خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸, 9th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۸/۰۲/۰۸ ساعت ۱۱:۳۶:۲۶

    خانه  > اعدام  >  دو زندانی در شیراز اعدام شدند

دو زندانی در شیراز اعدام شدند

خبرگزاری هرانا – صبح امروز دو زندانی که پیشتر به اتهام “تجاوز” به اعدام محکوم شده بودند، در شیراز اعدام شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا،صبح امروز یکشنبه ۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸، دو زندانی در شیراز اعدام شدند.

بر اساس این گزارش، رسیدگی به این پرونده در خردادماه سال ۱۳۹۶ با گزارش زن جوانی به پلیس مبنی بر سرقت و قصد تجاوز مردی به وی در خانه خود شروع شد.

پس از بررسی اظهارات این زن جوان و ادامه روند تحقیقات مشخص شد که در همان محله چند فقره سرقت دیگر و در بعضی از پرونده‌ها تجاوز سارقان به زنان اتفاق افتاده است.

در این گزارش آمده است: با کمک این زن جوان چهره‌ی یکی از سارقان به نام “کاوه” شناسایی و سپس توسط پلیس بازداشت شد. پس از اعترافات این متهم در بازجویی، همدست وی به نام “حبیب” نیز بازداشت شد.

متهمان بعد از محاکمه به اعدام محکوم شدند که این حکم به تایید دیوان عالی کشور رسید.

در این گزارش به محل دقیق اجرای حکم این افراد اشاره‌ای نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید