خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اصناف, اندیشه و بیان, کارگران  >  تعداد دیگری آزاد شدند؛ گزارشی از آخرین وضعیت بازداشت شدگان روز کارگر

تعداد دیگری آزاد شدند؛ گزارشی از آخرین وضعیت بازداشت شدگان روز کارگر

خبرگزاری هرانا – در جریان برگزاری مراسم روز جهانی کارگر (۱ می) در مقابل ساختمان مجلس و اتفاقات پس از آن ده‌ها تن بازداشت و به زندان‌های اوین، قرچک و تهران بزرگ منتقل شدند. طی روزهای گذشته و امروز تعدادی از این افراد با تودیع قرار وثیقه و کفالت آزاد شدند. همچنین برای عاطفه رنگریز و ندا ناجی قرار بازداشت ۱۰ روزه صادر شده است. امروز در ادامه واکنش‌ها به بازداشت این شهروندان، اتحادیه معلمان انگلستان در نامه ای سرگشاده به حسن روحانی، رئیس جمهور ایران خواستار آزادی هر چه سریع تر بازداشت شدگان شد، سندیکای کارگران شرکت واحد نسبت به وضعیت سلامتی و بی خبری از رضا شهابی ابراز نگرانی کرد و مصطفی کواکبیان، نماینده مجلس خواهان آزادی بازداشت شدگان تجمع مقابل مجلس شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۱۵ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸ برای دو تن از بازداشت‌شدگان زن مراسم روز جهانی کارگر به نام‌های عاطفه رنگریز و ندا ناجی قرار بازداشت ۱۰ روزه صادر شد. این دو پیشتر به زندان قرچک منتقل شده بودند.

بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی، امروز ۸ تن از بازداشت‌شدگان به نام‌های هادی سلیمانی، وحید فریدونی و ناصر محرم زاده (دو تن از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد)، نیما ویژه، قاسم خالویی و سعید رضایی از زندان تهران بزرگ و سمیرا امیری و حسنی ویژه از زندان قرچک با تودیع قرار کفالت آزاد شدند.

از سوی دیگر کریس کیت، دبیر کل اتحادیه معلمان انگلستان طی نامه‌ای سرگشاده خطاب به حسن روحانی، با بیان اعتراض نسبت به بازداشت تجمع‌کنندگان روز اول ماه می و درخواست آزادی بی قید و شرط آنها اعلام کرد: “همکاران ما در ایران کاری جز اعلام تعهد خود به دو اصل آزادی و دموکراسی در ایران انجام نداده‌اند، جایی که در آن کارگران باید از حق آزادی تشکل و حق پیمان‌های دسته جمعی برخوردار باشند. این حقوق در مقاوله‌نامه‌های سازمان جهانی کار که ایران نیز یکی از امضاکنندگان آن است تضمین شده است”.

در این نامه همچنین اشاره شده است: “اتحادیه معلمان انگلستان اقدام علیه فعالین کارگری در روز جهانی کارگر ، اول ماه می ۲۰۱۹، را تداوم نقض آشکار حقوق کارگران می‌داند”.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه نیز امروز نسبت به وضعیت سلامتی و بی‌خبری از رضا شهابی، یکی از اعضای این سندیکا ابراز نگرانی کرد. گفتنی است که رضا شهابی پیشتر به همراه چهار تن دیگر به نام‌های حسن سعیدی، سمانه طاهری، ناهید خداجو و مرضیه امیری به بازداشتگاه وزارت اطلاعات در زندان اوین موسوم به بند ۲۰۹ منتقل شده است.

از طرفی نادر قاضی پور، عضو فراکسیون کارگری مجلس در واکنش به بازداشت دانشجویان، کارگران و فعالان کارگری در تجمع اعتراضی روز کارگر مدعی شد: “با هیچ تجمعی در مقابل مجلس برخورد نشده است، مگر آنکه شعار‌هایی علیه امنیت ملی داده باشند. دانشجو بین کارگران چه می‌کرده؟ روز دانشجو که نبوده است”.

مصطفی کواکبیان، یک نماینده مجلس دیگر نیز با اشاره به بازداشت برخی معلمان و کارگران در تجمع مقابل مجلس گفت: “چرا وزارت کشور برای تجمع آنها مجوزی فراهم نمی‌کند؟ افراد دستگیر شده باید آزاد شوند”.

خانواده‌های افراد بازداشت‌شده امروز نیز مانند روزهای گذشته جهت پیگیری وضعیت فرزندان خود در مقابل دادسرای اوین تجمع کردند. جمعی از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران نیز پیگیر وضعیت «مرضیه امیری» هم‌کلاسی خود شدند.

علیرغم آزادی تعدادی از بازداشت‌شدگان، در حال حاضر دستکم ۲۲ تن دیگر به نام‌های “عاطفه رنگریز،  مرضیه امیری، سمانه طاهری، ناهید خداجو، اعظم خضری، ندا ناجی، نسرین جوادی، رضا شهابی، حسن سعیدی، فرهاد شیخی، رسول طالب مقدم، خرسندی، محسن سلیمانی نژاد، عباس شیخی، عادل گرجی، مهدی عظیمی، محمد اصلاغی، کیوان صمیمی، داود رفیعی، حسین مرادی، محسن حادث و اکبر جمشیدی” کماکان تحت بازداشت هستند.

تا ساعات پایانی روز گذشته، ۱۴ تن از بازداشت‌شدگان به نام‌های آنیشا اسداللهی، زهرا تهرانی‌زاده و لیلا ناصروندی از زندان قرچک و مهدی فخری، محمد علی اصلاغی عضو سندیکای کارگران شرکت واحد، ماهان صالحی، کامیار فکور، محمدعلی (مرداس) طاهری، علی یاور، محمد اخلاقی، افشین میرزاخانی، سهیل خدابخش، محمدرضا پناهی و محمد عادل فر از زندان تهران بزرگ با تودیع قرار کفالت آزاد شده بودند.

لازم به یادآوری است که روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، همزمان با روز جهانی کارگر، ده‌ها تن از شرکت کنندگان در تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان مجلس در پی ورود نیروهای امنیتی و به خشونت کشیده شدن این تجمع بازداشت شدند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه پیشتر با انتشار فراخوانی از کارگران خواسته بود که روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت همزمان با روز جهانی کارگر در تجمع اعتراضی در برابر مجلس شورای اسلامی حضور یابند.

گفتنی است پیش از این و در آستانه روز جهانی کارگر نیز روز جمعه ۶ اردیبهشت ماه، تعدادی از فعالین کارگری که تعدادشان ۱۲ تن برآورد شده بود در پارک جهان نما واقع در اتوبان تهران-کرج بازداشت شدند. ۳ تن از این فعالین به نام های پروین محمدی، علیرضا ثقفی و هاله صفرزاده در بازداشت مانده و به مکان نامعلومی منتقل شدند. باقی افراد ساعاتی پس از بازداشت آزاد شدند.

روز پنجشنبه ۵ اردیبهشت، “احمد تقی زاده” فعال کارگری ساکن ارومیه و روز چهارشنبه ۴ اردیبهشت ماه، دو فعال کارگری سنندج به نام های “غالب حسینی” و “مظفر صالح نیا” نیز توسط نیروهای امنیتی احضار شده و مورد بازجویی قرار گرفتند. احضار این افراد در آستانه روز جهانی کارگر صورت گرفته و به آنها اعلام شد هیچگونه مجوزی برای تجمعات کارگری صادر نشده و در صورت تجمع، با آنها برخورد خواهد شد.

هرانا پیشتر طی گزارشی در نگاهی آماری به وضعیت کارگران در سال ۹۷-۹۸ پرداخته است. بر اساس این گزارش طی یک سال گذشته (۱۰ اردیبهشت ۹۷ تا ۱۰ اردیبهشت ۹۸)، مرگ دست کم ۸۵۱ کارگر، تعداد ۱۴۶۵ مورد مصدومیت ناشی از حوادث کار ثبت شده است. همچنین دست کم ۷۶ هزار و ۵۷۱ کارگر بیش از ۲ هزار و ۵۹ ماه معوقات مزدی دارند و در این بین کارگران حداقل ۴۹۸ بار دست به تجمع اعتراضی زدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید