خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  همزمان با افزایش شمار اعدام شدگان شیراز، سه زندانی دیگر از مرگ فاصله گرفتند

همزمان با افزایش شمار اعدام شدگان شیراز، سه زندانی دیگر از مرگ فاصله گرفتند

خبرگزاری هرانا – یک زندانی متهم به “قتل” در کرمان با رضایت اولیای دم از مرگ رهایی یافت. بنا بر خبری دیگر، حکم اعدام دو متهم جرایم اقتصادی و شبکه بانکی کشور که پیشتر در دادگاه ویژه استان فارس به اعدام محکوم شده بودند، توسط دیوان عالی کشور نقض شد. در خبری دیگر با احتساب اعدام دو زندانی در سحرگاه روز گذشته در زندان شیراز، تعداد اعدام شدگان این زندان به ۴ تن افزایش یافت. دو تن از این زندانیان از بابت اتهام “قتل” و دو نفر دیگر از بابت اتهام “تجاوز” به اعدام محکوم شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بافت گفت: “خانواده نیکوکار بافتی و اولیای دم با اعلام گذشت از اجرای حکم اعدام باعث رهایی یک جوان از پای چوبه دار شدند”.

این مقام قضائی یادآور شد: “محکوم علیه که یک جوان اهل شهرستان بافت است در سال ۹۳ و در اثر عدم کنترل خشم آنی و به دلیل مشاجره و اختلاف بر سر محصولات کشاورزی که بین چند نفر از اهالی یکی از دهستان‌های شهرستان بافت اتفاق افتاده بود، با ضربه چاقو اقدام به قتل مرحوم نموده بود”.

روح الامینی با اشاره به اینکه  متهم به قتل بیش از ۴ سال در زندان کرمان بوده  است، عنوان کرد: “با توجه به اظهار پشیمانی محکوم علیه و تایید حسن خلق و رفتار وی از سوی زندان کرمان و همچنین با توجه به اینکه وی فاقد سابقه کیفری بوده، از طرفی قتل با نقشه قبلی نبوده و به صورت ناگهانی اتفاق افتاده است، زمینه وساطت و تلاش در جهت ایجاد صلح و سازش و گذشت از اعدام فراهم شد”.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بافت در پایان از خانواده مرحوم نوروز حیدری به ویژه پدر و مادر و فرزندان وی و همه کسانی که در این امر نیک نقش داشتند، تشکر کرد”.

حکم اعدام ۲ متهم جرایم اقتصادی نقض شد

به گزارش تسنیم، دیوان عالی کشور حکم اعدام “داریوش ابراهیمیان بیلندی” فرزند علی اکبر و “یونس بهاالدینی” فرزند ابراهیم، دو متهم جرایم  اقتصادی که پیشتر در دادگاه ویژه استان فارس به اعدام محکوم شده بودند را نقض کرد.

بر اساس اعلام دادگاه رسیدگی به جرایم اقتصادی، پیشتر این دو متهم به دلیل اخلال سازمان یافته در شبکه بانکی و اقتصادی کشور به مبلغ ۱۵۴۰ میلیارد و ۴۶۱ میلیون و ۹۰۰ هزار و ۱۴۳ ریال، از سوی دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی، “مفسد فی‌الارض” شناخته شده و به اعدام محکوم شدند.

پس از صدور حکم اعدام، متهمان طی مهلت ۱۰ روزه به حکم دادگاه اعتراض کردند و پرونده به دیوان عالی کشور ارسال شد.

نهایتاً شعبه دیوان عالی کشور به خاطر نقص تحقیقات، حکم اعدام را نقض و پرونده را به شعبه صادر کننده حکم بازگرداند.

بر اساس آنچه پیشتر دادگستری استان فارس اعلام کرده، در این پرونده متهم ردیف اول مدیر و هماهنگ کننده اقدامات مجرمانه مذکور و متهم ردیف دوم از اعضای  اصلی اخلال گسترده در شبکه بانکی کشور بودند. در این پرونده همچنین برای متهمان اصلی علاوه بر مجازات اعدام ضبط همه وجوه و منافع حاصله از اقدام مجرمانه به نفع دولت و رد مال به میزان ۳۵ میلیون تومان در حق یکی از شاکیان خصوصی نیز صادر شده است.

این پرونده متهمان دیگری هم داشت که طبق رأی صادره از شعبه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران نظام اقتصادی در استان فارس محمد بهاءالدینی به ۱۰ سال حبس تعزیری و رد مال محصله، داوود کاتبی فرزند ولی‌اله به ۷ سال حبس تعزیری، ایمان پهلوانی فرزند نعمت اله، مرتضی کاتبی نژاد فرزند صفر، رضا نادری فرزند صفرعلی هر یک به ۵ سال حبس تعزیری و ضبط کلیه وجوه و منافع محصله  به عنوان جزای نقدی در حق دولت محکوم شدند.

احکام دادگاه در خصوص آن دسته از متهمان این پرونده که به حبس محکوم شدند، قطعی است.

دادگاه‌های «ویژه مبارزه با فساد اقتصادی» برای رسیدگی فوری به متهمان جرایم اقتصادی با توجه به فضای ملتهب کشور ایجاد شده است، این دادگاه‌ها هر چند بررسی اتهامات این متهمان را تسریع می‌کند اما در عین حال، امکان تجدیدنظر را از متهمان می‌گیرد که در تضاد با قوانین جاری و حقوق متهم است.

افزایش تعداد زندانیان اعدام شده در زندان شیراز به ۴ تن

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز گذشته، شنبه ۷ اردیبهشت ماه، حکم اعدام چهار زندانی در زندان مرکزی شیراز به اجرا درآمد.

صبح امروز خبرگزاری رکنا از اجرای حکم دو تن از این زندانیان که به اتهام “تجاوز” به اعدام محکوم شده بودند، خبر داده بود. هویت این دو زندانی از سوی این منبع “کاوه” و “حبیب” اعلام شده است.

این رسانه زمان اعدام را در تیتر صبح روز جاری ولی در متن خبر دو روز پیش اعلام کرده ولی منابع مطلع گفتند که تاریخ اعدام این دو زندانی به همراه دو زندانی دیگر صبح شنبه ۷ اردیبهشت ماه بوده است.

هویت دو زندانی دیگر که در این روز اعدام شدند “دورهان حیدری” و “میرهان هزروشاه قاسمی” احراز شده است. این دو زندانی که اهل سیستان و بلوچستان بودند، با اتهام «قتل» به اعدام محکوم شده بودند و اتهاماتی مربوط به مواد مخدر نیز در پرونده‌های خود داشتند.

دورهان حیدری و میرهان هزروشاه قاسمی یکشنبه ۱۸ فروردین‌ماه، از زندان مرکزی اصفهان جهت اجرای حکم به زندان مرکزی شیراز منتقل شدند. رسانه‌های داخل ایران تا لحظه تنظیم این خبر به اعدام این دو زندانی اشاره‌ای نکرده‌اند.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید