خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, اندیشه و بیان  >  دادگاه تجدید نظر، عباس لسانی را به حبس محکوم کرد / سند

دادگاه تجدید نظر، عباس لسانی را به حبس محکوم کرد / سند

خبرگزاری هرانا – دادگاه تجدید نظر، حکم صادره توسط دادگاه بدوی علیه عباس لسانی، فعال ترک (آذربایجانی) را عینا تائید کرد. بر اساس این حکم عباس لسانی به ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم شده است. دادگاه تجدید نظر این شهروند اردبیلی در تاریخ ۲۴ فروردین ماه و به صورت غیابی تشکیل شده بود. آقای لسانی از تاریخ ۲۵ دی ماه سال گذشته در زندان اردبیل به سر می برد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شعبه ۲۶ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی، حکم حبس صادره علیه عباس لسانی را عینا تائید کرد.

بر اساس دادنامه این دادگاه که در تاریخ ۲۴ فروردین ماه به ریاست قاضی میکائیل خوبیارپور و به صورت غیابی برگزار شده بود، حکم صادره علیه عباس لسانی مبنی بر ۱۰ ماه حبس تعزیری از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع گروه های مخالف نظام” عینا به تائید این دادگاه رسیده است.

گفنه می شود پیشتر نسخه چاپی ابلاغیه احضار عباس لسانی به دادگاه تجدیدنظر، به منزل این فعال ترک و نسخه الکترونیکی آن به اصغر محمدی، وکیل مدافع او ارسال شده بود. اما این ابلاغیه به دست خود وی در زندان اردبیل نرسیده بود.

جلسه دادگاه در حالی بدون حضور آقای لسانی پیشتر برگزار شده بود که بر اساس ماده ۷۷ قانون آیین دادرسی مدنی، “در صورتی که خوانده در بازداشتگاه یا زندان باشد،‌ دادخواست و اوراق دعوا به وسیله اداره زندان به نامبرده ابلاغ خواهد شد”.

لازم به یادآوری است که آخرین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این فعال ترک در خصوص پرونده‌ای دیگر در تاریخ ۱۹ اسفندماه سال گذشته در دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل برگزار شده بود. وی پیشتر در تاریخ ۷ اسفندماه توسط شعبه معاونت بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل تفهیم اتهام شده بود.

عباس لسانی پیش از این در تاریخ ۲ مهرماه ۱۳۹۷، از طریق پیامک از صدور حکم غیابی علیه خود با خبر شده و در تاریخ ۱۵ دی‌ماه توسط شعبه اجرای احکام دادگاه انقلاب اردبیل بازداشت و جهت اجرای حکم ۱۰ ماه حبس تعزیری به زندان تبریز منتقل شده بود. دو روز پس از بازداشت با وارد شناخته شدن اعتراض وی به نحوه دادرسی، با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی و تا زمان دادرسی مجدد که زمان آن روز ۲۵ دی‌ماه تعیین شد به صورت موقت از زندان تبریز آزاد شد.

این شهروند اردبیلی، در تاریخ ۲۵ دی‌ماه در پی حضور در شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز که پس از اعتراض وی به نحوه دادرسی و درخواست واخواهی مجدد وی تشکیل شده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اردبیل منتقل شده است.

شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز در تاریخ ۲۳ بهمن ۹۷، درخواست واخواهی این شهروند را رد و محکومیت او به ۱۰ ماه حبس از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام و به نفع گروه‌های مخالف نظام” را تایید کرده است. تاکنون نیز گمانه ها از حضور ایشان در زندان جهت تحمل محکومیت مورد اشاره بود اما با تفهیم اتهامات جدید مشخص شده که پرونده دیگری علیه ایشان مفتوح شده است.

لازم به اشاره است که عباس لسانی سوابق متعدد بازداشت و محکومیت به دلایل عقیدتی را در کارنامه خود دارد، در یکی از آخرین موارد در تاریخ ۱۱ تیرماه چند روز پیش از گردهمایی سالانه “قلعه بابک” عباس لسانی همراه با سه شهروند دیگر ساکن اردبیل توسط مأموران اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت و سپس در روز چهارشنبه ۲۰ تیرماه با تودیع وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. آقای لسانی ویدیویی از خود مبنی بر تشویق افراد برای حضور در این مراسم منتشر کرده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید