خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارکنان راه آهن کشور و بیمارستان دهدشت / بیکاری کارگران شرکت تولیدی نکاچوب

معوقات مزدی کارکنان راه آهن کشور و بیمارستان دهدشت / بیکاری کارگران شرکت تولیدی نکاچوب

خبرگزاری هرانا – جمعی از کارگران و کارکنان خط و ابنیه فنی راه‌آهن سراسر کشور طی بیانیه ای از معوقات مزدی خود خبر دادند. بنا بر خبری دیگر دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران از تعطیلی شرکت نکا چوب و بیکاری کارگران شاغل در این واحد صنفی خبر داد. همچنین کارکنان پیمانکاری بیمارستان امام خمینی دهدشت در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز، کارانه و معوقات مزدی پرداخت نشده دارند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، عدم پرداخت دستمزد کارگران راه‌آهن، جمعی از کارکنان خط و ابنیه فنی راه‌آهن سراسر کشور را بر آن داشته تا با صدور بیانیه‌ای به این رویه‌های به زعم آنها غیرعادلانه اعتراض کنند.

در این بیانیه آمده است: «ما خواهان آن هستیم که حقوق بهمن و اسفند و عیدی و سنوات کارگران جنوب شرق زاهدان و سایر مناطق راه آهن فوری پرداخت شود.»

در ادامه این بیانیه می‌خوانیم: “کارگران که نقش عمده‌ای در باز کردن خط راه‌آهن در هنگام سیل داشته‌اند و همچنان کارشان ادامه دارد ولی هم اکنون یک ریال پول برای پرداخت فیش آب و برق و خرید نان برای خانواده را ندارند”.

همچنین پرداخت معوقات مزدی کارگران ابنیه فنی ناحیه لرستان به سه ماه رسید. به گفتهٔ کارگران به‌رغم وعده‌های داده شده مبنی بر بهبود اوضاع از سوی کارفرما؛ هنوز هیچ اقدامی برای پرداخت معوقات مزدی آنها صورت نگرفته است.

یکی از کارگران در تشریح جزئیات این موضوع گفت: “نزدیک به ۴۰۰ نفر هستیم که از طریق شرکت‌های پیمانکاری در خطوط ابنیه فنی راه‌آهن ناحیه لرستان مشغول کاریم”.

وی ادامه داد: “حدود یک ماه و نیم پیش کارفرما تازه دستمزد مربوط به دی ماه را به ما پرداخت کرد و از آن زمان تاکنون این آخرین وجهی بوده است که به عنوان مزد دریافت کرده‌ایم”.

به گفته این کارگر؛ همسان با دستمزد، بیمه تامین اجتماعی کارگران نیز پرداخت نشده و کارگران در زمینه بیمه تکمیلی هم دچار مشکل هستند”.

این کارگر افزود: “چندین سال است کارفرما از حقوق ماهانه ما کارگران مبالغی را بابت حق بیمه تکمیلی کسر می‌کند اما ما به دلیل آنچه واریز نشدن حق بیمه تکمیلی به حساب شرکت بیمه‌گر عنوان می‌شود، امکان استفاده از خدمات بیمه تکمیلی را در مراکز درمانی نداریم”.

این کارگر همچنین گفت: “فعالیت کاری تعدادی از همکاران ما که در محدوده ریلی بین دو ایستگاه درود به کارون فعالیت دارند به دلیل نامناسب بودن بهسازی خط و اینکه در آن از شن‌های درجه سه که سریعا به گل و لای تبدیل می‌شوند، استفاده شده بسیار زیاد شده است. در عین حال حق اضافه‌کاری و تعطیل کاری مجموع کارگران با توجه به حجم زیاد کار به صورت حداقلی (هر ماه ۵ ساعت) پرداخت می‌شود. این درحالی‌ست که همکاران اداری که به نسبت کارگران خط از فعالیت کاری راحت‌تر و سبکتری برخوردارند، حق اضافه کاری تا حدود ۶۰ ساعت دریافت می‌کنند”.

وی افزود: “از دیگر مشکلات کارگران خطوط ابنیه فنی لرستان پرداخت نشدن حق لباس کار است. حدود دو سال است حق لباس و کفش به کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن لرستان داده نمی‌شود و کارگران ناچارند برای تهیه آن از جیب خود هزینه کنند”.

به گفته این کارگر؛ بخش دیگری از مشکلات کارگران این حوزه مربوط به کارگران راهبان یا راهدار است که کارفرما  حق نهار به آنها نمی‌پردازد و آنها باید با هزینه خود آن را تهیه کنند.

وی یادآور شد: “کارگران بارها از مسئولان راه‌آهن کشور درخواست کرده‌اند پیگیر حقوق معوقه و سایر مشکلات آنها  باشند ولی آنها تنها قول می‌دهند و در عمل ما را فراموش کرده‌اند”.

تعطیلیِ شرکت تولیدی نکاچوب / کارگران را بیکار می‌کنند تا برج‌سازی و ویلا سازی کنند

به گزارش ایلنا، دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران گفت: در حال حاضر نکاچوب تعطیل شده است. البته کارگران به‌طور کامل دستمزدهایشان را دریافت کرده و معوقه‌ای ندارند. اما آنچه که مورد اعتراضشان است دغدغه‌های معیشتی ناشی از تعطیلی محل کارشان است. آنها اضطراب آینده شغلی‌شان را دارند.

نصرالله دریابیگی (دبیر اجرایی خانه کارگر استان مازندران) پیرامون مشکلات این روزهای شرکت نکاچوب (واقع در شهرستان میان‌دورود به مرکزیت سورک) گفت: “سابقا این شرکت یکی از بزرگ‌ترین واحدهای تولیدی در استان مازندران بوده و نزدیک به ۲۰۰۰ کارگر داشته است. از مهم‌ترین فعالیت‌های تولیدی این واحد، تولید مبل و صندلی و نئوپان و استخراج چوب از جنگل بوده است”.

وی با یادآوری این نکته که شورای اسلامی کار نکاچوب یکی از قوی‌ترین‌ها در استان مازندران بوده، اظهار داشت: “نکاچوب سابقا زیر نظر سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور بود. به خاطر بدهی‌هایی که بر دوش دولت بود، طی فرآیند خصوصی‌سازی، این شرکت به بانک ملی واگذار شد. در حال حاضر هم، تعداد نیروهایش در حدود ۶۵۰-۷۰۰ نفر است”.

دریابیگی اظهار داشت: “در حال حاضر، کارگران این شرکت اعتراضاتی دارند که شامل موضوع عدم امنیت شغلی و معیشتی، موقتی بودن قراردادهای کارشان و مشکلات ناشی از خصوصی‌سازی می‌شود”.

وی ضمن اشاره به اجرای قانون تنفس جنگل‌ها که موجب محدود شدن فعالیت این شرکت شد، یادآور شد: “به‌رغم واگذاری به بخش خصوصی، دستمزد حدود ۵۰۰ نفر از کارگران از سوی سازمان جنگل‌ها -به واسطه قراردادهایی که مدیریت این شرکت با سازمان جنگل‌ها منعقد می‌کرد- پرداخت می‌شد اما با اتمام قرارداد در ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری، این سازمان با این استدلال که دیگر قادر نیست دستمزد این افراد را پرداخت کند، دیگر حاضر به تمدید قرارداد نشده و این مساله موجب اعتراض به حق کارگران شده است”.

وی با بیان اینکه در حال حاضر نکاچوب تعطیل شده، تصریح کرد: “کارگران به‌طور کامل دستمزدهایشان را دریافت کرده و معوقه‌ای ندارند. آنچه که مورد اعتراض آنها است دغدغه‌ها و نگرانی‌های معیشتی ناشی از تعطیلی محل کارشان است. آنها اضطراب آینده شغلی‌شان را دارند”.

دریابیگی اشاره کرد: “غرض از تعطیل کردن نکاچوب، بهره‌برداری از آن زمین‌ها برای اهدافی غیر تولیدی است. می‌خواهند کارگران را از کار بیکار کرده و در زمین‌های به جای مانده از شرکت، برج‌سازی و ویلا سازی کنند”.

معوقات مزدی کارکنان پیمانکاری بیمارستان دهدشت

به گزارش ایلنا، کارکنان پیمانکاری بیمارستان امام خمینی دهدشت، از عدم پرداخت مطالبات مزدی خود خبر دادند.

 کارکنان این بیمارستان گفتند: “در چند ماه گذشته کارانه ما پرداخت نشده است؛ دریافتی ما در حالت کلی بسیار پایین‌تر از کارکنان رسمی است؛ با این حال، پرداخت همین مبالغ هم به موقع انجام نمی‌شود”.

آنها با انتقاد از کار سخت خود گفتند: “به دلیل ماهیت دشوار کار پرسنل درمان، بایستی پرداخت‌ها به موقع انجام شود تا پرسنل انگیزه کافی برای کار کردن داشته باشند”.

این در حالی است که این بیمارستان مبالغ بسیاری از بیمه‌ها طلبکار است و مدیریت بیمارستان عدم پرداخت معوقات مزدی توسط بیمه‌ها را دلیل این مشکلات می‌داند.

دهدشت یکی از شهرهای استان کهگیلویه و بویراحمد است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید