یا وکلای آنان توسط دادگاه، عدم اعتراض به حکم اولیه و یا در یکی از موارد ممانعت از پیوستن متهم به جلسه، بدلیل آنچه پوشش غیر اسلامی خوانده می شود، بوده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸، دادگاه تجدیدنظر ۱۸ فعال مدنی، در شعبه ۳۶ دادگاه انقلاب از بابت شرکت در تجمع سال ۹۴ مقابل زندان اوین، بدون حضور اکثر متهمین، برگزار شد.

محمد مقیمی وکیل دو نفر از متهم های این پرونده، جلسه امروز را اینگونه توصیف می کند: “اتهامات خیلی مختصر به صورت مکتوب مطرح و پس از اینکه حاضرین آخرین دفاع را ارایه کردند، ختم جلسه اعلام شد و اکنون باید منتظر صدور حکم بمانیم”.

وی در ادامه گفت: “تعداد متهمین حاضر در جلسه ۸ نفر بود و یکی از موکلین بنده خانم میرغفاری در جلسه حضور نداشت. دو نفر از متهمین وکیل نداشتند”.

وی دلیل عدم حضور بعضی از متهمین را عدم اطلاع قبلی، عدم اعتراض به حکم بدوی و یا موارد دیگر مانند عدم حضور در کشور عنوان می کند. به عنوان مثال ایشان می گویند، آقای رضا ملک در زندان بسر می برد و به حکم صادره نیز اعتراض نکرده است.

یک منبع مطلع در خصوص عدم حضور خانم خدیجه (لیلا) میرغقاری به گزارشگر هرانا گفت: “هیچ ابلاغیه ای برای خانم میرغفاری توسط دادگاه ارسال نشده بود، وی به محض اطلاع از برگزاری دادگاه توسط هم پرونده ای هایش مراجعه کرده اما ماموران حفاظت دادگاه انقلاب از ورود خانم میرغفاری به دلیل اینکه به ناخنهایش لاک زده بود ممانعت کردند و گفتند باید دستکش بخرد. خانم میرغفاری با رد این شرط نتوانست در دادگاه حضور یابد”.

شایان ذکر است در این جلسه آقای مقیمی وکالت هاشم زینالی و خدیجه میرغقاری  و همچنین آقای وحید مشکانی وکالت چندی دیگر از متهمان را برعهده داشته اند.

در آبان ماه ۱۳۹۴ هجده تن از فعالان مدنی به نام های “خدیجه(لیلا) میر غفاری، رضا مکعیان (ملک)، هاشم زینالی، سیمین عیوض زاده، احسان خیبر، عبدالعظیم عروجی، محسن حاصلی، محسن شجاع، اعظم نجفی، پروین سلیمانی، شرمین یمنی، سارا ساعی، ارشیا رحمتی، مسعود حمیدی، علی بابایی، اسماعیل حسینی، فریده طوسی و زهرا مدرس زاده”  در یک تجمع مسالمت آمیز مقابل زندان اوین به اتهام اخلال در نظم عمومی بازداشت و زنان بازداشت شده به زندان قرچک و مردان به زندان اوین منتقل شده و پس از مدتی به قید کفالت یا وثیقه ۵۰ میلیون تومانی آزاد شده بودند.

دادگاه بدوی این افراد در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۹۴ در شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کیفری دو تهران به ریاست قاضی فرشید دهقانی برگزار شده بود.

هرانا در تاریخ ۲۳ خردادماه ۹۷ نیز در گزارشی از برگزاری جلسه دادگاه تجدید نظر تعدادی از فعالان مدنی، که پیش تر در اسفندماه ۱۳۹۴ طی یک دادنامه هر کدام به ۹۱ روز حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بودند، خبر داده بود.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید