خبرگزاری هرانا

    خانه  > بهداشت و محیط زیست, سایر گروهها  >  صدور حکم جایگزین حبس برای ۳ متهم/ سال گذشته حدود ۴ هزار حکم جایگزین حبس در استان مازندران صادر شد

صدور حکم جایگزین حبس برای ۳ متهم/ سال گذشته حدود ۴ هزار حکم جایگزین حبس در استان مازندران صادر شد

خبرگزاری هرانا – رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دامغان از صدور حکم جایگزین حبس برای یک شکارچی متخلف خبر داد و گفت که این متهم به ۲ سال محیط بانی در منطقه های شکار ممنوع دامغان محکوم شد.  بنا بر خبری دیگر قاضی شعبه چهارم دادیاری شهرستان نظرآباد گفت که دو تن از محکومین آسیب رسان به طبیعت با حکم جایگزین حبس به خرید و کاشت ۶۰ اصله نهال غیر مثمر، محکوم شدند. همچنین رئیس کل دادگستری استان مازندران از صدور سه هزار و ۸۷۵ رای جایگزین حبس در این استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دامغان گفت: “شکارچی غیرمجاز به دستور مراجع قضایی به ۲ سال محیط بانی در منطقه‌های شکار ممنوع دامغان محکوم شد”.

فرامرز اسفندیاری امروز یکشنبه، افزود: “مراجع قضایی شهرستان دامغان، شکارچی غیر مجاز یک راس قوچ وحشی را به محیط‌بانی منطقه‌ای که در آن اقدام به شکار غیرمجاز کرده بود، محکوم کردند”.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست دامغان اضافه کرد: “این شکارچی غیر مجاز محکوم به سه سال حبس شد که برای بازدارندگی بیشتر محکومیت، حبس فرد متخلف به مدت ۲ سال مشروط به محیط‌بانی، به حالت تعلیق در آمد”.

اسفندیاری ادامه داد: “دوران محکومیت این شکارچی متخلف پس از گذراندن دوران محیط‌بانی، دریافت گواهی از سوی اداره حفاظت محیط زیست دامغان و ارایه به مراجع قضایی، به پایان می رسد”.

وی افزود: “در صورتی که این متهم، در این ۲ سال محیط بانی، مرتکب جرم دیگری شود افزون بر مجازات جرم اخیر، مجازات سه سال حبس تعلیقی او نیز اجرا می شود”.

اسفندیاری به جزییات این پرونده اشاره کرد و گفت: “این شکارچی غیرمجاز در اسفند سال گذشته یک راس قوچ وحشی را شکار کرد و از محل متواری شد که با هماهنگی دستگاه قضایی، همکاری عوامل انتظامی پاسگاه تویه دروار و فرماندهی یگان حفاظت محیط زیست استان، مخفیگاه این شکارچی متخلف شناسایی و لاشه شکار قوچ وحشی کشف و ضبط شد”.

این فرد متخلف علاوه بر تحمل احکام قضایی، به پرداخت ۱۰۰ میلیون ریال ضرر و زیان وارده در حق سازمان حفاظت محیط زیست جریمه شده است.

مناطق سفیک کوه آرسک و تالو شیربند دامغان از جمله مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع است که زیستگاه پلنگ، آهو، قوچ میش، کل و بز است.

شهرستان دامغان دارای ۹ محیط بان است.

صدور حکم جایگزین حبس برای دو متهم در شهرستان نظرآباد

به گزارش رکنا، قاضی شعبه چهارم دادیاری نظرآباد دستور به کاشت نهال توسط محکومین محیط زیستی در جوار تالاب صالحیه داد.

در این مراسم که با حضور اکبری فیض آبادی قاضی شعبه چهارم دادیاری نظرآباد، فرمانده و جانشین یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، ریاست اداره منابع طبیعی و مجموعه همکاران منابع طبیعی شهرستان در جوار تالاب صالحیه شهرستان نظرآباد برگزار شد دو تن از محکومین آسیب رسان به طبیعت با دستور قاضی اکبری فیض آبادی اقدام به خرید و کاشت ۶۰ اصله نهال غیر مثمر کردند.

این قاضی حامی و دوستدار طبیعت و محیط زیست با اشاره به اینکه اجرای این چنین محکومیت‌هایی بهترین راه مقابله با افراد خاطی و محکوم در این زمینه است گفت: “این روش جایگزین مناسبی برای صدور حکم حبس برای محکومین در این زمینه است”.

همچنین در این مراسم مقرر شد که یکی از این محکومین به حفاظت و نگهداری از این ۶۰ اصله نهال در مدت تعیین شده پرداخته و اداره منابع طبیعی شهرستان نیز به نظارت مستمر و گزارش به قاضی اکبری فیض آبادی در این زمینه اقدام کند.

نظرآباد شهرستانی است در استان البرز که در نزدیکی شهرستان ساوجبلاغ واقع است.

گفتنی است با تصویب قانون مجازات اسلامی جدید در فصل نهم آن به مجازات‌های جایگزین اشاره شده است.

بر اساس این قانون قضات می‌توانند با توجه به شرایط متهم و داشتن برخی شروط از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند؛ به عنوان مثال یکی از شروط اجرای این قانون رضایت داشتن فرد محکوم است.

صدور بیش از سه هزار رای جایگزین حبس در مازندران

به گزارش ایلنا، رئیس کل دادگستری استان مازندران از صدور بیش از سه هزار رای جایگزین حبس در استان مازندران خبر داد.

محمدعلی تقوی‌فرد سرانه ورودی پرونده به شعبات دادگاه تجدید نظر استان را ۱۶ هزار و ۶۷۸ فقره پرونده عنوان کرد و گفت: “در سال گذشته تعداد ۶۱ هزار و ۳۷۶ فقره پرونده به شعبات دادگاه تجدید نظر استان مازندران وارد و از این تعداد ۵۹ هزار ۳۲ فقره پرونده مختومه شده است”.

رئیس کل دادگستری استان مازندران همچنین در خصوص ورودی پرونده‌های دادگاه کیفری این استان اظهار کرد: “در سال گذشته دو هزار و ۳۱۱ فقره پرونده به شعبات دادگاه کیفری یک استان وارد و از این تعداد دو هزار و ۲۳۵ فقره پرونده مختومه شده است”.

وی در ادامه در خصوص پرونده‌های در اجرای احکام نیز گفت: “تعداد ۱۲۶ هزار و ۲۸۴ فقره پرونده در سال گذشته ورودی پرونده‌های اجرای احکام دادگستری استان مازندران بوده که از این تعداد ۱۲۳ هزار ۵۹۱ فقره مختومه شده است”.

تقوی فرد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سیاست دستگاه قضا مبنی بر صدور آرای جایگزین حبس، اظهار کرد: “در سال گذشته سه هزار و ۸۷۵ رای جایگزین حبس در استان مازندران صادر شد که الزام به خدمات عمومی رایگان، محرومیت از حقوق اجتماعی و جزای نقدی روزانه از جمله برخی موارد محکومیت‌ها بوده است”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید