خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  صدور حکم شلاق برای ۲ متهم در تهران

صدور حکم شلاق برای ۲ متهم در تهران

خبرگزاری هرانا – دادگاه کیفری استان تهران دو مرد را از بایت اتهام “سرقت” مجموعا به ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم کرد. یکی از متهمان پیشتر در همین پرونده به اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود که با پرداخت دیه و جلب رضایت اولیای دم از مرگ رهایی یافته بود. کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از جوان آنلاین، شعبه دوازدهم دادگاه کیفری یک استان تهران دو مرد متهم به سرقت را، در نهایت به مجموعا ۱۴۸ ضربه شلاق و ۷ سال حبس محکوم کرد.

این گزارش جزئیات پرونده را اینگونه نقل می کند: “از چهارم فروردین سال ۹۲ با کشف جسد زن میانسالی در خانه اش در خیابان قزوین به جریان افتاد. ماموران پلیس بعد از حضور در محل حادثه دریافتند زن ۴۰‌ساله به نام پروین در خانه مجردی اش تنها زندگی می کرده و با مردان زیادی رابطه داشته است.

با انتقال جسد به پزشکی قانونی تلاش برای شناسایی عامل یا عاملان قتل آغاز شد تا اینکه ماموران در بررسی از محل حادثه دریافتند عامل یا عاملان جنایت بعد از قتل زن تنها، کلید خانه او را به داخل کوچه پرت کرده و گریخته اند. همچنین ماموران در روند تحقیقات با بررسی فهرست مکالمات تلفن همراه مقتول دریافتند آخرین تماس وی با مردی افغانستانی به نام “برکت” بوده است. تلاش برای ردیابی برکت ادامه داشت تا اینکه دوست وی به نام “صمد” بازداشت شد. او در بازجویی ها گفت: “روز حادثه با برکت به دیدن آن زن رفته بودند، اما در جریان درگیری برکت آن زن را خفه کرد”.

با ثبت این اطلاعات برکت نیز بازداشت شد و بعد از اقرار به قتل زن تنها در مراحل بازجویی در شرح ماجرا گفت: “مدتی قبل با مقتول آشنا شدم و هرازگاهی به دیدنش می رفتم. روز حادثه همراه صمد به خانه پروین رفته بودیم که سر مبلغی که از قبل توافق کرده بودیم با هم اختلاف پیدا کردیم. آنجا بود که مقتول عصبانی شد و شروع به داد و فریاد کرد. از ترس خواستم او را ساکت کنم، اما بی فایده بود به همین دلیل از صمد خواستم دست و پای او را بگیرد، سپس او را خفه کردم. بعد از قتل جسد را در خانه رها کردیم و بعد از سرقت گوشی همراه مقتول از خانه خارج شدیم و کلید را در کوچه انداختیم و سپس گریختیم”.

بعد از اقرارهای دو متهم، آن‌ها بازداشت شدند و پرونده به شعبه دوازدهم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد. در اولین جلسه رسیدگی به پرونده برکت به اتهام قتل عمد در جایگاه قرار گرفت و از خودش دفاع کرد، سپس صمد به اتهام معاونت در قتل با انکار اتهامش گفت: “من دست و پای مقتول را نگرفته بودم و از ترس فقط آنها را نگاه می کردم که برکت او را خفه کرد”.

در پایان هیئت قضایی برکت را به اعدام و صمد را به حبس محکوم کرد. این حکم به دیوان عالی کشور فرستاده شد و بعد از تایید رأی از سوی قضات یکی از شعبات آن در حالی که متهم در آستانه اجرای حکم اعدام قرار داشت، توانست با پرداخت دیه رضایت اولیای دم را جلب کند.

بنابراین پرونده از جنبه عمومی جرم در همان شعبه به ریاست قاضی “تولیت” رسیدگی شد. ابتدای جلسه برکت در آخرین دفاعش گفت: “پشیمانم و بعد از حکم اعدام به سختی توانستم مبلغ دیه را بپردازم و رضایت اولیای دم را جلب کنم. حالا از قضات تقاضای تخفیف در مجازات را دارم”.

در ادامه صمد نیز در آخرین دفاعش گفت: “ما قصد کشتن مقتول را نداشتیم، اما او شروع به داد و فریاد کردیم و باعث شد تصمیم اشتباهی بگیریم. برای اینکه پلیس نتواند ما را پیدا کند گوشی موبایل مقتول را نیز سرقت کردیم”.

در نهایت هیئت قضایی برکت را به پنج سال حبس، صمد را به دو سال حبس و هر متهم را به ۷۴ ضربه شلاق به خاطر سرقت محکوم کرد.

لازم به ذکر است که میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های غیر انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید